Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-15 Kierunek Oświęcim - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16088
od września 2006

2018.05.03 17:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy dalej. W dalszym ciągu jest to granica Babic i Oświęcimia. Na początku w zaroślach widać trzmielinę pospolitą - Euonymus europaea.Jest także coś takiego.Jest także dereń świdwa - Cornus sanguinea.Teraz jesteśmy już zdecydowanie na obszarze Babic. Tak będzie aż do linii kolejowej.Na prawo od wału znajdują się ogrody działkowe.Poniżej wału biegnie asfaltowa ścieżka rowerowa. Znak, który o tym informuje miał swoich przeciwników.

Rowerzyści, którzy tędy przejeżdżają mają szansę zobaczyć nie tylko piękne okoliczności przyrody.Część tego bogactwa natura stara się jakoś ukryć.

Wyrósł tam nawet nagietek lekarski - Calendula officinalis.Przyspieszamy. Na horyzoncie majaczy linia kolejowa.Przechodzimy pod linią przesyłową. Mijamy także jakiś ciek.

Na podmokłej łące była już przekwitła trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Natrafiamy na kolejną, lokalnie akceptowaną formę gospodarki odpadami.Miejsce to ozdabia poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.Jesteśmy już prawie przy linii kolejowej. Tutaj znajduje się staw. W wodzie dominuje rzęsa trójrowkowa - Lemna trisulca.Z roślin na szczególną uwagę zasłużył rdest ziemnowodny - Polygonum amphibium.

I tak osiągamy wiadukt.Biała plama to przymiotno białe - Erigeron annuus.Obiektem zainteresowała się lokalna grupa plastyków, ale w naszej ocenie ani to Altamira, ani to Faras. Są elementy mowy miłości - słowo na literę j.My zajmujemy się lokalną przyrodą. Tutaj dominantę stanowi wierzba biała - Salix alba.Teraz zerkamy za siebie.

Po drugiej stronie drogi działała ta sama grupa plastyków.Na chwilę skupiamy się na żmijowcu zwyczajnym - Echium vulgare.Ostatni raz zerkamy za siebie.Przekraczamy linię kolejową. Wkraczamy do Oświęcimia. Po lewej stronie drogi znajduje się Łęg Błonia.Tutaj na skraju lasu dominuje robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Osiągamy szczyt łuku wału przeciwpowodziowego. Jesteśmy na trawersie ulicy Jana Sakranusa.Idziemy dalej. Na lewo od wału widać ścieżkę prowadzącą do łęgu. Jasnozielone drzewa z prawej strony do klon jesionolistny - Acer negundo.Teraz patrzymy na bruk. Oto przymiotno białe - Erigeron annuus.Zerkamy przed siebie. Idziemy dalej.Nieco dalej pod nogami zauważamy koniczynę białą - Trifolium repens.Towarzyszy jej rumianek bezpromieniowy - Chamomilla suaveolens = Matricaria discoides.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji