Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czy na pewno goryczak żółciowy?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2021 « starsze wątki (do 09 sierpnia 2021) «

#1
od sierpnia 2021

Dzień dobry,
trzon jasny, wpadający w jasnożółty, lekko siatkowany, hymenofor jasny różowawy, w smaku gorzkawy, tylko kapelusz jakoś bardzo ciemnobrązowy który mi nie pasuje, bo goryczak zazwyczaj ma jaśniejszy. Proszę o poradę czy to goryczak czy jakiś inny gatunek?
Dziękuję
trzon
kapelusz

#19104
od września 2006

2021.08.03 12:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak, a poza tym wystarczy polizać aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Spotykałem owocniki tego gatunku o takim podgrzybkowym kolorze. Grzyb nie jest trujący a tylko niejadalny. W Czechach stanowi nawet składnik jednego z gorzkich likierów.

#2
od sierpnia 2021

Dziękuję, A czy są jakieś subtelniejsze metody niż próbowanie, aby uniknąć zrywania? Czy to już tak jest, że czasem się go weźmie ze sobą. Generalnie chciałbym uniknąć próbowania w lesie :)

#137
od października 2020

Nie wiem, czy są subtelniejsze metody, ale na pewno jakąś metodą jest po prostu tzw. opatrzenie się z gatunkiem. Ja pierwsze dwa znaleziska smakowałem, potem już tylko oglądałem hymenofor, a teraz - po spotkaniu kilkunastu (-dziesięciu) - już i bez jego widoku rozpoznaję.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2021 « starsze wątki (do 09 sierpnia 2021) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji