Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ciboria coryli oraz amentacea (?grupa) na męskich kwiatostanach Corylus
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
i

#4740
od sierpnia 2002

2008.02.11 12:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

W nawiązaniu do dwóch poprzednich wątków: https://www.bio-forum.pl/messages/33/73720.html oraz https://www.bio-forum.pl/messages/33/147231.html chciałem trochę poteoretyzować na temat tej grupy i możliwości zauważenia różnic.... niekoniecznie wewnątrzgatunkowych. Grupę tę (traktowaną trochę szerzej) dobrze opracował Oftedal (http://biologi.uio.no/bot/ascomycetes/Abstracts/TEJO.thesis98.htm).

Moje badania były prowadzone na żywych preparatach i odnoszą się do cech możliwych do zaobserwowania w żywych komórkach. Są one (te badania) na początowym etapie.

Jak już wspominałem na męskich kwiatostanach Leszczyny (Corylus) występują zarówno Ciboria coryli (Schellenb.) N.F. Buchw. (1943) jak i Ciboria amentacea (Balb.) Fuckel (1870) a ich różnice MAKRO opisałem w linkowanym tu na początku wątku. MIKROskopowo różnią sie ona przede wszystkim WIELKOŚCIĄ zarodników, ale w żywych komórkach widać o wiele więcej różnic.

PARAFIZY ?typowej Ciboria amentacea (takiej z całym jasnym trzonkiem) znalezionej na kwiatostanach Corylus mają (zawsze? najczęściej?) niezałamujące światło okrągłe wakuole oraz pewna ilość załamujących światło kropelek tłuszczu (LBs)

amentacea corylus light 1.jpg amentacea corylus light 2.jpg

Uważam, że te niezałamujące światło wakuole to są VBs a nie SCBs, ponieważ
a) barwią się w CRB. Co prawda nie na turkusowo, ale barwią.

amentacea corylus light 3.jpg

b. kolejnym faktem przemawiającym za tym, że sa to VBs są ciemne kropelki pojawiające się PO PEWNEJ CHWILI WEWNĄTRZ wakuoli. To, że są wewnątrz i pojawiają się po chwili może dowodzić, że są to MCs (ciałka metrachromatyczne), które wystepują tylko wewnątrz VBs.

amentacea corylus light 4.jpg
amentacea corylus light 5.jpg


Ciekawostą jest, że niekiedy (wyjątkowo) trafiam na kwiatostanach Corylus takie owocniki Ciboria amentacea, które mają ciemną podstawę trzonka. Ciekawe, że w ich parafizach nie zaobserwowałem dobrze barwiących się VBs a tym bardziej nie było MCs

amentacea corylus dark 1.jpg amentacea corylus dark 3.jpg amentacea corylus dark 4.jpg

Po prostu jest to SPRAWA NUMER 1 DO DALSZYCH BADAŃ

----------------------------------------------------------------------

Teraz sprawa Ciboria coryli (Schellenb.) N.F. Buchw. (1943). Tu bardzo łatwo na pierwszy rzut oka ją rozpoznać na żywym preparacie, nawek gdy jest niedojrzała i zarodniki nie są jescze wykształcone, ponieważ w parafizach znajdują się długie, cylindryczne, załamujące światło VBs pięknie turkusowo barwiące się w CRB - tak jak to ma być.

coryli 2n 0.jpg coryli 2n 0a.jpg

TYMCZASEM.........

2008-02-10 znalazłem typowe Ciboria coryli a zaraz obok, na innym kwiatostanie leszczyny znalazłem takie, których wypełnienie parafiz składa się z wielu średnich okrągłych VBs (multiguttulate).

coryli 4n 0.jpg

no...... teoretycznie można by się zgodzić, że takie coś może się trafiać.... Ale już samo to byłoby naciąganie, gdzyż kształt wakuoli u Helotiales jest bardzo często cechą diagnostyczną dla gatunków i rodzajów.
Nie jest to jednak jedyna cecha, która każe się dokładniej zastanowić nad tym znaleziskiem:

Zarodniki typowej Ciboria coryli posiadają w środku dwa jądra komórkowe (nukleiny).

coryli 2n 1.jpg
coryli 2n 2.jpg

zaś zarodniki tego grzybka, którego parafizy wypełnione były wieloma kropelkami mają cztery nukleiny:

coryli 4n 1.jpg
coryli 4n 2.jpg

Po prostu jest to SPRAWA NUMER 2 DO DALSZYCH BADAŃ

----------------------------------------------------------------------

Ciekawa sprawa, a może być tez bardzo ciekawe dokładne porównywanie owocników z kwiatostanów olcht (Alnus), w każdym razie wymaga to na pewno wielu lat i wieeeelu oglądniętych kolekcji z różnych miejsc.

Czy ktoś z Was, z wiedzą lub wykształceniem (i wiedzą) biologiczno-mikologiczna może mi powiedzieć, na ile stałą cechą jest ilość nukleinów w zarodniku? Gdy zachodzi podział to zarodniki zmieniają kształy i kiełkują, tak? Czy podział zachodzi równiez już wewnątrz worków w niewpełni dojrzałych zarodnikach? Jak ta informacja wygląda w literaturze ?

pozdrawiam,
Pimpek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji