Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pseudoclitocybe?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 03 listopada 2019) «
i

#5794
od lipca 2005

2019.10.27 12:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
25.10.2019 r. - Puszcza Wkrzańska (Wielki Karcz), na dnie wyschniętego rowu w olszynie bagiennej. Owocniki o głęboko lejkowatych kapeluszach osiągających średnicę 7 cm i obfitym filcowatym "owłosieniu" podstawy trzonu. Zapach niewyraźny, smak również.
Pseudoclitocybe
Pseudoclitocybe2
Pseudoclitocybe3
Pseudoclitocybe4
Pseudoclitocybe5
Pseudoclitocybe6
Zarodniki o rozmiarach: 6,2-7,1 x 3,7-4,5 (średnio: 6,7 x 4,1), Q: 1,5-1,8 (średnio 1,7). Cystyd nie znalazłam.
zarodniki
ostrze blaszki:
ostrze
skórka kapelusza:
skorka1
skorka2
Idąc na łatwiznę mogłabym przyjąć, że to Pseudoclitocybe cyathiformis ale "moje" grzybki mają zdecydowanie mniejsze zarodniki.
Pomóżcie proszę rozstrzygnąć z jakim gatunkiem mam do czynienia?

#7247
od września 2005

Grażyno, robisz wszystkie preparaty w Melzerze? To proponuję zmienić medium - na czerwień Kongo, amoniak i wodę. A Melzera tylko do sprawdzania amylo/dekstrynoidalności. Odnoszę wrażenie, że w Melzerze wszystko wygląda gorzej.
Zarodniki wydają mi się pochodzić z innego grzyba...
i

#5796
od lipca 2005

2019.10.28 20:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Nie Błażeju, Melzera (a raczej płynu Lugola) używam tylko gdy jest taka potrzeba przy zarodnikach. Do obserwacji detali budowy blaszki, skórki kapelusza czy kaulocystyd używam właśnie Czerwieni Kongo w amoniaku. Rozumiem, że Twoje wątpliwości biorą się z kolorystyki moich zdjęć ale to wynika wyłącznie z ustawień programu do kamerki mikroskopowej. Nie potrafię ich skutecznie wyregulować, a odkąd całkiem wszystko rozregulowałam tak, że obraz na zdjęciu przypominał strukturę bazaltu, zaniechałam dalszych prób. Może kiedyś, przy pomocy kogoś bardziej doświadczonego, uda się rozwiązać ten problem, tymczasem jednak jest jak jest.

Jeśli chodzi o zarodniki tego domniemanego Pseudoclitocybe, to:
1) Masz rację! Przepraszam! Nie wiem jak do tego doszło ale te prezentowane powyżej zarodniki bardziej pasują do Pholiota zebranej w tym samym dniu. Rzecz bardzo dziwna, bo po powrocie z terenu, jeden okaz domniemanego Pseudoclitocybe nastawiłam na wysyp (na szkiełku nakrywkowym położonym na karteczce z datą, lokalizacją, numerami zdjęć). Nie robiłam tego z Pholiota, bo dobre wysypy miałam na kapeluszach. Podczas mikroskopowania, do zdjęć każdego gatunku zakładam osobny folder (ze wstępną nazwą, datą i numerami zdjęć). To gdzieś tu musiało się coś pomerdać ale jak mogło dojść do tej pomyłki - nie wiem :( i bardzo mnie to niepokoi, że nie zachowałam należytej czujności :(

2) przed chwilą zrobiłam preparat bezpośrednio z suszka i myślę, że teraz już wszystko pasuje:
zarodniki

Bardzo dziękuję za Twoje uwagi i fachową (jak zwykle) pomoc w rozwikłaniu zagadki:-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 03 listopada 2019) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji