Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-15 Kierunek Oświęcim - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16084
od września 2006

2018.05.02 07:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie serial złożony z sześciu odcinków. Generalnie ruszyliśmy na wyprawę, kiedy było ładnie, ale po potarciu na start okazało się, że zaczęło padać. Powiedzieliśmy sobie nic to i ruszyliśmy w drogę. Pierwsze 21 zdjęć tego odcinka i kilka pomiędzy pozostałymi zdążyłem jeszcze obrobić do poprzednich wymogów tego forum, zatem będzie okazja do porównania. Jesteśmy na południe od Bobrku, stoimy na moście nad Wisłą, zerkamy na zachód.Zerkamy na wschód.Teraz jesteśmy na wale przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż prawego brzegu Wisły. Na lewo widać porzuconą żwirownię, która w tej okolicy działała przez wiele lat tuż poza granicą prawa.Na prawo widać zabudowania Broszkowic.A białe baldaszki to barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.

Jeden osobnik ma kwiaty w odcieniu różowym. Na nim przebywał zmięk żółty.Potem trafił nam się chaber łąkowy - Centaurea jacea.

Zakwitł wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Jest wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium.A wał przeciwpowodziowy po prostu ciągnie się. Widać zakręt, znaczy się zbliżamy się do Soły.Teraz jakoś trzeba było zejść na dół. Po drodze trafił się oset nastroszony - Carduus acanthoides.

Był też ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Jest przyjazne dla naszych nóg zejście. Oczywiście umoczyliśmy się, ponieważ cały czas padała delikatna mżawka.Jesteśmy już na drodze biegnącej równolegle do lewego brzegu Soły. zmierzamy do ujścia.Po drodze trafił się dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum. To zdjęcie jest jeszcze osłabione.To zdjęcie i kolejne nie były już osłabiane.Oto rzepik pospolity - Agrimonia eupatoria.Zerkamy na zachód.Mijamy zarośla z wierzbą kruchą - Salix fragilis.To zdjęcie też okazało się być osłabionym.Po prawej stronie drogi była bardzo bujna zieleń. Najbardziej w oczy rzuca się lepiężnik różowy - Petasites officinals.Oto pierwsze spojrzenie na Sołę. Widać deszcz.

A na brzegu trafił się chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Soła jest za tym jasnozielonym wałem.Po lewej stronie drogi trafiła się dziewanna pospolita - Verbascum nigrum.Powoli zbliżamy się do miejsca spotkania rzek.Teraz trafił nam się zielonkawy barszcz - Heracleum. Podejrzewam deformację typowego Heracleum sphondylium.

Tuż obok był zwyczajny barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Oto pożądany kawałek lądu. Na lewo i na wprost Wisła, na prawo Soła.W zaroślach nad brzegiem Soły naszą uwagę przyciągnęła ozdobna forma dziewanny pospolitej - Verbascum nigrum.

Jest jeszcze mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji