ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
archiwizacja spod mikroskopu - kamera vs aparat
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Jaki to grzyb? Mykologia » Kąciki tematyczne » Mykologia. Warsztat. » Mikroskopia i mikrofotografia » archiwizacja spod mikroskopu - kamera vs aparat
2007.06.22 18:47 #69128
Zmień/Popraw · Usuń
Joanna Zalewska-Gałosz (asik) na forum od stycznia 2007, wypowiedź #456
Przymierzam się do zakupu zestawu - mikroskopu razem z "czymś" do archiwizacji.
Mam do wyboru aparat cyfrowy montowany przez głowicę trinokularową i adapter albo kamerę dedykowaną wyłącznie do zdjęć spod mikroskopu.
Wadą kamery są wymagania sprzętowe komputera i zdolność rozdzielcza max ok. 3 Mpx.
Wstępnie zdecydowałam się na aparat (Canon), bo ma zdl. rozdz. 10 Mpx ale przedstawiciel handlowy sugeruje, że tylko niewielka częśc tej zdolności jest tak naprawdę wykorzystywana, twierdzi, że gdy robimy zdjęcie z opdległości ok 30 cm, to matryca aparatu zbiera obraz z 10 cm kw, a spod mikroskopu jedynie z 1cm, pozostałe możliwości matrycy nie są wykorzystywane, w efekcie otrzymujemy fotkę o zdolności rozdzielczej gorszej niż daje kamera. Prawda to czy nie? Bo mam chaos w głowie.....
W przypdaku aparatu wiele zdaje się zależy od łącznika (adaptera?) tam przecież też musi być jakiś układ optyczny....jak sprawdzić czy to co oferują jest dobre?
Najgorsze, że firma sprowadza cały zestaw na zamówienie i nie można przeprowadzić testów. Mogę (i oglądnę) możliwości kamery.
Co o tym sądzicie?
2007.06.22 19:30 #69130
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #2300
Witaj Joanno. Zamiast mojego sadu proponuje ci wejść na stronkę: http://nt.interia.pl/foto/news/majace-30-megapikseli-cyfrowki-z-tokio,886942,3609

i poczytać opinii na temat aparatów z matrycą 10Mpx.
Wypowiedzi różne, ale wszystkie niezwykle ciekawe
i
2007.06.22 20:59 #69139
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #2291
Dobrzeg kombinujesz. Wszystko tkwi w tym jak optycznie jest dostosowana głowica trinokularowa to danego aparatu.
Jeśli jest to zrobione właściwie (tzn. jest zaprojektowane z głową) to obraz będzie wypełniał całą matrycę aparatu. To jak tłumaczył przestawiciel handlowy to bełkot, nie dziwię się że czujesz się zdezorientowana.

Wracając do tematu. Ja bym upewnił się czy układ : dany mikroskop, dana głowica, dany aparat jest rekomendowany przez producenta mikroskopu. Poprosić o referencje - jeśli to markowe rozwiązanie to ktoś to używa, jakieś opinie są w internecie, itd.
Jeśli jest to firmowe rozwiązanie (mikroskop-aparat cyfrowy) firm Nikon, Zaiss, Olimpus to w takim razie można by kupić w ciemno. Jeśli nie to wybrał bym raczej rozwiązanie z kamerką.
2007.06.22 21:19 #69140
Zmień/Popraw · Usuń
Joanna Zalewska-Gałosz (asik) na forum od stycznia 2007, wypowiedź #457
Dzięki Panowie,
Niestety układ z aparatem nie jest firmowy, jest to chińska produkcja, ale ten producent ponoć wykonuje części dla Nikona. Głowica trino i ten łącznik są dedykowane do tego mikroskopu i pod aparat Canon A640.
A kamerka i mikroskop są firmy bodajże Miotic (Korea), podejrzewam, że układy optyczne są porównywalnej jakości.
Na mój babski rozum kamera powinna dawać zdjęcia gorszej jakości niż aparat, ponieważ główną funkcją kamery jest rejestracja ruchu czyli sekwencji ujęć, jeżeli każde ujęcie byłoby dobrej jakości taka kamera pracowałaby wolno a nie w czasie rzeczywistym........ale może się mylę, może te kamery mają dodatkowe "opcje"
Raczej skłaniam się do aparatu, tylko jak sprawdzić (o jakie parametry wypytać) żeby wiedzieć jaka będzie jakość zdjęć?
Tena aparacik ma matrycę 10 Mpx, mnie wystarczą 3 aby otrzymać zdjęcie formatu pocztówki z rozdzielczością 300dpi (do publikacji powinno wystarczyć), bilbordów drukować nie będę....
Co powinno wchodzić w skład takiego adaptera? Coś powinno być w zastępstwie okularu żeby otrzymać obraz....i jeszcze jakaś soczewka?
i
2007.06.22 23:05 #69148
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #2292
z tego co piszesz wydaje mi się, że masz sprecyzowane oczekiwania "co to ma robić", nie możesz tylko zweryfikować czy rozwiązania proponowane Tobie dadzą na pewno oczekiwany przez Ciebie rezultata
wydaje mi się, że jesteś przez sprzedawcę przymuszana do kupna kota w worku

wydobądz ulotkę, dokumentację, opis - konkretny - tego rozwiązania

jeśli, to ktoś produkuje i sprzedaje, to musi gdzieś istnieć jakaś specyfikacja którą można zobaczyć

wtedy będę może mógł coś konkretniejszego powiedziećlogicznie rozumujesz, podstawowa różnica pomiędzy kamerą a aparatem to ta liczba pikseli i być może jakość każdego pojedynczego kadru

jak piszesz jest to Canon A460, aparat z wbudowanym obiektywem, więc innych różnić pomiędzy kamerką a aparatem niż piksele, zasadniczo nie będzie - o ile to połączenie pozwala uzyskać obraz wypełniający cały kadr aparatu, bardzo zdziwił bym się gdyby było inaczej, ale dobrze byłoby się w tym upewnić, zwłaszcza w obliczu mętnych objaśnień sprzedawcy (to objawy niekompetencji :) )
i
2007.06.23 10:20 #69198
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Perz (pimpek) na forum od sierpnia 2002, wypowiedź #4213
Większość producentów zaleca używanie Nikona Coolpix 4500 i pod niego robią mikroskopy. Ma on 4Mpx ale osobno ten aparat jest MEGA-CIĘŻKO dostepny.

Ja teraz używam "kamerki" mikroskopowej 1,3Mpx i daje mi to 1280x1024 zdjęcie. Wychodzi w/g mnie bardzo dobrze. Kontrast jest zły, ale tu widzę wina w oświetleniu mojego mikroskopu, które jest żółte i autobalans bieli wszystko mi tu spłaszcza chyba.
Ostrość obrazu i jakość mnie zadowala - kolorystyka ucieka (właśnie przez żółte oświetlenie).

Teraz wymieniam sobie mikroskop na taki z oświetleniem białym (LED) lub zbliżonym do bieli jak najbardziej i pakuję tam "kamerkę" 3Mpx. Powinno już być dobrze.
2014.07.12 18:47 #241687
Zmień/Popraw · Usuń
Michał Karliński (chemik) na forum od lipca 2014, wypowiedź #3
Nawiązując do tematu, posiadam kamerę TYK9A Boscha. Nie mam informacji jak ją podłączyć.
Jest to kamera analogowa, elektroniczna na lampie analizującej.
Czy coś Wam wiadomo jak ją zasilać i podłączyć?

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: