bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Zielna, liście spodem kutnerowate, małe żółte kwiatki.
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «
i

#1211
od stycznia 2007

2007.06.10 23:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Siedlisko: widny las sosnowy (monokultura), niedaleko drogi, po drugiej stronie drogi pole ze zbożem. Czas: dziś.
Wysokość rośliny ok. 30 cm, listki z wierzchu żywozielone, spodem kutnerowate, dolne na ogonkach, im wyżej tym ogonki krótsze, aż wreszcie górne listki siedzące.
Kwiatki żółte, o średnicy nie przekraczającej 1 cm, płatki korony niemal jakby na przemian z działkami kielicha, ma kielich i kieliszek (?).
Pozostałe detale na zdjęciach. Przypuszczam, że to pięciornik wygładzony (inaczej zaniedbany), czy tak?

pokrój:
z lasu

kwiatki i inne szczegóły:
z lasu2

z lasu3

z lasu4

z lasu5

z lasu6

z lasu7

z lasu8

z lasu9

#17
od lutego 2007

2007.06.11 12:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Pięciornik ale jaki?
i

#1404
od stycznia 2007

2007.07.13 22:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Pięciornika zaniedbanego P. neglecta raczej wykluczam, opierając się na poniższym opisie z klucza Rutkowskiego (PWN 2006) i oglądając wszystkie moje zdjęcia w pełnej rozdzielczości: ''Listki z wierzchu filcowato, szaro lub biało owłosione albo kutnerowate, głęboko wcinane, u liści odziomkowych z każdej strony z 3-5 ostrymi ząbkami lub łatkami. Płatki 5-7 mm długości nakrywające się brzegami. Słupki ciemnożółte.''

Natomiast potrzebna jest mi jeszcze jedna dokładna obserwacja rośliny w naturze, również pod lupą, aby stwierdzić cechy, spośród których nie wszystkie jestem w stanie dostrzec na dotychczasowych zdjęciach:

szyjki słupka nieco maczużkowate (chociaż niekiedy bardziej flaszeczkowate dla P.collina s.str.), oprócz tego cechy kutnera na spodzie liści (często dość cienki, obok niego nieraz dłuższe, proste włoski przylegające do powierzchni) oraz cechy ząbkowanych listków (l. regularnie ząbkowane, o brzegu prawie zawsze płaskim, niepodwiniętym, z każdej strony 2-4 ząbki, ząbek szczytowy nieznacznie wystający ponad inne) - p. pagórkowy gatunek zbiorowy, P. collina sensu lato,

lub

szyjki słupków wyraźnie flaszeczkowate (stożkowate), na spodzie liści oprócz kutneru tylko nieliczne dłuższe, miękkie włoski (jeśli obfitsze, to +/- odstające), ząbek szczytowy wyraźnie wystaje ponad inne - ten trop mógłby doprowadzić do kolejnego gatunku zbiorowego, jakim jest p. srebrny P. argentea sensu lato.

#283
od września 2006

2007.07.22 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Osobiście stawiam na pięciornika srebrnego - Potentilla argentea sensu lato.
i

#1445
od stycznia 2007

2007.07.22 23:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Piotrze, bardzo Ci dziękuję za Twój typ.

Nota bene, również Robert słusznie zwrócił moją uwagę na P. argentea w równoległym wątku o pięciornikach.

Długo nie wracałam do tematu mojego pięciornika, bo choć 14 lipca obserwowałam szyjki słupków pod lupą - to niestety nie stwierdziłam, by szyjki były: czy to maczużkowate, czy to flaszeczkowate. Pomimo lupy powiększającej 10x nie byłam w stanie dostrzec tej cechy, i to mnie zmartwiło, bo straciłam koncepcję na rozpoznanie gatunku!

Pozostają oczywiście jeszcze inne cechy, np. listków - regularnie ząbkowane (P.collina) lub na dość długim odcinku całobrzegie, wyżej nierówno, głęboko ząbkowane lub wcinane (P.argentea)* - ale dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z pięciornikami nie jest to łatwe, oj, nie.

Dla uzupełnienia chcę jeszcze dorzucić kilka zdjęć z moich ponownych obserwacji, by zapytać, czy słusznie interpretuję cechę opisaną dla P. argentea, że: ''listki liści odziomkowych 5(7)-listkowych wyraźnie odmienne od łodygowych''. Jednak zacznę od tego, że tak naprawdę to porównywałam wygląd liści dolnych i wyżej położonych, bo moja roślina nie miała typowych liści odziomkowych (nic nie jest proste, niestety!!!).

* wszystkie wymienione cechy pochodzą z klucza Rutkowskiego, PWN, 2006
i

#1446
od stycznia 2007

2007.07.22 23:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Roślina z góry (fragment) wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu, zdjęcie z góry spłaszcza, więc dopowiem, że łodygi mojej rośliny wznoszą się półkoliście.
piêciornik

A teraz liście, od dolnych (na najdłuższych ogonkach), do górnych (siedzących):
liϾ2
liϾ3
liϾ4
liϾ7
liϾ5
liϾ6
liϾ8
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji