Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ascobolus?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2022 « starsze wątki (do 30 czerwca 2022) «

#3
od czerwca 2022

2022.06.16 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

piotr kozioł (piotrek)
zdjęcie nie oddaje koloru który jest seledynowy,grzybki rosły na martwych liściach i łodygach winogrona, wilgotne ciemne miejsce.

#16539
od maja 2009

2022.06.29 20:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Tak jak podejrzewałem po samym makro kolekcja również niedojrzała, dlatego nie wypowiadałem się w jego sprawie wcześniej. w tym stadium niestety nie ma szans na pewne oznaczenie więc proszę wybaczyć ale zbyt duzo mu czasu nie poświęcałem.
Kilka zdjęć jako dowód moich powyższych słów, te ciemniejsze zarodniki to nie jest odpowiedni stan dojrzałości!



I kilka słów komentarza!
Na pewno jest to Ascobolus z kręgu foliicola/lignatilis.
Podobnych do nich jest jeszcze kilka i wymagają do identyfikacji oprócz dojrzałych zarodników sprawdzenia kilku innych cech. W tym przypadku owocniki sa tak młode, że nie da sie ich ocenić ze 100% pewnością.
Opierając sie na dwóch podstawowych gatunkach, czyli foliicola i lignatilis, moim zdaniem bardziej po zarodnikach obstawiałbym foliicola. Trudno je odróżnić nawet mając dojrzałe zarodniki ale róznić je również powinna barwa zewnetrznych strzępek na ectal excipulum. U foliicola powinny być bardziej brązowe a u lignatilis, żółte tak jak w tym przypadku. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z tymi gatunkami ale podejrzewam, że cecha ta zapewnie nie jest uchwytna u tak młodych owocników. Z kolei foliicola w młodości ma owocniki intensywnie zielonkawe, tak jak mówisz. Sam więc widzisz, że u tak młodych owocników zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo błędnej interpretacji cechy. Kierując się cechami tak młodych owocników w tym przypadku cechy pasują po części do jednego i do drugiego gatunku.
Za foliicola przemawia równiez jeszcze jedna cecha, niektóre zarodniki często pęcznieją co tu widać.
Pozwoliłem sobie nawet nie mierzyć zarodników. Przy takiej ilości i stanie pomiar byłby zupełnie niewiarygodny tym bardziej, że różnice są nieznaczne!


(wypowiedź edytowana przez mirek63 29.czerwca.2022)

#15
od czerwca 2022

2022.06.29 20:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

piotr kozioł (piotrek)
Bardzo dziękuję za poświęcony czas,
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2022 « starsze wątki (do 30 czerwca 2022) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji