Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-10 Jaworzno - przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16161
od września 2006

2018.05.21 00:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
10 każdego miesiąca, lub w tej okolicy zwyczajowo odwiedzam redakcję tygodnika Co Tydzień. Każdorazowo jest to okazja do wykonania fotoreportażu i zdobycia materiałów do kolejnego artykułu. Tym razem wysiadłem na przystanku przy tytułowej ulicy. Od razu w zaniedbanym ogrodzie zwróciłem uwagę na brzoskwinię - Prunus persica.Na części jej liści występowała szpetka- Taphrina deformans.A poza tym było tam to.Od strony ulicy znajduje się kamienna ściana.Tutaj swoje miejsce na ziemi znalazła pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica. Obok usadowiły się brzozy brodawkowate - Betula pendula.Po drugiej stronie ulicy znajduje się działka przy skrzyżowaniu z ulicą Cmentarną. Tutaj kiedyś rósł ogromny, właściwie pomnikowy dąb szypułkowy - Quercus robur.Tego dnia niewiele się tutaj działo. Na szczęście wciąż stoi okazały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.W tym momencie zwracam uwagę na rosnącą tutaj komosę biała - Chenopodium album o czerwono prążkowanych łodygach i całobrzegich blaszkach liściowych. Według Dostala jest to Chenopodium album subsp. microphyllum.

Jestem po drugiej stronie tytułowej ulicy i zerkam na budynek z pierwszych kadrów tego fotoreportażu.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Sławkowską, która prowadzi do cmentarza Ciężkowickiego. Tutaj także znajduje się budynek w stanie zejściowym.

Pod pobliskim kamiennym murem znajduje się zielona wyspa.W szczelinach muru wyrasta zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Powierzchnię muru porastają mchy. Wśród nich wyróżnia się skalniczek siwy - Niphotrichum canescens.

Jest szurpek - Ortotrichum.Siwą wysepkę tworzy strzechwa - Grimmia pulvinata vel Dryptodon pulvinatusWracam na tytułową ulicę. Zbliżam się do skrzyżowania z ulicą św. Barbary. Po drodze zwracam uwagę na kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix.

A potem przeszedłem się innymi ulicami. Ciąg dalszy nastąpi.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 21.maja.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji