Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-20 Regulice - wąwozy Brandyski - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16182
od września 2006

2018.05.24 09:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu schodzimy w dół wzdłuż górnej krawędzi prawego brzegu zasadniczego ciągu wąwozu. Teraz można sobie poczuć jego głębię. Z dołu czasami brak takiego uczucia.Zerkamy teraz na las ponad górną krawędzią lewego brzegu.Ponownie zerkamy w dół. Istotnej różnicy brak.Co pewien czas w drzewostanie pojawiają się drzewa oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.Ponownie zerkamy w dół.Teraz widok zasłania gałązka leszczyny - Corylus avellana.Oto kolejny widok głębi wąwozu.

Wzdłuż prawego brzegu co jakiś czas pojawiają się niewielkie wąwozy boczne. Znaczy się góra wciąż jest aktywna.Oto krótki przerywnik botaniczny. W runie pojawia się jeżyna Bellardiego - Rubus pedemontanus.Oto kolejna z bocznych, płytkich odnóg.Oto kolejne fragmenty głównego ciągu wąwozu.Ponownie zerkam ponad górną krawędzią wąwozów.Po raz kolejny zerkamy w dół.W drzewostanie co pewien czas pojawiają się rachityczne świerki pospolite - Picea abies.Oto kolejna boczna odnoga głównego ciągu.Przekraczamy ją i zerkamy w górę głównego ciągu.Oto widok płaszczyzny lasu tuż przed dotarciem do największej bocznej odnogi.Oto ostatnia niewielka boczna odnoga głównego ciągu.I tak dotarliśmy do początku największej z bocznych odnóg naszego wąwozu.Skręcamy w prawo. Przed nami rozciąga się płaszczyzna lasu.Teraz zerkamy w dół. Czasami widok przesłania bujniejsza roślinność.

W tej części wąwozu pojawia się więcej świerka pospolitego - Picea abies. Są też drzewa oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.

Docieramy do miejsca, gdzie w dole widać niewielki zbiornik wodny.

Schodząc w dół znajduję ucho bzowe - Hirneola auricula-judae.

Osiągamy zbiornik. Za chwilę przeprawimy się na prawy brzeg bocznej odnogi.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji