Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-20 Regulice - wąwozy Brandyski - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16183
od września 2006

2018.05.24 13:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Znajdujemy się na lewym brzegu odnogi. Drzewostan jest tutaj stosunkowo gęsty. Wąwóz wcina się w podłoże.

Idąc w górę zauważamy niewielką norę.Teraz wędrujemy przez gęsty drzewostan.

Pojawia się więcej sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Na wielu drzewach spotykam "stygmaty śmierci".Las powoli rozrzedza się. Wiele wskazuje na to, że to następca starodrzewiu, który był tutaj kiedyś.Bardzo ważne w każdym miejscu są osady środkowego piętra antropocenu. Można je także traktować jako neolit II. Tutaj ponadto będzie to kultura regulicka.Nieco dalej od początku wąwozu pojawia się buczyna w średnim wieku.I tak wyszliśmy na główną drogę. Na lewo ulica Brandyska, na prawo ulica Drozdowa.Oto widok ulicy Brandyska biegnącej w kierunku skraju lasu. Tam znajduje się zabudowa Grojca.Przy ulicy znajduje się kapliczka.Oto fragment lasu położony w pobliżu kapliczki.Czas na powrót. Oto początek bocznej odnogi. Zagłębiamy się w jej zarośla. To lokalne ostępy strome, dzikie.Czasami drogę tarasują powalone drzewa. W rezerwatach to powinna być norma.Obaliło się nawet drzewo oplecione owocującym bluszczem pospolitym - Hedera helix.Przeszliśmy pod tym i tamtym drzewem.Mijamy rachityczny świerk pospolity - Picea abies.Ostępy w dalszym ciągu są strome, ale coraz bardziej mniej dzikie.

A może uważanie inaczej.

Oto okazały, martwy świerk pospolity - Picea abies. Jego pień pokrywa bluszcz pospolity - Hedera helix.

Wąwóz na dnie jest bardzo ostro wcięty w podłoże. To typowo V-kształtna dolina. Dno obficie pokrywają liście buka pospolitego - Fagus sylvatica.Żywych roślin mogących przeszkadzać w wędrówce jest coraz mniej.W drodze do powalonego drzewa przechodzimy przez niewielki próg denudacyjny.Oto powalone drzewo z bliska.W ściółce znajduję liść lipy - Tilia.Zerkam pod nogi.Przechodzimy przez kolejny odcinek doliny. Główny ciąg jest blisko.Teraz mamy kolejny próg denudacyjny.Następnie mamy fragment stromego stoku.I jeszcze jeden próg denudacyjny. Woda mogła tędy płynąć niedawno.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji