Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-10 Jaworzno - okolice Śródmieścia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16162
od września 2006

2018.05.21 06:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz dotarłem do skrzyżowania ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej z ulicą św. Barbary. Tutaj znajduje się dom drewniany, coraz bardziej odchodzący w przeszłość. Dach został zdjęty.Oto jego część kamienna.Na murze, pod resztką dachu wyrasta starzec lepki - Senecio viscosus.

Drewnianą część domu porasta brązowa, grzybowa tapeta. To coś z Coniophoraceae.Oto podwórko tego domu.Po niezbędnej wizycie w redakcji ruszyłem na dalsze pstrykanie. Oto budynek na przeciwko naszej redakcji. To ulica na on czas Ludwika Waryńskiego. Od bardzo dawna obserwuję tutaj szereg narastających problemów. Teraz zostały nieznacznie poskromione.Idę dalej ulicą św. Barbary. Na kamiennym murze upolowałem kroplę wody w liściu zanokcicy murowej - Asplenium ruta-muraria.A to już końcówka tej ulicy i komosa mierzliwa - Chenopodium vulvaria.Po drugiej stronie ulicy stoi sobie Stojałowski. Na trawniku pod pomnikiem wyrosły duże gąski - Tricholoma. Gatunku wolę nie dociekać. Suszków brak.A to już teren bardzo zielony przy popadającej w ruinę organistówce. Zieleni się barwinek pospolity - Vinca minor.Czerwienieje winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserata.

Teraz przemykam przez rynek.

Wchodzę w ulicę Sienkiewicza, potocznie zwaną Kocią. Stoję obok ruin domu. Zasłaniają je płyty wiórowe.Udało ni się zajrzeć do środka. Odkryłem tam niewielki akwen.Po bokach trwa sukcesja w kierunku leśnym.Coś podobnego dzieje się nieco dalej. Jesion wyniosły - Fraxinus excelsior na razie jest patyczkiem.Natomiast w zaroślach przy ulicy Grunwaldzkiej na karaganie syberyjskiej - Caragana arborescens wystąpił mączniak - Erysiphe palczewski.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 21.maja.2018)

#18607
od września 2006

2020.10.30 18:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Gąska to Tricholoma scalpturatum.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji