Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Dziwna Ganoderma
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 grudzień «
i

#566
od grudnia 2006

Fotografowałem ją w połowie lipca na terenie rezerwatu bukowo-jodłowego w Gałkówku koło Łodzi.Rosła na zupełnie płaskiej powierzchni próchniejącego pniaka buka pospolitego,jak widać porośniętego mchem.Dziwny kształt i coś,co chyba można nazwać trzonem budzi moje wątpliwości do dziś.Niby spłaszczona,ale czy aby napewno ?.Sumienie nie pozwoliło mi ruszać tego znaleziska.Czy ktoś zechce się wypowiedzieć w tym temacie ?
LS

#217
od października 2007

2007.12.05 18:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Lakownice coraz bardziej mnie wciągają i dołują jednocześnie. Ten rozdział Domańskiego znam na pamięć. Bez sensu, beznadziejne, bo im bardziej wnikam w inne klucze, tym bardziej stwierdzam, że to nie do rozkminienia i przydałoby się wreszcie uporządkować nazwy gatunkowe!!! Chyba każdy ze sławnych badaczy i autorów kluczy dołożył swoją cegiełkę do rozkładania na łopatki systematyki Ganoderma.
Ani podesłałam następujące równanie:

Ganoderma cupreolaccatum = G. pfeifferi.
A np. wg Species Fungorum (ale nie tylko wg tego źródła)
Ganoderma cupreolaccatum = (syn.) Polyporus laccatus http://www.indexfungorum.org/Names/SynSpecies.asp?RecordID=331176
Tymczasem wg atlasu Darka Polyporus laccatus =(syn.) Ganoderma lucidum

Ania odpowiedziała: "...ale nie utożsamiaj P. laccatus (Timm) Pers. z P. laccatus Kalchbr.. bo to dwa rózne grzyby i dodatkowe zamieszanie". Racja!

No a tutaj pasowałyby również dwa gatunki utożsamiane z Ganoderma applanatum var. laccatum - raz jest to lakownica żółtawa, a raz czerwonawa...
Totalny bałagan.
Okropne - taki duży i charakterystyczny grzybek, a trzeba pokroić na drobne i dopasowywać do różnych opisów różnych autorów!

Ale może wystarczy umyć i nacisnąć hymenofor? :-)
i

#568
od grudnia 2006

Paula,jeszcze chwila a dołączę Ciebie do nielicznego grona kobiet,które mnie potrafią rozłożyć na łopatki razem z grzybem.To jest niesamowite ! Jak wcześniej informowałem społeczność forum nienawidzę niszczenia tego,co piękne.Ten grzybek jest naprawdę śliczny.Rozumiem umyć i naciskać,ale wcześniej trzeba go wyrwać z podłoża ! Z tym jakoś nie potrafię się pogodzić ! Może istnieją mniej drastyczne metody określenia gatunku ? Według Twojego opisu grzyb ten jest najpierw ganodermą żółtawą,a po opisanych wyżej zabiegach może być ganodermą czerwonawą :) A tak na poważnie,co to właściwie jest ?

#222
od października 2007

2007.12.05 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Ganoderma! Na pewno nie G. lucidum (żółtawa), bo hymenofor zbiega na trzon (=ten owocnik właściwie nie ma trzonu jako takiego). Umyj kawałek i pokaż, co tam ma pod kołderką! :-)

#223
od października 2007

2007.12.05 18:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Mam podejrzenie, ale muszę wiedzieć dwie rzeczy: czy hymenofor ciemnieje po uciśnięciu i jak wygląda czysta powierzchnia kapelusza (choć kawałeczek). Aha, i jeszcze - czy ta warstwa na wierzchu jest trochę tłusta/woskowata, czy nie.
i

#569
od grudnia 2006

Zgodnie z treścią mojej notatki - "Z wierzchu ciemnobrązowa, matowa.Zgrubienie za grzybem nie jest pochodzenia roślinnego,stanowi integralną część grzyba.Obrzeże kapelusza i hymenofor białoróżowawe.Średnica 12 cm,wysokość 7cm." dalej są informację o miejscu znaleziska,które podałem wcześniej.Jak widać mało danych.Nie zrywałem, nie dotykałem i nie wąchałem. Mam precyzyjnie opisaną lokalizację i zawsze tam mogę wrócić po zimie :) Osobiście prowadzę rozważania pomiędzy G.pfeifferi a udziwnioną przez naturę G.lipsiense.Ta druga występuje w tym rejonie niemal masowo.

#229
od października 2007

2007.12.05 21:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
G. lipsiense ma zwykle ostry brzeg. Pfeifferi niemal nigdy nie ma brzegu czysto białego, chyba że w bardzo młodym wieku. Logika podpowiada G. applanatum - na tak bardzo MARTWYM drewnie...
To może być G. carnosum.
i

#887
od listopada 2006

G. carnosum spokojnie można odrzucić:-)
https://www.bio-forum.pl/messages/33/66210.html

#232
od października 2007

2007.12.05 22:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Pls, nie po zdjęciach! Czy ja już mówiłam, że jeśli chodzi o Ganoderma, to klucze, klucze, klucze, a drzwi wiele?...

#233
od października 2007

2007.12.05 22:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
O, mam dobry przykład u Darka:

http://grzyby.strefa.pl/Ganoderma_carnosum.html

Porównaj...

#234
od października 2007

2007.12.05 22:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Jeśli zarówno Twoje, jak i Darkowe okazy zostały przezeń zatwierdzone jako Ganoderma carnosum, to ja lakownicom mówię do widzenia, do zobaczenia...
Bo są za ładne, żeby każdą jedną kroić w celu potwierdzenia gatunku.

#235
od października 2007

2007.12.05 22:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
I za długo rosną, wiele wysiłku w to wkładając.
Niech lepiej po prostu przypadkowi przechodnie zachwycają się widokiem...
To właśnie takie piękne grzybki przywabiają "przypadkowych" na to forum :)
i

#1270
od maja 2002

2007.12.05 23:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
:-)
Paula, porzuć klucz Domańskiego! Zakładam, że używasz tego z 1974 roku, z Małej Flory t. I cz.1. On uwzględnia 27 gatunków Ganoderma z całego świata - niepotrzebne zamieszanie! Jeśli używasz tego z Flora Polska Grzyby t.II to trochę lepiej. Najlepszy jednak i najbardziej praktyczny klucz do Ganoderma rosnących w naszej strefie klimatycznej, choć oczywiście nie pozbawiony wad, jest w innej publikacji (po polsku) - "Ganodermataceae Polski" autorstwa Sławomira Sokoła. Do niedawna można tą pozycję było kupić przez stronę internetową Wydawnictwa Uniwesytetu Śląskiego za .... 1 zł! plus koszt przesyłki :-) Sprawdź - może jeszcze jest dostępna. Jak nie to na pewno znajdziesz na allegro.

#236
od października 2007

2007.12.05 23:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Darku, nie chciałam tego robić...
Przeklejam wiadomość, którą właśnie wysłałam do kogoś innego:

Lakownic (podobnie jak Phellinus, to ta sama klątwa) się nie da nie zauważyć, a do tego najczęściej rosną w zasięgu ręki, a więc, niestety, każdy z badaczy widział te grzybki i każdy postanowił je sobie odróżniać i systematyzować według własnych kryteriów. I tak narodziło się kilkaset gatunkowych nazw Ganoderma.

Popatrz:
http://data.gbif.org/species/browse/taxon/13210515

To jest tylko jeden z taksonów, według jednej z systematyk. A teraz kliknij G. applanatum. Potem możesz rozwinąć G fascii, inne,

albo przejść na stronę

http://bog.helvella.org/cgi-bin/indexfungorum?name=Ganoderma

Czy możesz mi powiedzieć, jakimi złotymi kluczami mam się posługiwać?
i

#1275
od maja 2002

2007.12.06 00:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
???
eh, no więc nie przesadzałbym z tą rzekomą mnogością ujęć taksonomicznych w przypadku rodzaju Ganoderma. Kilkaset kombinacji nomenklatorycznych w tym przypadku sprowadza się do około 30 gatunków znanych z całego świata, z których kilka uważanych jest za gatunki zbiorowe. W sumie nie tak znowu wiele (zważywszy na dodatkową okoliczność, że w zdecydowanej większości Ganoderma to grzyby tropików).

Ilość błędów i pomyłek w dotychczasowych opracowaniach tego rodzaju i całej rodziny Ganodermataceae jest znaczna co wprowadza trochę zamieszania. Ale nie tak znowu wiele :-)

Kryteria klasyfikacyjne w systematyce rodzaju też są już raczej ustalone i utrwalone - opierają się na rodzaju systemu strzękowego i budowie skórki kapelusza. Badania genetyczne w toku.

W Polsce stwierdzono do tej pory 6 gatunków Ganoderma, a w całej Europie zaledwie 8. Przyznasz, że to nie tak znowu wiele :-) Jest szansa, że przy odrobinie zaangażowania i pracy da się w tym zorientować.
Jest jednak pewien warunek. Musisz przezwyciężyć swój wstręt do zbierania i krojenia owocników. Czy to aż tak wiele?

W książce, która Ci poleciłem są wyszczególnione WSZYSTKIE udokumentowane stwierdzenia WSZYSTKICH gatunków Ganoderma znalezionych do tej pory w Polsce z podziałem na rejony fizycznogeograficzne z podaniem publikacji i miejsca zdeponowania suchego okazu. W razie wątpliwości zawsze można sięgnąc do źródła, a nawet przeanalizować okaz.

W książce przedyskutowane są problemy taksonomiczne, pomyłki popełnione prze dotychczasowych badaczy, zagadnienia ekologiczne itd.

Zanim popadniesz w czarną rozpacz nie mogąc skutecznie odróżnić G. applanatum od G. adspersum - przeczytaj ją. Może uznasz, że da się na tym dziełku polegać. Sokół drążył temat lakownic z 10 lat więc może do czegoś doszedł w tym temacie. Sprawdź.

Wyzwanie. Jest też w Polsce do odszukania jedna lakownica, której stanowiska Kotlaba podaje z Prybylina, blisko polskiej granicy - Ganoderma valesiacum. Jak do tej pory nikt jej w Polsce nie stwierdził - możesz jej poszukać.
Powodzenia.

#239
od października 2007

2007.12.06 01:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Nie mam wstrętu do zbierania ani do krojenia owocników. Mam wstręt do bezsensownego i bezcelowego wykonywania powyższych czynności. Rozumiesz, co chcę przez to powiedzieć.

#240
od października 2007

2007.12.06 02:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Darku, wiesz co... Jednak mam jaką-taką wiedzę i nie zasnę, dopóki nie zadam tego pytania: A na jakiej podstawie rozróżniasz GATUNKI? I tylko te 6-8?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak bardzo potrafię być szczegółowa i uciążliwa przy zupełnie banalnych tego typu pytaniach, spytaj Piotra Chachuły i ...lepiej odpowiedz teraz :-)))
i

#1287
od maja 2002

2007.12.06 16:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Przy oznaczaniu grzybów (również Ganoderma) zazwyczaj nie korzystam z jednego źródła, klucza, monografii itd. ale przynajmniej z dwóch, trzech lub większej ilości opracowań jeśli tylko są dostępne. Wstępnie oznaczam korzystając z jakiejś renomowanej monografii (tutaj np. Ryvarden), potem sprawdzam co na to inni autorzy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych rewizji rodzajów jeśli tylko są gdzieś opublikowane. Na koniec sprawdzam czy przy okazji opisywania w czasopismach branżowych nowych gatunków (zazwyczaj tropikalnych) z danego rodzaju nie wyszło coś ciekawego w badaniach molekularnych co mogłoby spowodować konsekwencje natury taksonomicznej.
W odpowiedzi na Twoje pytanie - w przypadku Ganoderma: klucz Ryvardena, sprawdź jak to było u Domańskiego, porównaj co na to Sokół i przglądnij najnowszy Mycotaxon :-)
A serio to w tym rodzaju (w odniesieniu do gatunków europejskich) to juz tylko badania molekularne mogą wykreować jakieś kryptogatunki. Tak uważam.

#241
od października 2007

2007.12.06 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
"Ganodermataceae Polski" zakupiona, 5 sztuk po 1 zł. A co się będę rozdrabniać - zawsze mogę rozdawać jako prezenty albo użyć do przekupienia bibliotekarek (biblioteka AR nie ma tej pozycji:-)
Dzięki, Darku!
i

#1289
od maja 2002

2007.12.06 22:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Fantastycznie.
Czekam na wrażenia z lektury.
i

#574
od grudnia 2006

Uznany przez Paulę za przywabionego "przypadkowego" również złożyłem zamówienie. Może literatura pozwoli rozwikłać problem jednego zdjęcia i kilkanastu wypowiedzi nie dających odpowiedzi ?

#245
od października 2007

2007.12.07 21:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Prawdę mówiąc, Grzegorz,... uważam, że... nadinterpretujesz... moją wypowiedź.

Pewnie komiksiarzem nie jesteś, ale to taka parafraza wypowiedzi z bardzo znanego dzieła sztuki komiksowej, i naprawdę jako pierwsza nasunęła mi się, i najbardziej odpowiednia się wydaje:-)
Bo przecież chyba wszyscy jesteśmy na tym forum tylko i wyłącznie dlatego, że się umiemy przypadkami zachwycać i zadziwiać, a przypadkowo chcemy jeszcze poznawać!
i

#1300
od maja 2002

2007.12.10 14:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Dla poszerzenia wiedzy o Ganoderma proponuję zapoznać się z artykułem:
http://www.mycologia.org/cgi/content/full/96/4/742

#258
od października 2007

2007.12.18 05:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Czytałam.

#259
od października 2007

2007.12.18 05:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Ale dzięki :-)

#260
od października 2007

2007.12.18 06:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Szukam, szukam i nie mogę znaleźć... Czytałam również inny artykuł na temat genetycznego oznaczania gatunków Ganodermataceae, wprawdzie skupiony na G. lucidum, ale inne też uwzględniał. I ciut klarowniej i strawniej napisany, a nawet kolorowe obrazki były:-) Nie dodałam do zakładek, niestety. Dziwne, że teraz nie mogę tego wyszukać, ale podeślę, jak tylko mi się uda.

#261
od października 2007

2007.12.18 06:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
No chyba nie znajdę. Ale w zakładkach mam przynajmniej ten artykuł, który musiałam przeczytać najpierw, żeby móc z mniejszym bólem zębów i głowy przejść przez tekst panów Honga i Yunga

Tutaj można się dowiedzieć, i bardziej przystępnym angielskim napisane, na czym w ogóle polega genetyczne oznaczanie grzybów. No i, jeśli po polsku się trochę znasz na temacie, to tak instynktownie można się "zorientować i wyczaić" co jest co po angielsku. Za pierwszym podejściem do artykułu panów S&H bardzo trudna sprawa, bez słownika superspecjalistycznego ani rusz, dla nich wszystko jest oczywiste. Ja odpadłam i dopiero po tej łatwiejszej lekturze nabrałam ochoty na podejście drugie.
To jest dla Grzegorza, jakby miał ochotę poczytać:

http://www.aciar.gov.au/system/files/node/735/Proceedings+124(web)+part+4.pdf

Ten adres trzeba cały skopiować i wkleić do przeglądarki, bo kliknięciem może się nie otworzyć.

(wypowiedź edytowana przez mykola 18.grudnia.2007)
i

#580
od grudnia 2006

Dzięki Paula, pobrałem i czekam na wolną chwilkę aby poczytać. Lubię takie kąski. Otzrymałem też zamówioną książkę. Przeczytałem od dechy do dechy i wszystko wydaje się takie proste, jasne i bez wątpliwości. Szkoda, że w terenie nie jestem taki mądry... Tak, czy inaczej na stronie 37 u góry jest zdanie, którego szukałem "z regóły bez trzonu,ale w specyficznych warunkach środowiskowych kapelusz przechodzi w krótką, grubą, trzoniastą podstawę" Wypisz wymaluj jak na zdjęciu. Mowa jest oczywiście o G.applanatum.Zaczyna mi się ten grzybek podobać i będę dalej drążył temat (lepsze to od komiksów, których synowi nie podbieram :) ).

#506
od września 2006

2007.12.18 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wiedziałem, że Sławomir Sokół pisze coś o Ganoderma. Studiowal także mój chrzanowski zbiór, ale nie był łaskaw powiadomić mnie o wynikach swoich dociekań. W czwartek będę w Katowicach i mam nadzieję kupić sobie to dziełko i sprawdzić, czy wykorzystał dane uzyskane ode mnie.

#507
od września 2006

2007.12.18 21:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I jeszcze jedno, tak na oko, czyli bez badań mikroskopowych, z dokładnością do 90%, okaz ze zdjęcia to Ganoderma adspersum lub jeśli kto jeszcze używa Ganoderma europaeum.
i

#581
od grudnia 2006

Piotrze jestem pełen szacunku dla Twojej wiedzy.Nie chcę,aby to zabrzmiało samochwalczo ale teraz to "wiem,że nic nie wiem".Uczę sie dalej...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 grudzień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji