Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Lakownica
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 lipiec «
i

#231
od grudnia 2006

Lakownice nie należą do najczęściej spotykanych grzybów.Nie potrafię określić,czy spotkana przeze mnie tydzień temu to lakownica spłaszczona (Ganoderma lipsiense) czy też europejska (Ganoderma adspersum).Rosły na pniaku buka pospolitego w rezerwacie bukowo-jodłowym w Gałkówku koło Łodzi.
la1
lak2
lak3
lak4
i

#1141
od maja 2002

2007.07.19 01:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Raczej Ganoderma applanatum (= G. lipsiense), ale na zdjęciach nie widać wyraźnie cech mogacych jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć tej tezie.
Na co należy zwrócić uwagę:
1) przekrój - ten, który zrobiłeś nie pokazuje tego co trzeba ponieważ odkroiłeś brzeg kapelusza, a trzeba było oderwać cały owocnik i przekroić po promieniu; przekrój Ganoderma adspersum powinien wyglądać tak jak na tym zdjęciu:
http://grzyby.strefa.pl/foto06/ganoderma_adspersum_7.jpg
Zwróć uwagę na proporcję grubości kontekstu (miąższu) do warstwy rurek.
Na zdjęciu przekroju, które wykonałeś widać, że miąższ jest stosunkowo cienki w stosunku do warstwy rurek i jasny co wskazuje na G. applanatum; u Ganoderma adspersum miąższ jest zazwyczaj ciemniejszy.
Na przekroju będzie jeszcze widać czy kolejne, roczne przyrosty rurek pooddzielane są warstwą kontekstu czy nie - u G. adspersum nie są pooddzielane,a u Ganoderma applanatum i owszem; warunek: owocnik musi być kilkuletni, żeby to zaobserwować. Twoje mają dwa/trzy lata więc powinno być coś widać.
I jeszcze: w miąższu G. applanatum są zazwyczaj inkluzje białej grzybni, których nie ma u G. adspersum.
2) brzeg rosnącego owocnika - u Ganoderma adspersum między białym brzegiem kapelusza, a właściwą skórką jest żółtobrązowa strefa przejściowa:

rosn¹cy brzeg Ganoderma adspersum

Ponadto G. adspersum ma grubszą skórkę niż G.applanatum jednak tej cechy nie "zobaczysz" nie mając wcześniejszego porównania skórek obydwu gatunków.

Reszta to niestety - mikroskop.
i

#233
od grudnia 2006

Darku,serdeczne dzięki.To jest to "co tygrysy lubią najbardziej" czyli pełna wypowiedź. Naumiałem się dużo i przy najbliższej okazji postaram się tą wiedzę wykorzystać w terenie.Były tam osobniki o szerokości kapelusza około 50 cm. Postaram się je zaprezentować na form.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 lipiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji