Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-22 Zabrze - poza Miejskim Ogrodem Botanicznym
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16131
od września 2006

2018.05.14 19:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Niedaleko od ogrodu, przy ulicy dzisiaj Franklina Roosevelta znajduje się kościół p.w. św. Józefa. Pod jego ścianą rosną krzewiaste cisy pospolite - Taxus baccata.

Zanim wejdziemy do wnętrza warto zerknąć od środka na arkady.Wnętrze jest majestatyczne.Rozświetlają go witraże.

Schodząc do dolnego kościoła zerkam w górę.Na dole mamy akcent górniczy.Tę część także rozświetlają witraże.Jedna z bocznych kaplic jest poświęcona Maksymilianowi Kolbe.Wychodzimy. Tutaj na zewnętrznej ścianie widać ślady po przejeździe przez Zabrze Armii Czerwonej.W zaroślach za kościołem skrywa się figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem. Wykonano ja z marmuru z Carrary.Punkt drugi to plac, gdzie stoi posąg najsłynniejszego zabrzańskiego górnika. Z boku rosną okazałe żywotniki zachodnie - Thuja occidentalis.Kim jest osoba, można przeczytać. W niedzielę 13 maja tego roku przeczytałem, że jest to anonimowy przedstawiciel Braci Górniczej.Teraz ruszamy w stronę kościoła p.w. Anny.

Trwał remont.Idziemy w stronę głównego ołtarza.

Zerkam na ambonę i do bocznej nawy.Tutaj pod ołtarzem znajduje się lokalna wizja ostatniej wieczerzy.Rozglądamy się po bokach.W bocznej nawie znajdują się przedstawienie głów świętych.Oto kapitel kolumny.Zanim wsiedliśmy do pojazdu zerknąłem w kierunku szpitala.Przy pobliskiej ulicy św. Floriana na ścianie budynku znajduje się ciekawa plakieta. Przestawia wędrowca u źródła rzeki.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji