Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Hygrocybe virginea?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 28 listopada 2020) «

#10
od października 2020

Jeden owocnik znaleziony dzisiaj w lasach Wysoczyzny Elbląskiej (stary las bukowy z dodatkami). Niestety nie pamiętam, z czego wyrastał, ale raczej z gleby. Owocnik cały czysto biały (jedynie trzon minimalnie zażółcony, ale może to od dotyku). Średnica kapelusza ok. 5 cm, nad trzonem niewielkie wklęśnięcie. Blaszki jak na zdjęciu, z międzyblaszkami przy brzegu kapelusza, nieco zbiegające. Miąższ w przekroju biały, niezmienny, w trzonie watowaty, ale nie pusty. W kapeluszu kruchy. Zapach... no właśnie, jakiś wyczuwam i to dość wyraźnie, ale nie potrafię skojarzyć i nazwać. Raczej przyjemny, ale na pewno nie grzybowy. Może anyż... Próby smakowej nie robiłem.
Myślę, że to kopułek śnieżny (choć ten wg atlasów nie ma żadnego zapachu), ale proszę mądrzejszych o potwierdzenie/zaprzeczenie.

#1314
od sierpnia 2006

2020.11.24 17:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Kozak (bobson)
W Hygrocybe virginea blaszki wyraźnie zbiegają na trzon. Środowisko występowania jej to łąka/nieużytki. Nigdy w lesie nie spotkałem tego gatunku.
Zdjęcie do porównania.

#11
od października 2020

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem zaznaczyć, że mój aparat przebarwia na czerwono - w rzeczywistości grzyb jest śnieżnobiały, nie różowawy, jak na zdjęciach. Blaszki zbiegają na trzon (co powinno być widać na 2. foto), choć nie tak znacznie. Ale owocnik rósł w środku lasu, więc to faktycznie trochę dziwne dla tego gatunku. Może ktoś zatem ma pomysł, co to jest, jeśli nie kopułek?

#12
od października 2020

Na dodatkowym foto może lepiej widać zbiegające blaszki.

#52
od października 2019

2020.11.24 20:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

bogdan mazur (boguo)
Porównaj jeszcze z podobnymi Hygrophorus, np Hygrophorus eburneus. Chociaż tamta ma niby nieprzyjemny zapach, ale biotop się zgadza.

(wypowiedź edytowana przez boguo 24.listopada.2020)

#13
od października 2020

Dzięki Bogdan za sugestię. Może to faktycznie wodnicha biała. Z tym zapachem to jest różnie, mnie na przykład gąska mydlana (według źródeł zapach szarego mydła, ługu) pachniała całkiem przyjemnie. Egzemplarz i tak poszedł do śmieci, będę w przyszłości szukał i bardziej zwracał uwagę na miejsce wystąpienia (może to była trawiasta droga leśna, gdzie kopułek podobno może rosnąć).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 28 listopada 2020) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji