Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-10 Katowice - na Nikiszu i kole Nikisza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16207
od września 2006

2018.05.28 00:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia okazało się, że do rozliczenia całorocznego zadania zabrakło nam jednego filmu. Zatem wybraliśmy się do Katowic Nikiszowca, gdzie powstał film pod tytułem "Na Nikiszu i kole Nikisza". Po polsku to będzie "Na Nikiszowcu i obok Nikiszowca". Na razie jesteśmy obok. Przyglądamy się topolom - Populus.

Na tej ławeczce, okolica ulicy Zamkowa, wypowiedziałem najważniejszą kwestię. Wszyscy kojarzą mnie albo z Jaworznem, albo z Chrzanowem. Otóż trzeba wiedzieć, że zdecydowanie 1 kwietnia 1982 roku rzuciłem ziemię skąd mój ród, nie dałem pogrześć mowie i dlatego w tym filmie zamiast mówić godołech. Moje strony rodzinne to teraz Rydułtowy i do tego 13 kilometr drogi Rybnik - Racibórz.Na Nikiszowcu znajduje się kościół p.w. św. Anny. Jest ona tutaj bardzo ceniona jako teściowa Pana Boga a zarazem babcia (starka) od JezusaOto widok na osiedle sprzed kościoła. Trwa tutaj tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy.Oto fasada kościoła.Jarmark przyciągnął spore tłumy. Było dużo hałasu (Było wiela larma).

Niebo pokrywały chmury w typie włosów Wenery.

Kręciła się karuzela (krynciył sie karasol).I jeszcze raz tłumy.Teraz, mając dość hałasu opuściliśmy osiedle. Stoimy przy ulicy Nałkowskiej.Jesteśmy teraz na skwerze przy Placu Wyzwolenia. Spod śniegu widać róże.

Stąd zerkam w kierunku osiedla.Wciąż stoi tutaj pomnik Józefa Wieczorka. Udało się go obronić przed działaniem wiadomej ustawy. A poza tym, to bardzo ciekawe dzieło sztuki, którego autor się nie wstydzi. A poza tym, zwróćcie uwagę, że on nie był rodowitym Ślązakem. (Tukej o takich godajom Gorole)I jeszcze dwie róże.

Poszliśmy na bocznicę kolejową. Chodzimy teraz po torowisku (Chodzymy teroski po glajzach).

Znajduję sporo mchów.Jest rogownica pospolita - Cerastium holosteoides.Tak z oddali prezentuje się osiedle.Tory biegną w stronę kopalni (glajzy sie ciongnom ku grubie).Na torowisku znajduję wiesiołka - Oenothera.I jeszcze jeden widok osiedla.Ciąg dalszy nastąpi rano.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 28.maja.2018)

#16208
od września 2006

2018.05.28 07:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Robi się coraz bardziej ciemno. Teraz opuszczamy bocznicę i ruszamy w stronę miejscowej oczyszczalni ścieków.Nad nią góruje magistrala kolejowa. Na lewo jest kierunek Mysłowice.Oczyszczalnia działa, ponieważ tego cieku nie dało się wyczuć, chociaż dno wygląda paskudnie.

Po drodze trafił się dziki bez czarny (hebz) a na nim ucho bzowe - Hirneola auricula-judae.Pomimo zapadającego zmroku widać, że oczyszczalnia też ma charakter zabytku. to jest integralna część osiedla. Inaczej być nie mogło.Chodząc po torowisko spisywaliśmy jeszcze niektóre gatunki roślin. Od czasu do czasu przeszkadzały nam pociągi.Zrobiło się bardzo ciemno i bardzo zimno. (Zrobjyło sie fest ćma i fest zima). Wróciliśmy na Nikiszowiec. Oto on wieczorową porą.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji