Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Chm.... czy grzyby zjadają martwe muchy ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 czerwiec-lipiec «
i

#1319

2005.07.14 21:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
2005-07-14

Pytanie brzmi, czy grzyby zjadają martwe muchy?

fotki: http://83.17.109.246/pimpek/20050714_001_PERZ/

no bo tak:
- śluzowiec nie miałby takich niteczek
- kompletnie nie wygląda to na jajka lub larwy

Co o tym sądzicie ???
i

#711

Nie wiem, może to grzyb...
Proponuję wrzucić pod mikroskop. Jak jest tam coś ciekawego, to możesz to wysłać do Profesora Bałazego :-)

Ania da Ci adres.
i

#1322

2005.07.14 22:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Zanim doniosłem do domu to-to zdążyło wyschnąć, skurczyć się a mucha zawinęła się w ten brązowy listek, który widać na foto.
Jeśli się za to wezmę to pokruszę na kawałeczki, a szkoda :(

Manipulowanie na małych obiektach poćwiczę na czymś, czego mam więcej niż 1 szt...
i

#1348

2005.07.20 16:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
cyt. z listu prof. Bałazego

To "coś", czego ilustracje Pan przysłał do mnie jest jednym z owadomorków (Enotophthorales) z rodzaju Erynia lub Pandora (bardziej prawdopodobne że z tego pierwszego). Jeżeli zachował Pan zasuszone resztki, to oznaczenie gatunku będzie możliwe, gdyż ilustracge wskazują, że jego plecha była w optymalnym okresie zarodnikowania. W tym celu może Pan materiał w stanie zasuszonym przesłać do mnie w jakiejś fiolce, probówce lub pudełeczki, umieszczony jednakże w traki sposób, aby zasuszone resztki grzybni nie uległy "sproszkowaniu" podczas transportu przesyłki. Najlepiej jest unieruchomić zebrany materiał w pojemniczku z miękkim zmiętym papierem, np. ligniną z chusteczki higienicznej. Proszę pamiętać o etykietce (miejsce i data zbioru). Jeżeli chciał by Pan osobiście lub we wsłasnym zakresie oznaczyć ten gatunek, to należy materiał odwilczyć powoli umieszczając w zamkniętym pojemniku ze zwilżoną (silnie!) bibułą lub ligniną, na około 1,5-2,5 godziny, po czym delikatnie zdjąć szpileczką grzybnię z powierzchni gałązki i przenieść na szkiełko mikroskopowe z kroplą laktofenolu najlepiej z błękitem bawełnianym (v. anilinowym), lub - lepiej - z acetoorceiną (wtedy wybarwić się powinny również jądra w strzępkach i zarodnikach). Można skorzystać z mojego klucza do owadomorków (Bałazy 1993, Fungi, Tom 24, Entomophthorales) wydanego przez Instytut Botaniki PAN w Krakowie, lub z odpowiedniej monografii Kellera, publikowanej na przełomie lat 1980/90-ch w Hedwigii. Na muchówkach występuje dużo gatunków i w fazie zarodnikowania są one mikroskopowo bardzo podobne, więc poprawne oznaczenie wymaga bardzo starannej charakterystyki mikromorfologicznej.
Łączę najlepsze pozdrowienia
S. Bałazy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 czerwiec-lipiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji