Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Kania? Niekania?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 27 października 2019) «

#1
od października 2019

Drodzy,

Od kilku dni w lesie sosnowo-liściastym znajduję spore ilości (w moim mniemaniu) kań. Ogólnie rzecz biorąc, nie miałbym co do nich żadnych wątpliwości: kapelusz z charakterystycznym garbkiem, pusty w środku trzon, dający się bez problemu wyłamać, nie naruszając blaszek, blaszki ewidentnie niedochodzące do trzonu, kulista podstawa, ruchomy pierścień. I co najważniejsze - charakterystyczny, cudny zapach właściwy właśnie dla kani. Wszystko mi pasuje z wyjątkiem jednego - wielkości. Kapelusz podręcznikowej kani wg wiki powinna mieć 10-22 cm, większość moich grzybków mieści się w tych granicach, ale - jak widzicie na zdjęciach - nie wszystkie. Przeszukałem forum, znalazłem, że Marek pisał, że znajdował kanie liliputy, tutaj:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/19.html
Jestem pewien, że ze sromotnikiem kani bym nie pomylił, ale trochę się naczytałem o czubajeczkach, stąd moje wątpliwości. Mimo to co większe okazy powędrowały już na patelnię i do żołądka, sfotografowałem najmniejsze, razem z moją ręką jako punktem odniesienia. Dodam, że wszystkie rosły na niewielkiej przestrzeni, może w kwadracie 200x200m. Poratujecie? Czy Wy spotkaliście się z kaniami mniejszymi niż 10 cm?

#17853
od września 2006

2019.10.19 08:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wszystko to czubajka kania. Smacznego. Dane co do wielkości kapelusza zazwyczaj odnoszą się do najczęstszego przedziału wielkości. A poza tym są pigmeje oraz gracze NBA.
i

#8851
od października 2007

2019.10.19 09:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)

cytat:

Kapelusz podręcznikowej kani wg wiki powinna mieć 10-22 cm, większość moich grzybków mieści się w tych granicach, ale - jak widzicie na zdjęciach - nie wszystkie.... Czy Wy spotkaliście się z kaniami mniejszymi niż 10 cm?
Bo to nie czubajki kanie tylko czubajki gwiaździste.

#2
od października 2019

Podziękował i zjadł, aż się uszy trzęsły :)

(wypowiedź edytowana przez fjodor1964 19.października.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 27 października 2019) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji