Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
czarka szkarłatna vs austriacka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Sarcoscypha - Czarka (szkarłatna, austriacka, jurajska) «

#70
od stycznia 2008

2008.03.19 17:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Poniżej dwa zdjęcia czarek.
Pierwsze zrobione na Ponidziu i oznaczone przeze mnie jako czarka szkarłatna, drugie zrobione a Słowenii w jednym z wąwozów w Alpach Julijskich ( podłoże wapienne ) i oznaczone przeze mnie jako czarka austriacka.
Jedyną różnicą wizualną dla mnie był kolor - ta znaleziona w Słowenii była ciemniejsza, nie taka jaskrawa,
Czy jest możliwe makroskopowo odróżnić te dwa rodzaje czarek?

cs

ca

#4694
od grudnia 2003

Nie można :-(

#767
od lutego 2007

Trzeba mikroskopu. Jaskrawość koloru nie jest cechą do rozróżnienia tych gatunków.

#48
od sierpnia 2005

Grzybowa strona Słowacka podaje pewien sposób sprawdzenia makroskopowego, nie wiem tylko na ile jest to wiarygodne. Niestety nie do końca mogłem zrozumieć. Mniej więcej chodzi o kolor spodniej strony po 12 godzinach pozostawienia w pomieszczeniu od chwili zerwania, jeżeli kolor będzie różowy to czarka szkarłatna, jeżeli biały to austriacka. Nie sprawdzałem tego bo trzeba mieć mikroskop no i te dwie czarki.
http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Sarcoscypha-austriaca/Ohnivec-rakusky/Ohnivec-rakousky/ID311

(wypowiedź edytowana przez marek_zajdek_1 19.marca.2008)

#72
od stycznia 2008

2008.03.19 22:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Dzięki, niestety tak myślałam.
A jeżeli chodzi o Polskę, to czy obie czarki występują równie często, czy jest przewaga szkarłatnej ( tak myślę )? Gdzie w Polsce występuje czarka austriacka? ( ze względu na wapienne podłoże nasuwają sie skałki. Pieniny, część Tatr, ale czy tak jest?)
i

#768
od lutego 2007

Ja osobiście znajdowałem tylko czarkę austriacką. Nie znalazłem żadnej szkarłatnej. W związku z tym sądzę, że przynajmniej na Kaszubach częstsza jest czarka austriacka.

#1489
od lipca 2004

2008.03.21 08:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Sprawa czarek Sarcoscypha była przerabiana tu: https://www.bio-forum.pl/messages/33/9331.html
Podsumowaniem była ostatnia wypowiedź Ani:
„...Jak odróżnić mikroskopowo obie czarki?

Najważniejsze dwie cechy to:

kształt zarodników i obecność lub nie - zarodników wtórnych (konidiów) formujących się na.. zarodnikach workowych po ich dojrzeniu i opuszczeniu worków.

S. coccinea - ma zarodniki eliptyczne bez wgłębień na biegunach i nie formują się na nich zarodniki wtórne w warunkach naturalnych.

S. austriaca ma zarodnki owalne, bardzo często wgłębione na biegunach i bardzo łatwo zauważalne są zarodniki wtórne - bądź pływające w wodzie luźno bądź jeszcze przyczepione do konidioforów na biegunach zarodników workowych (zarodniki workowe wyglądają wtedy jakby miały rogi ;-))

Te dwie cechy wydają mi się bardzo klarowne (po przejrzeniu kilkunastu okazów) i jak najbardziej do zaobserwowania na suchym materiale.”

Ponadto dochodzą dane ze strony Olarasa:
„... Uwagi: Sarcoscypha austriaca oprócz występowania w górach i na pogórzu różni się od Sarcoscypha coccinea kędzieżawo poskręcanymi włoskami zewnętrznej strony miseczki. U czarki szkarłatnej są one proste. Cecha ta widoczna jest niestety dopiero pod mikroskopem. W opini mikologów z IB PAN większość znajdowanych w Polsce owocników czarek okazuje się być czarką austriacką....”
Z nakierowaniem przez Darka (Olarasa) na stronę : http://www.gbif-mycology.de/HostedSites/Baral/Sarcoscypha_paraphyses_excipulum.htm

Należy też pewnie pamiętac o wypowiedzi Marka S. „... Baral pisze też że ocenianie cech mikro z ekstykatów często mija się z sensem. Takich subtelności się dopatruje pomiędzy gatunkami...” z namiarem na klucz Barala: http://www.gbif-mycology.de/HostedSites/Baral/Sarcoscypha.htm


Dla osób mieszkających na południu Polski nie bez znaczenia jest możliwośc na znalezienie trzeciego europejskiego gatunku może być informacja od Ani: „... (trzeba założyć, że może trafić się i S. jurana - zbierana u południowych sąsiadów)...”

Podsumowanie (ew. uaktualnienie) tych informacji należy już do Ani :-)

#75
od stycznia 2008

2008.03.21 09:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Widzę, że jak tak dalej pójdzie to będę musiała uzbroić się w mikroskop.
Dzięki za wyjaśnienia, popatrzyłam sobie na linki. Generalnie to niestety nie znajduję wielu czarek. W moim rejonie ich nie spotkałam, a wiosną aż tak dużo nie jeżdżę po Polsce.
i

#2727
od września 2004

Można też zrobić badania genetyczne :-D
Się zastanowię nad tym, ale w swoim czasie, bo teraz inny grzybek na tapecie...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Sarcoscypha - Czarka (szkarłatna, austriacka, jurajska) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji