ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Przepraszam, Phellinus jeszcze raz
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
2007.10.26 00:56 #82610
Zmień/Popraw · Usuń
Paula Probucka (mykola) na forum od października 2007, wypowiedź #89
Cześć,
Byłabym wdzięczna za usunięcie moich wczorajszych wypowiedzi w jakąś otchłań bez dna. Permanentny brak snu, grypa, gorączka i stres w robocie (grzybki dobrze wiedzą, czyją to wszystko zasługą) nie powinny i nie mogą wychodzić przy takich okazjach, a kartkę z przypomnieniem o tej oczywistej zasadzie mam już przyklejoną na kompie. Napisane DUŻYMI literami.

Przekrój owocnika:

na wierzbie 1


na wierzbie 2


na wierzbie 3


Kolory na trzecim zdjęciu nieco prawdziwsze (tzn. generalnie jest jaśniejszy niż na pierwszych dwóch, ale naprawdę trudno ustawić światło).

Te warstwy mnie zastanawiają... Na 100% ogniowy?
i
2007.10.27 12:28 #82698
Zmień/Popraw · Usuń
Darek Karasiński (olaras) na forum od maja 2002, wypowiedź #1200
Dla oznaczenia grzybów z rodzaju Phellinus informacją krytyczną jest gatunek żywiciela - bez określenia na jakim drzewie (drewnie) rósł raczej trudno będzie ruszyć z miejsca.
Jeśli rósł na Salix sp. to Phellinus igniarius (wyjątek stanowi Phellinus punctatus, który też rośnie na Salix sp. ale tworzy owocniki rozpostarte).

"Warstwy" są to roczne przyrosty. Ponieważ większość Phellinus tworzy wieloletnie owocniki to ich warstwowa budowa nie jest niczym nienaturalnym.

Dla poprawy kolorystyki zdjęć doradzam używanie balansu bieli (White balans) o ile Twój aparat daje taką możliwość. Nie jestem pewny ale chyba Marek pisze o tym w dziale poświęconym fotografowaniu na stronie atlasu - warto tam zajrzeć.
2007.10.27 19:24 #82724
Zmień/Popraw · Usuń
Paula Probucka (mykola) na forum od października 2007, wypowiedź #92
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

To jest ten sam, o którego pytałam w wątku https://www.bio-forum.pl/messages/33/132490.html

Rósł na żywej wierzbie płaczącej, wydawał się P. punctatus (choć się raczej nie rozpościerał), Czcigodni orzekli - P. igniarius. Pokroiłam i teraz jestem już zupełnie zdezorientowana - trzeba najpierw bardzo dobrze wiedzieć, co powinno znajdować się w środku takiego owocnika;-)

Grubość poszczególnych warstw rurek < 1 mm i to by było na tyle, bo pory są tak drobne, że moim sprzętem jak na razie nie udało mi się uzyskać dobrego obrazu (co do ustawień aparatu - nauczę się, jak tylko nadrobię zaległości w pracy).

Mam sto pytań, zamęczyłam niemal na śmierć Marcina Fałdzińskiego. Może mógłbyś mi polecić jakieś źródła wiedzy na temat cykli rozwojowych hubiaków i innych nadrzewnych?

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: