Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-13 Jaworzno - między innymi grzybobranie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16200
od września 2006

2018.05.27 11:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia po krótkiej wizycie w redakcji tygodnika Co Tydzień udałem się na kolejne, że tak się wyrażę pstrykacie. Na początku nasi sąsiedzi z naprzeciwka. To wciąż ulica Ludwika Waryńskiego, róg ulicy św. Barbary. Tutaj pod ścianą domu wyrastają jesion wyniosły - Fraxinus excelsior oraz klon jawor - Acer platanoides. Drzewka są przycinane, ale nikt nie ma śmiałości albo środków na ich całkowite usunięcie.

Towarzyszy im mniszek - Taraxacum.Nieco dalej od strony ulicy św. Barbary zauważyłem rozpadający się kamienny murek.Pod murkiem wyrasta pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Na powierzchni murku, na zanokcicy murowej - Asplenium ruta-muraria upolowałem kroplę wody. Nie było łatwo.Idę w kierunku kościoła, a przede wszystkim widocznego kasztanowca - Aesculus hippocastanum.W jego dziupli ukryto świątka.Pod drzewem w większej ilości wyrasta czernidłak. Uważam, że to Coprinopsis romagnesiana. Suszka niestety brak. Liczę na to, że w tym oku grzyb też się pojawi.Na pniu wyrastają porosty. Wydaje mi się, że pierwszy gatunek to Phaeophyscia drugi to Xanthoria parietina.

Teraz sprzed wejścia do kościoła zerkam na południe a następnie na zachód.

Tutaj pod ścianą od strony ulicy dominuje przymiotno białe - Erigeron annuus.Wciąż kwitnie żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.A teraz na liściu mleczu zwyczajnego - Sonchus oleraceus upolowałem krople wody.

Oto skupisko starca zwyczajnego - Senecio vulgaris.Okazy przekwitające są bardzo malownicze.

I ponownie mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus z kroplami wody.Tutaj typuję włośnicę siną - Setaria pumlia.A tutaj padła sobie jakaś funkia - Hosta.Obchodzę teraz halę MCKiS. Obecnie trwa jej remont, więc obiekt jest niedostepny.

W kwietniku przed schodami rośnie, jak sadzę rozchodnik kamczacki - Sedum kamtschaticum.

Kwitnie jeszcze kocimiętka Faassena - Nepeta x faassenii.W większej ilości pojawiła się tutaj miłka drobna - Eragrostis minor. Była bardzo mokra.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 27.maja.2018)

#16201
od września 2006

2018.05.27 12:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję wątek. Zbliżam się do ulicy Grunwaldzkiej. Widać galerię Galena.Zerkam za siebie. To oś ulicy Królowej Jadwigi.Z placu przed Galeną zerkam w kierunku hali MCKiS.Następnie spoglądam w kierunku hałdy przy ulicy Rzemieślniczej. Zwiemy ją Górą Kościuszki.Najważniejszym wydarzeniem była utrata części korony przez jedną z wierzb białych w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis". Drzewo jeszcze rośnie. sprawdzone w dniu 26 maja 2018.I jeszcze jedno spojrzenie na Galenę.Całość kończą owocostany platanu klonolistnego - Platanus x acerifolia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji