Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Orbilia i inne ciekawe cudaki na kości...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Orbilia i Orbiliomycetes` «
i

#2599
od września 2004

Leżała w lesie taka stara, pozieleniała od glonów kość jakiegoś ssaka (ktoś wie jakiego?). Nigdy na nią specjalnie uwagi nie zwracałem (bo co mnie do cholery jakaś kość obchodzi, skoro dwa metry dalej rośnie Cordyceps ophioglossoides?). Wczoraj coś pomarańczowego mi się rzuciło w oczy i niewątpliwie były to Orbilia... ale na kości? Zwykle rosną na drewnie...

No ale dobra, dzisiaj miałem czas i odpowiednie warunki (wczoraj było już za ciemno), więc aparat + Heliosa w łapę i do roboty ;-)

Kość wygląda sobie tak:



...a na niej coś sobie rośnie :-)



Niestety większość tych Orbilia jest już martwa albo podsuszona.




Część jest jednak żywa i całkiem ładna :-D



Jutro pojadą pocztą do Pimpka, no i pewnie jakoś dojadą - trochę pogryzione przez zwierząka ;-))



Kość stanowi jednak smaczne żarełko dla innych cudaków:




Mają zaledwie po kilkaset mm, te różowo-białe, kudłate, najbliżej kojarzą mi się z Chaetomium, ale one są raczej czarne, czarnobrązowe. Co do czarnych kulek na trzonkach nie mam pomysłu - pewnie jakieś konidiofory, bo na śluzowce nie wygląda :-)

No i jeszcze takie:



Było ich całkiem sporo, ale trudno ocenić co to jest (wygląda, że jakiś Zygomycet) bez użycia mikroskopu, więc powodzenia dla Pimpka - pewnie całą noc nad jedną kością będzie siedział :-D

Jeszcze jakieś różne inne grzybki wyłapałem na fotkach, ale są już tak małe, że tylko w powiększeniu do piksela je widać i to słabo:



Tyle o kościożercach :-)
i

#2600
od września 2004

Byłbym zapomniał - spotkałem jeszcze takiego sierściucha, niestety fotka mizerna :-)
Widać to była jej kość, bo bardzo głośno protestowała :-D

i

#574
od listopada 2006

Wow! Bomba!!!

No teraz to pojechałeś po kościach z tematem Asco :-)

#1634
od maja 2006

Jak myślisz Sebastian, czy to keratynofilne grzyby, czy tylko przypadkiem na kości?

#4397
od sierpnia 2002

2007.08.27 22:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Śliczne, śliczne, śliczne !!
i

#2602
od września 2004

Od razu keratynofilne to może nie - bo kość nie jest z keratyny. Natomiast prawie na pewno są w jakiś sposób specyficzne względem tego substratu, trudno powiedzieć w jaki, bo część z tych grzybów może tolerować też inne podłoże, niekoniecznie szczątki zwierząt (baaaa, nie jest wykluczone, że mogą pasożytować na ludziach w przypadku ekstremalnie osłabionej odporności).

Tak, czy inaczej - przypadkiem to one się tam nie znalazły ;-)
i

#4419
od sierpnia 2002

2007.09.04 23:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Orbilia na tym nietypowym substracie wydaje sie na pierwszy rzut oka być Orbilia auricolor (A. Bloxam ex Berk.) Sacc., (NOT Hyalorbilia inflatula (P. Karst.) Baral & G. Marson, (2000)), ale z tą grupą to nie jest prosta sprawa więc staram się metoda domową uzyskac konidia..... i chyba mi się udaje, a przynajmniej jeden owocnik takie wrażenia już sprawia.

Takich konidialnych cudaków jak te sierściuchy, inne pałeczki, Zygomycetów i innych takich jest na tej kości cała brygada, ale nimi się nie zajmowałem.

BARDZO ciekawe jest jednak to, że znajduje się na tej kości bardzo duża kolonia jakiś Bionectriaceae i to najprawdopodobniej jest to jakaś Cosmospora (bo perytecja niezagłębione, gładkie, bez stromy, KOH+, małe, ciemnoczerwone, posiadające brązowe NIE gładkie zarodniki). No to jest odlot i może nie być łatwo, bo nie jest to typowy substrat dla tego rodzaju i w kluczu to podłoże nie jest ujęte. Ale może pasożytować na jakiś grzybach niedoskonałych, których tam jest pełno! Tu też krytyczne wręcz byłoby uzyskanie postaci konidialnej....... ale może być ciężko.
i

#4427
od sierpnia 2002

2007.09.08 03:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Orbilia dała śliczne konidia, wyrastające bezpośrednio z apotecjów a nigdy obok (nie na substracie!)

1

Jest to Orbilia auricolor (A. Bloxam ex Berk.) Sacc., (NOT Hyalorbilia inflatula (P. Karst.) Baral & G. Marson, (2000)).
i

#4428
od sierpnia 2002

2007.09.08 03:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Co do Cosmospora

33

11

to w miejscu gdzie rosną perytecja Cosmospora naokoło, na substracie jest pełno anamorf z rodzaju Acremonium. W miejscach, gdzie parytecjów nie ma - nie ma również anamorf.

22

Mogę zakładać (naciągane to, ale nie bezpodstawne), że w takim razie ta Cosmospora posiada anamorfę z rodzaju Acremonium. Takie założenie powinno pomóc w oznaczeniu gatunku.
i

#4440
od sierpnia 2002

2007.09.20 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Wczoraj podczas grzybobrania znalazłem kość, na którą rzuciłem się jak wygłodniałe zwierzę. Były na niej tez jakieś "Nectria / Cosmospora" więc może jutro wrzucę pod mikroskop.
Ciekawe, czy takie same ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Orbilia i Orbiliomycetes` «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji