Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-15 Kierunek Oświęcim - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16085
od września 2006

2018.05.02 18:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Opuszczamy miejsce spotkania rzek. Na początku w krzakach znaleźliśmy to. Przez jakiś czas trasa tego odcinka będzie się pokrywała z końcówką pierwszej części. Innej drogi nie było.Teraz przyglądamy się Wiśle.

Z flory na początku zwracam uwagę na świerząbka korzennego - Chaerophyllum aromaticum.Potem idzie trywialny ostrożeń polny - Cirsium arvense.Kolejnym gatunkiem nieźle prezentującym się w deszczu jest kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Z drzew zwracała uwagę wierzba krucha - Salix fragilis.Oto dwaj zieloni najeźdźcy. Rdestowiec japoński - Reynoutria japonica oraz niecierpek himalajski - Impatiens glandulifera.Część zarośli tworzy dereń świdwa - Cornus sanguinea.Tutaj o ile dobrze pamiętam była mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea. Druga opcja to trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.W oddali widać wal przeciwpowodziowy rzeki Soły. Dzięki temu oddaleniu ma gdzie się podziać, gdyby była bardzo wylewna lub trafiła się podwójna albo i potrójna kumulacja, biorąc pod uwagę bliskość Przemszy.W tej okolicy opuszczamy strefę wspólną. Idziemy dalej. Na początku natrafiliśmy na chaber łąkowy - Centaurea jacea.

Kolejny gatunek to po prostu tojeść pospolita - Lysimachia vulgaris. Tkwi pomiędzy jeżyną popielicą - Rubus caesius.

Wchodzimy w łan chabrów - Centaurea zapewne w kilku gatunkach. Soła jest za wałem.Osiągnęliśmy jaz.

Na początku oglądamy roślinność. Oto wierzba krucha - Salix fragilis.

Teraz zerkam w kierunku odległego wału przeciwpowodziowego. Tamtędy będziemy szli w trzecim odcinku tego serialu.Ponownie zerkamy na rzekę. Ciągle pada.A poza tym trafił się tutaj chaber austriacki - Centaurea phrygia.

Trafił się też okazały krzew róży dzikiej - Rosa canina.Soła prawie stoi.Nad jej brzegiem rośnie rzepik pospolity - Agrimonia eupatoria.Idąc pod prąd doszliśmy tak daleko, jak to było możliwe. Teraz postanowiliśmy zawrócić, aby w dalszym marszu skorzystać z wału.Wracając spoglądamy na spokojną Sołę.Potem obserwuję zmokniętą miętę długolistną - Mentha longifolia.

Odwracamy się od rzeki. Tam jest cel naszego dalszego spaceru.Oto ostatnie spojrzenie na jaz.Oto błotnisty placyk przy drodze prowadzącej do wału. Do tego momentu poruszaliśmy się wzdłuż granicy Oświęcimia i Broszkowic. Teraz zdecydowanie znajdujemy się w Broszkowicach.W tej okolicy spory płat współtworzyły szarłat prosty - Amaranthus hybridus oraz komosa biała - Chenopodium album.W kierunku wału prowadzi utwardzona droga.

Jesteśmy na wale.Na zakończenie tego odcinka proponuje przyjrzeć się powojowi polnemu - Convolvulus arvensis.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 02.maja.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji