Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Helvella
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « starsze wątki (do 29 stycznia 2022) «
i

#11689
od października 2007

2022.01.28 14:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
20.07.2012 trawiaste pobocze polnej drogi na skraju drągowiny sosnowej, na ziemi, w trawie; możliwe krzewy liściaste jak np. czeremcha

Helvella bor1

Helvella bor1

Helvella bor1

#739
od grudnia 2012

2022.01.28 16:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Stanczak (doniu)
To okazy mocno dojrzałe ,ale widać że ciemnieją po jasno brązowym wybarwieniu główki o płatach siodłowatych lekko podwiniętych na zewnątrz. Luźne , prawie białe żebrowania trzonka. Na odgiętych płatach, jej wewnętrznej strony trochę widać (choć przydałoby sie zbliżenie) siateczkowanie, czego nie ma np H.lucanosa, czy H.crispa, bo one maja gładką wewnętrzną stronę. Jakby jeszcze w pobliżu była topola to to stawiałbym na Hlevella fusca, która to z nią mikoryzuje i wszystkie te cechy makro posiada.
i

#11694
od października 2007

2022.01.28 21:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Dzięki za odzew. Znalezisko dokonane podczas wykonywanej pracy, dość dawno niestety, więc nie było zbytnio czasu na lepsze jego udokumentowanie, chociaż gdyby to było "dzisiaj", to lepiej bym się przyłożył :)

Najpierw wykadrowane płaty
Helvella d1

Helvella d1

Co do siedliska, to staram się szukać w pamięci, bo nawet gdyby udało mi się tam podjechać, to może to wyglądać to zupełnie inaczej. Polna droga, prowadząca od szosy do wsi. Po jednej stronie lasek sosnowy z samosiejkowymi czeremchami, po drugiej nieużytki, teren jakiejś byłej firmy. Teren firmy był dawniej od tej drogi obsadzony jakimiś drzewami. Po tych drzewach były już wtedy zmurszałe pniaki, ale mogły to być topole, popularne dawniej przy "ogradzaniu" terenu. Co za tym idzie mogły by być tam również jakieś topolowe samosiejki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « starsze wątki (do 29 stycznia 2022) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji