Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tremellales. Carcinomycetaceae?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 12 grudnia 2018) «

#2791
od czerwca 2014

28.10.2018; Zabudowane siedlisko rolne. Ubiegłoroczne łodygi bylicy Artemisia vulgaris. Prawdopodobnie pasożytniczo na jakimś grzybie workowym. Owocniki widzialne tylko pod lupą i tylko w sprzyjających okolicznościach, tworzą w stanie wilgotnym bardzo cienki, żelowy, hialinowy, bezbarwny do jasno bursztynowego film na substracie. W stanie suchym zanikają, stając się niewidoczne. Nie są także widoczne, a właściwie odróżnialne - gdy substrat jest mokry (silnie uwilgotniony).
Wspominałem już o nich przy okazji Tremella exigua. Tym razem mam już pewność co do posiadania materiału zielnikowego.
Przyznam, że badanie mikro i makromorfologi tego grzyba w warunkach domowych i bez profesjonalnego sprzętu kosztowało mnie sporo czasu, poświęcenia i wysiłku. Dokumentacja jest zapewne nie dość zadawalająca, tym niemniej jestem pewien, że zrobiłem wszystko co w moich warunkach się dało.
Ze względu na pewne podobieństwo przyjąłem zupełnie prowizorycznie i na własne potrzeby, że omawiany tu gatunek to coś z Syzygospora, jednakże mam świadomość bogactwa gatunkowego i zupełnie nie przywiązuję się do tych moich, bądź co bądź amatorskich ustaleń.
Reasumując zwracam się z prośbą do wszystkich (ze szczególnym uwzględnieniem Błażeja i Marcina) o pomoc w identyfikacji tego interesującego (pewnie tylko mnie?) znaleziska.

#2792
od czerwca 2014

W przedmiocie mikromorfologii zdecydowanie "leitmotiv" stanowią charakterystyczne konidiofory, wytwarzające na sprzążce konidia. Także bezpośrednio na konidioforach obserwowałem haustoria. Konidiofory te nierzadko wytwarzają strzępki dalszych pięter, tworzących kolejne konidiofory, czasem wyrastają z nich strzępki generatywne, na których powstają podstawki, lub te tworzą się bezpośrednio na sprzążce "konidioforu".

#2793
od czerwca 2014

Podstawki o różnej liczbie sterygm (1,3,4,5,7 - takie udało mi się z całą pewnością zaobserwować), o bardzo różnej morfologi i różnych rozmiarach.

#2794
od czerwca 2014

Zauważyłem, że komórki strzępek żywiciela w pobliżu miejsca zakotwiczenia ssawki pasożyta stopniowo obumierają (stają się hialinowe na skutek zaniku protoplazmy, a ich ściany zapadają się) (FOT.4). Na fot.2 u dołu - słabo widoczne kuliste haustorium na strzępce gospodarza.

#1428
od września 2004

trudna sprawa, nie mam na razie pomysłu, widać że podstawki mają probasidia

#2796
od czerwca 2014

Pozostając w nieustającej nadziei, że doznasz Marcinie jakiegoś olśnienia :D - dorzucę jeszcze kilka fotek probasidiów, o których słusznie wspomniałeś. :-)

#1429
od września 2004

Dozbieraj ile się da (i przyślij suszki jak możesz) - pytałem kolegę po fachu z UK i pisze mi, że mu to wygląda na nieopisany gatunek Syzygospora

#4779
od marca 2010

2018.11.24 16:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Byłoby superancko:-D

#1431
od września 2004

Raczej to pewnik, że to nowy :-)

#2797
od czerwca 2014

Marcinie, czytałem maila, jeszcze pracuję, ale dziś później lub jutro się z Tobą skontaktuję

#1432
od września 2004

o.k.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 12 grudnia 2018) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji