bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyby a pory roku.
« »
Jaki to grzyb? Mykologia «
i

#2936
od września 2006

Grzyby a pory roku. #1

2023.01.07 18:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Kołodziejczyk (kiruch)
Jaki wpływ na grzyby mają pory roku? Ewentualnie gdzie można o tym poczytać?

Przykładowo, będę próbował wyhodować coś na zasuszonych odchodach w warunkach domowych. Czy rezultaty zależne są od pory roku czy bardziej od warunków jakie im zapewnie?

#4815
od lipca 2004

Grzyby a pory roku. #2

2023.01.08 12:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Mam parę wyhodowanych kolekcji z 2021 i 2022 roku ze świeżych jak i zasuszonych odchodów zebranych okazjonalnie w terenie. Odchody pochodzą z okresu późnojesiennego i zimowego.
Pierwszy raz na zwykłym grzybobraniu zaciekawiły mnie podeschnięte dzicze odchody z maleńkim białymi kropkami/"pypciami". Oczywiście podejrzewałem młodziutkie czernidłaki. Po zabraniu do domu przez ok. 1-2 miesiące nic się nie działo, "pypcie" zaschły.
Dopiero po tym czasie, zaczęły pojawiać się owocniki jakichś "coprinusów", z czasem pokazały się jeszcze jakieś małe asco.

Później zbierałem też inne odchody już bez śladów grzybów.
Dla każdego znaleziska mam współrzędne GPS. Odchody były hodowane w oddzielnych pojemnikach, aby zminimalizować szanse na przenoszenie zarodników z jednej do drugiej hodowli.
Jako eksykaty pobierałem oczywiście owocniki w różnych fazach rozwoju jak i w odrębnych "strunówkach niewielkie ilości habitatu.

Zbieram się aby pokazać tu w oddzielnych watkach wyniki Błażejowi i spytać o chęć ich przebadania, ale jakoś tak się długo schodzi :-(« »
Jaki to grzyb? Mykologia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji