Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-22 Chrzanów - takie sobie jesienne migawki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16188
od września 2006

2018.05.25 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia po prostu oderwałem się od biurka, jako to czasami mam w obyczaju. Wilgotność powietrza była podwyższona, ale mi to nie przeszkadzało. Zaczynam od parku i krzewu śnieguliczki białej - Symphoricarpos albus.

Teraz spoglądam na miejsce po "znikniętej" kamienicy.Oto skwer przy rogu ulic Balińska i Śląska.Następnie spoglądam na kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej.Oto ulica jeszcze Władysława Broniewskiego i spojrzenie spod surmii zwyczajnej - Catalpa bignonioides na Osiedle Tysiąclecia.A to już narożnik tej ulicy z ulicą Andrzeja Struga. To miejsce po wyciętych drzewach. Na szczęście posadzono coś nowego.

Idę dalej. Mijam drzewo z porostami zaatakowanymi przez grzyby. Stawiam na rodzaj Athelia.Kolejny punkt to stary sad przy ulicy Bagnista.Tu w żywopłocie dokumentuję krople wody.

Nieco dalej zauważam wciąż jeszcze kwitnącą nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.

Dalej, przy ulicy Zielona wciąż jeszcze zielenił się jaśminowiec - Philadelphus.A to już plac manewrowy ZKKM i wciąż stojący dąb szypułkowy - Quercus robur.

Przechodzę pod linią kolejową w ciągu ulicy Krakowska.A to już ulica Szpitalna oraz glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.W tej okolicy słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus został zaatakowany przez mączniaka Golovinomyces cichoracearum. Jego z kolei zaatakował Ampelomyces quisqualis.

Dalej bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej stał się nagietek lekarski - Calendula officinalis.

Teraz zwracam uwagę na trzy mchy. Pierwszy sprawia wrażenie zęboroga purpurowego - Ceratodon purpureus.

Drugi to prawdopodobnie krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.Pomiędzy nim tkwi prątnik srebrzysty - Bryum argenteum. Co do tego nie mam wątpliwości.A to ponownie ulica Krakowska w okolicy linii kolejowej i samotna wierzba biała - Salix alba.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 25.maja.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji