Goździeniec fioletowy Clavaria zollingeri
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
bio-forum.pl » Jaki to grzyb? Mykologia » starsze wątki (do 02 października 2019) » Goździeniec fioletowy Clavaria zollingeri
2019.09.24 22:58 #326035
Zmień/Popraw · Usuń
Piotrek Jagodziński (przyrodniczo) na forum od września 2019, wypowiedź #3
W połowie września znalazłem fioletowe krzaczki, które prawdopodobnie należą do gatunku Clavaria zollingeri . Kilkanaście osobników rosło w silnie przekształconym grądzie z przewagą lipy oraz leszczyny w Górach Kaczawskich (Sudety).Znalezisko cenne dla mnie albowiem nie znalazłem nigdzie informacji by kiedykolwiek notowano ten gatunek w Sudetach. W sąsiedztwie rosło bardzo wiele gatunków krzaczkowatych i maczugowatych grzybów.

2019.09.26 07:47 #326090
Zmień/Popraw · Usuń
Błażej Gierczyk (ramayana) na forum od września 2005, wypowiedź #7203
Od lat zbieramy z Jackiem Soboniem (Leśnictwo Wleń) i Tomkiem Pachlewskim (bio-forum) dane o grzybach z Sudetów Zachodnich, w szczególności z Kaczaw. Część danych już opublikowaliśmy, kolejne są "w drodze" - jeśli chodzisz po tym terenie i jesteś zainteresowany współpracą przy zbieraniu danych i publikowaniu - zapraszamy:D
Jakoś mi bardziej grzyby ze zdjęć przypominają Ramariopsis pulchella. Bez sprawdzenia cech mikro się nie obędzie. Pytanie kluczowe - czy zebrałeś i zasuszyłeś owocniki?
Jaka to dokładnie lokalizacja?
2019.09.27 19:19 #326130
Zmień/Popraw · Usuń
Piotrek Jagodziński (przyrodniczo) na forum od września 2019, wypowiedź #4
Niestety nie zebrałem, nie mam serca do zbierania owocników gatunków rzadkich :-P Owocniki znajdują się przy drodze leśnej łączącej wieś Grudno z drogą krajową DK3 (pd.-zach.) zbocza Wapników. W sąsiedztwie była cała masa krzaczkowych i maczugowych grzybów (http://przyrodniczo.pl/fotorelacje/grzybowe-rarytasy-z-gor-kaczawskich/ -> tu fotorelacja, gdzie wymieniłem część gatunków). Osobiście w Sudetach znalazłem bardzo wiele stanowisk rzadkich gatunków, których to lokacji nie znalazłem w dostępnej literaturze. M.in. nowe stanowisko borowika szatańskiego, muchomora jeżowatego, purchawki jeżowatej, szyszkowca łuskowatego, smardza jadalnego, soplówki bukowej, lipnika lepkiego etc, etc. :) Tak więc chętnie się tą wiedzą podzielę w ramach współpracy.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja:
ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji