Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-05 Jaworzno - krajobraz po kopalni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16224
od września 2006

2018.05.30 16:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto teren po byłej kopalni Jan Kanty. Kiedy po raz pierwszy ją widziałem była kwitnącym zakładem przemysłowym i nazywała się Komuna Paryska, ale to było dawno, dawno temu w odległym PRL-u. Teraz ostał się największy słup ogłoszeniowy w okolicy.W okolicy znajduje się otwarta, ale nie pusta przestrzeń.Tutaj na skraju drogi wyrasta wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Przymierzam się do przemierzania otwartej przestrzeni. Na horyzoncie widać bloki osiedla Gigant.Mijam kolejne skupisko wrotyczu pospolitego - Tanacetum vulgare.Zerkam za siebie. Na pierwszym planie mamy nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Większość okazów już sypała owocami, nieliczne wciąż wyglądały kwitnąco.Oto kolejne spojrzenie na szyb. Teraz na pierwszym planie ustawiłem gałązkę topoli holenderskiej - Populus x canadensis "Marylandica".Idę dalej korzystając z drogi. Rdzawe kępy to rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Ponownie spotykam wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare, tym razem owocujący i kwitnący.

Na drodze była także sterana życiem maruna bezwonna - Matricaria peforata.

Teraz na górze znajduje się martwy rdestowiec japoński - Reynoutria japonica, ofiara przymrozku, a na dole bardzo zielona jeżyna popielica - Rubus caesius.Dalej pomiędzy suchym trzcinnikiem piaskowym - Calamagrostis epigeios zieleni się brzoza brodawkowata - Betula pendula.Teraz zerkam w niebo. Kabel przecinający kadr to celowy zabieg kompozycyjny.Po raz kolejny zerkam za siebie. Teraz na pierwszym planie znajduje się starzec jakubek - Senecio jacobaea.A teraz przyjrzymy się krwawnikowi pospolitemu - Achillea millefolium, którego odwiedził bzyg - Episyrphus balteatus.Zbliżam się do głównej drogi czyli ulicy Grunwaldzkiej. Na wprost znajduje się gąszcz młodych topól holenderskich - Populus x canadensis "Marylandica".Ponownie spoglądam ku kopalni.Barwnym akcentem w zaroślach był dereń biały - Cornus alba.Był tam także klon zwyczajny - Acer platanoides.Kolejne spojrzenie na szyb. Tym razem zasłania go rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.W chaszczach trafiła się kwitnąca pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Teraz zerkam na szyb zza zarośli stworzonych przez dwu przybłędów. Na lewo amerykańska robinia - Robinia pseudoacacia na prawo azjatycki rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.I jeszcze jeden amerykański przybłęda. To sumak odurzający - Rhus typhina.Bliżej osiedla Gigant natrafiłem na ciekawą odmianę jak sądzę cyprysika - Chamaecyparis.

Była tam jeszcze koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.

Niedaleko jezdni ulicy Grunwaldzkiej natknąłem się na mniszka - Taraxacum w dwu fazach rozwoju.I w końcu udałem się na przystanek autobusowy przy osiedlu Gigant.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji