Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nectria nigrescens?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 04 stycznia 2020) «

#14580
od maja 2009

2019.12.17 16:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Widzę z wykazu publikacji, że Błażejowi ten rodzaj nie jest obcy więc może da namówić się?:)

Znalazłem ja w ub. niedzielę na gałęzi ściętej lipy. Wyglądała jakoś inaczej więc postanowiłem wziąć próbkę. Wczoraj wieczorem do niej przysiadłem i kompletna porażka:( Klucz jest może i doskonały ale ta masa nowych pojęć zupełnie zbijała mnie z tropu. Wczoraj najbardziej prawdopodobne wydawały mi się: Nectria cinnabarina oraz Nectria dematiosa. Zarodniki podobne, konidia też więc trudno bez doświadczenia wyłonić "laureatkę":) N. cinnabarina w zasadzie wykluczałem bo barwa nie ta ... no i ten siedzący tryb życia anamorfy. Pozostała więc Nectria dematiosa ??? ... ale do niej też nie byłem przekonany:(
Dziś usiadłem i zacząłem od początku analizować wszystkie z gładkimi zarodnikami.
Do listy podejrzanych doszła Nectria nigrescens bo reszta posiadała cechy(a przynajmniej jedną) które zdecydowanie je wykluczały.
Jak zacząłem drążyć temat to doszedłem do wniosku, że nie mogę znaleźć cechy która wykluczała by ten gatunek. Wręcz odwrotnie: wszystkie sprawdzane coraz bardziej utwierdzały mnie w tym typowaniu.
Przyznam się ze wstydem, że nie mierzyłem komórek poszczególnych warstw:( ... ale jak na dziś chyba mam już dosyć tego rodzaju!
Wielkość zarodników i konidii oczywiście pasuje.
W sumie wyczytałem, że ten gatunek różni się od dwóch pozostałych obecnością zarodników z trzema septami oraz konidioforami w większości sierpowato powyginanymi a nawet zupełnie zwinietymi. Barwa anamorfy też chyba włąściwa dla tego gatunku (zdjęcia pokazują owocniki świeże).
Długość fialid u moich owocników zaczynała się od 2 um i niewiele osiągając ponad, podczas gdy dla Nectria cinnabarina i Nectria dematiosa w opisie są nieco dłuższe.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 04 stycznia 2020) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji