Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-20 Chrzanów Kościelec - wyjście z parku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16231
od września 2006

2018.06.01 09:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracam do parku. Oto mur, który otaczał pałac. Mur jest wpisany do rejestru zabytków i musi być utrzymywany za wszelką cenę.Jest to jakaś atrakcja dla geoturystów. Tutaj mamy kamień ze szwami stylolitowymi.Kolejny kamień powstał z trzech warstw osadów.Następnie mijamy dwa drzewa. Bardzo osobliwie wygląda pień robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Oto kolejny kamień złożony z trzech warstw. Na dolnej krawędzi warstwy środkowej znajdują się bardzo wyraźne szwy stylolitowe.Teraz mijamy zamurowaną bramę.Tutaj znalazłem taki intrygujący kamień. To zapewne płaszczyzna oddzielności w którą wbiła się inna warstwa osadów.Oto kolejny fragment muru i drzewo, które wyraźnie mówi, że ma mało miejsca.Wchodzę w park. Dwór stał na tym pagórku.A teraz pochodzę sobie po wnętrzach pewnej stodoły, którą drzewa i krzewy wzięły we władanie. W drzewostanie dominuje klon zwyczajny - Acer platanoides. Warstwę krzewów stanowi dziki bez czarny - Sambucus nigra. Jestem jeszcze na zewnątrz.

Jestem już w środku. Istotnych różnic brak.

Jest tutaj także coś takiego.

Wychodzę. Jak widać dziki bez czarny - Sambucus nigra ma tutaj dużo do powiedzenia.

Obiekt zapewne ma status zabytku, skoro jest zabezpieczony w taki sposób.Po jedną ze ścian znajduje się taki drzewostan.Odchodzę. Tutaj zwracam uwagę na ten egzemplarz dzikiego bzu czarnego - sambucus nigra.Poza mchami na jego pniu wyrasta kwitnąca gwiazdnica pospolita - Stellaria media.

Opuszczam park.Zerkam na budynek, który wciąż jest używany.Zanim definitywnie opuściłem park przyjrzałem się jeszcze śnieguliczce białej - Symphoricarpos albus.Na zakończenie postanowiłem jeszcze zajrzeć na teren po byłym szpitalu. Tutaj mocnym akcentem jest żywotnik zachodni - Thuja occidentalis.Dalej rozciąga się pustka. Jest już pomysł na jej zapełnienie.

Tu i ówdzie zalega gruz.Zauważam także dziewannę - Verbascum.Idę dalej zmierzając w kierunku nowego szpitala.

Barwnym akcentem jest tutaj zgrupowanie derenia świdwy - Cornus sanguinea.Te okolicę żegnam spoglądając na trzy brzozy brodawkowate - Betula pendula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji