Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czarna trufla - 24.07.2007
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) « Tuber - Trufla «
GREJ73494
i

#448
od listopada 2006

Podejrzewam Tuber aestivum, ale ostateczne słowo należy do Tomka:-). Jeden, jedyny 8 cm. śr. okaz znaleziony dzisiaj wieczorem w Górach Świętokrzyskich po 2 godzinnych poszukiwaniach na ścieżce leśnej pod dębem. Okaz już chyba zejściowy, bo pachniał nieprzyjemnie. No i zaczęły go wcinać robaczki.
Tuber sp. - Trufla 01
Tuber sp. - Trufla 02
Tuber sp. - Trufla 03
Tuber sp. - Trufla 04
Tuber sp. - Trufla 05
Tuber sp. - Trufla 06
Tuber sp. - Trufla 07
Oczywiście suszki z owocnika wyślę Tomkowi i Ani jako potwierdzenie stanowiska:-)
i

#758
od lipca 2002

Witamy w klubie truflarzy:-)))))))))))))
WIELKIE GRATULACJE!!!!
Trzecie stanowisko Tuber aestivum w Polsce:-))) Ale eksykat sprawdzić trzeba. Nawet nie wiesz jak bardzo cieszy mnie Twoje znalezisko:-))) Poniekąd czuję się trochę odpowiedzialny za Twoje - już ewidentne - hypogeiczne szaleństwo. A teraz to już jesteś na amen "ugotowany":-))))))))
i

#449
od listopada 2006

Ja już dawno czułem, że tam będzie trufla. Nie powiem Spin, miałeś tu największy wpływ, że się zmotywowałem do poszukiwań:-)

(wypowiedź edytowana przez Grzybiorz 26.lipca.2007)

#764
od lipca 2002

Ciekawe kiedy Cię Jacek zacznie męczyc o te robale...:-)))
i

#895
od czerwca 2005

2007.07.26 12:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
No trochę się powstrzymuję. Z waszych pierwszych przesyłek nie udało mi się uzyskać imago. Tych kilka Tuber od Spinmastera z larwami muchówek bardzo szybko zapleśniało. Są trzy możliwości: wyjęcie ze środowiska, warunki przesyłki, warunki hodowli. W innych nie odnalazłem larw owadów, a i nic nie wyhodowałem. Jedną taką larwę sprężyka od Marcina jeszcze mam, ale one raczej nie specjalizują się w grzybach podziemnych.
Temat jak widać nie jest prosty. Na przedostatnim zdjęciu jest larwa jakiejś muchówki (?), może coś z niej wyjdzie?
i

#775
od lipca 2002

Po mikroskopowaniu Twoja trufla to bezdyskusyjnie Tuber aestivum. Nie widziałem jeszcze tak wyrazistych zarodników z tak wyraźnymi cechami tego gatunku. Moje są takie mdławe - niejednoznaczne:-))
Tak więc wielkie dzięki - bo mając Twojego suszka jak wzorzec łatwiej będzie mi mikroskopować czarne trufle...
A dziwnym trafem mam ostatnio co mikroskopować:-))))
i

#503
od listopada 2006

Zarodniki wyraziste, bo okaz był dojrzały (zejściowy), dlatego mi nie pachniał.
W piątek podesłałem Ci młodsze i żywe z trzech różnych gniazd. Wszystkie pewnie T.aestivum, oprócz jednej takiej z wgłębieniem, którą znalazłem tuż pod liśćmi - stawiam, że to T. mesentericum. Powinny dojść w poniedziałek:-)

#1
od grudnia 2007

2007.12.13 12:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej honcel (honcel)
Panowie chyba się do was przyłącze.... już miałem okazję znalezc parę owocników ale nie przykładałem do tego znaczenia bo było to pare lat temu .
Jestem zapalonym grzybiarzem z okolic Częstochowy........
Ciekawy jestem czy nie dałoby się zaszczepic - mykoryzowac np sadzonek dębu lipy zrodnikami pozyskanymi z owocników- to mógłby by hit.
Jestem lesnikiem z wykształcenia.
i

#2700
od września 2004

Dałoby się i oczywiście robi się takie rzeczy.

Niestety trzeba do tego opracować odpowiednią technologię. To, że uzyskamy mikoryzy (jeśli w ogóle uda nam się wprowadzić Tuber do przygotowanego sztucznego środowiska i nie zostanie ona wyparta przez inne gatunki) nie gwarantuje wcale, że uzyskamy też owocniki w zadowalającej ilości i jakości. Roboty sporo i inwestycja raczej duża, a niekoniecznie opłacalna :-)

btw właśnie kończę kurs z ekologii mikoryz :-D
i

#781
od lipca 2002

Maciek, a nie podałbyś na priva dokładniejszej lokalizacji tej trufli? Jeszcze w tym roku można by sprawdzić czy to T.aestivum, czy T.mesentericum - a może jeszcze coś ciekawszego????. Mogę pojechać z psem i je odszukać w parę godzin jeśli tylko będę miał obszar zawężony do 50 x 50 metrów. Ten temat bardzo mnie interesuje bo być może będzie tematem mojego przyszłorocznego doktoratu. Mam 5 stanowisk trufli czarnych znalezionych przeze mnie, kilka Marcina i kilka prof. ławrynowicz. Ale to wciąż strasznie mało do badań i obszerniejszej pracy

#1
od lipca 2008

2008.07.27 15:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Skóra (trufla)
Znalazłam takie grzyby czy ktoś może napisać czy są to trufle?

[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images32.fotosik.pl/325/492fb885b3cdbf63.jpg[/IMG][/URL]

#6851
od maja 2003

2008.07.27 15:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) « Tuber - Trufla «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji