Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Kisielnica biaława?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 marzec «

#423
od września 2006

22.03.2008 na złamanym liściastym, na pęknięciach kory, szerokość tych "galaretkowych pasków" do 1cm.

1
2


kilka centymetrów obok kilkumilimetrowe żółte galaretki
3


Drzewka rosnące w pobliżu:
4

co krok lub kilka kroków rośnie na nich Basidioradulum radula
5

Czy to kisielnica? Może biaława?
i

#773
od lutego 2007

Jak dla mnie to na trzech pierwszych zdjęciach albinos Tremella mesenterica chyba, że rzadka Tremella globispora (zdj. 1 i 2)(mikroskop). Na trzecim zdjęciu to prawdopodobnie wybarwiona Tremella mesenterica (osesek).
i

#1110
od września 2006

Znalazłem suszka. Grzybek raczej młody, może zbyt młody,nie wiem co to może być. Zrobiłem kilka fotek, może komuś się będzie kojarzyć. (może to młody trzęsak kulistozarodnikowy?)


1
2
3
4
5
6
7
8
9

"workowate" elementy
101112
13
14

jeszcze dwa raczej z innej bajki
"łańcuszek"
15
tutaj tworzą się chyba jakieś zarodniki z czarnymi punktami
16
i

#1228
od września 2006

2010.02.17 20:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
bez zarodników będzie kiepsko... może spróbuj z innego owocnika, najlepiej wyciąć maleńki kawałek (wcześniej oczywiście namoczyć) i dobrze rozplaszczyć szkiełkiem nakrywkowym aby był bardzo cienki preparat, wtedy dobrze widać podstawki (ważne) i może zarodniki się uda znaleźć. A te fruwające worki to nie wiem czym są:)
i

#6003
od sierpnia 2002

2010.02.17 21:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
ojojojojoj, bardzo interesujące!! To może być któryś Helicogonium, więc bardzo możliwe że zainfekowany grzybek nie wytworzy zarodników podstawkowych.
i

#1111
od września 2006

Ja więcej z niego nie "wyciągnę". Próbowałem z kilku owocników. Na zdjęciu 7-8 widać, że podstawki dopiero rosną, to ten sam fragment preparatu w dwóch płaszczyznach, na 8 zdjęciu największy rosnący zarodnik na największej podstawce (tej u góry). Większej grupy zarodników nie znalazłem (w kilku preparatach, ew. pojedyncze w młodym owocniku uważam, że mogły po prostu się oderwać i mogą być np. o połowę mniejsze - dobrze myślę??)

Preparaty fakt grube, spróbuję zrobić cieńszy, ale większych podstawek jest naprawdę niewiele.
i

#1112
od września 2006

Piotrze, mówisz o tych workowatych elementach? Tego było trochę, zawsze luźnych, no i najbardziej rzucających się w oczy - ale to pewnie dlatego, że duże :-)
i

#6004
od sierpnia 2002

2010.02.18 08:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

TAK, mówię o tych workach. Helicogonium jest wewątrzowocnikowym pasożytem, który nie posiada swoich własnych owocników, tylko w formie luźnych worków występuje pomiędzy elementami hymenium żywiciela - innego workowca lub podstawczaka.
Helicogonium w Tremella jest wielką rzadkością. Niektórzy zajmując się ta grupa mikroskopują setki okazów nie natrafiając na ani jeden worek.
Zaznacz na swojej gałęzi, skąd pobierałeś zainfekowany owocnik i miejmy nadzieję, że porażona jest cała populacja. Jest to bardzo warte zdokumentowania i publikacji.

#2069
od lipca 2004

2010.02.18 11:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
W ISF są tylko 2 pewne gatunki Helicogonium ?
Helicogonium jacksonii W.L. White (1942)
Helicogonium mollisiophilum Baral (1999)

Znowóż na innej stronie: http://www.fieldmuseum.org/myconet/printed_v5.asp znalazłem "...Baral (1999: 1) opublikował niedawno monografię Helicogonium (syn. Myriogonium) i przyjęła 18 gatunków. Dwa z nich miały miejsce na Basidiomycetes (patrz wyżej), 16 w apotecja z inoperculate discomycetes. Nie mniej niż 15 w drugim substratem były nowe dla nauki...

Znalazłem (2007), że Helicogonium nie są przypisane o żadnej rodziny, rzędu, klasy czyli są w grupie (incertae sedis) ?

Ale np. Helicogonium jacksonii jest ujęta w The yeasts, a taxonomic study
"The yeasts, a taxonomic study‎ C. P. Kurtzman,Jack W. Fell" http://books.google.pl/books?id=bnWQsv2eTcEC&pg=PA197&lpg=PA197&dq=Helicogonium&source=bl&ots=1i8UwAfzwc&sig=I7zz74JYqiGWyM_7gL8hvX8UXjo&hl=pl&ei=Twx9S4H4LM6K-Qb_4c3oBQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CCsQ6AEwCQ#v=onepage&q=Helicogonium&f=false czyli do drożdży (Saccharomycetes)- jeżeli dobrze zrozumiałem ???

Pimpek, pisałeś w wątku: https://www.bio-forum.pl/messages/33/29085.html "...Jest to bardzo ciekawy rodzaj (wiem na pewno, że mam jeszcze conajmniej jednego H. w innej Mollisia)" - coś z tego wyszło?

Czyli warto zbierac po parę owocników wszystkich Tramella ( z różnych stanowisk), co by wrzucic na chwilę pod mikroskop - wyłapanie worków Helicogonium wydaje się łatwe i szybkie?

Foto 1 z "The yeasts, a taxonomic study‎ C. P. Kurtzman,Jack W. Fell"


Foto 2 z "Folia cryptogamica Estonica" http://www.ut.ee/ial5/fce/FCE_eLibrary/FCEeBooks/FCE-6.pdf
i

#6005
od sierpnia 2002

2010.02.19 09:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
* W ISF są tylko 2 pewne gatunki Helicogonium ?

No tak zaznaczyli. W każdym razie pozostałe różnią zdecydowane cechy mikromorfologiczne, więc są to dobre gatunki.


* Znalazłem (2007), że Helicogonium nie są przypisane o żadnej rodziny, rzędu, klasy czyli są w grupie (incertae sedis)?

Wynika to z tego, że do dzisiaj nikomu nie udało się przeprowadzić badań molekularnych. Nie udało się uzyskać kultur z żadnego gatunku, zaś pobieranie sekwencji z owocnika innego workowca jest skrajnie utrudnione. Uzyskanie sekwencji z owocnika zainfekowanego podstawczaka byłoby o wiele łatwiejsze przy założeniu, że byłby to jedyny pasożyt oczywiście ;) W ziwiązku z tym pozycja taksonomiczna nie jest ustalona.
Natomiast wydaje się, że jest to Helotiales, i że Helicogonium jest bardzo blisko spokrewniony z np. Gelatinopsis, który jest także małym pasożytem NA lub W hymenium innych grzybów. Skoro pasożytuje wewnątrz owocników, w toku ewolucji pozbył się niepotrzebnych elementów jakich jak excipulum czy parafizy i zostawił worki - ona spokojnie wystarczą do przetrwania gatunku a tylko o to chodzi.

* [...] czyli do drożdży (Saccharomycetes)

no własnie, jak nie wiadomo co i jak, to się wymyśla.....


* Czyli warto zbierać po parę owocników wszystkich Tramella ( z różnych stanowisk), co by wrzucic na chwilę pod mikroskop - wyłapanie worków Helicogonium wydaje się łatwe i szybkie?

Nie chodzi tylko o Tremella. Chodzi w ogóle o wszystkie grzyby. Jeśli się je zbiera tylko po to, żeby "zaliczyć" jakiś gatunek - to się raczej na Helicogonium nie natrafi. Trzeba zbierać i mikroskopować nawet i 50-tą kolekcję tego samego "zwykłego" Lachnum - wówczas może się natrafi na zainfekowane owocniki.


* Pimpek, pisałeś w wątku: https://www.bio-forum.pl/messages/33/29085.html "...Jest to bardzo ciekawy rodzaj (wiem na pewno, że mam jeszcze conajmniej jednego H. w innej Mollisia)" - coś z tego wyszło?

Obecnie mam 3 gatunki z rodzaju Helicogonium:
- H. mollisiophilum
- H. orbiliarum
- H. trabinelloides

pozdrawiam
Pimpek
i

#6006
od sierpnia 2002

2010.02.19 11:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Zarys publikacji o Helicogonium w Polsce zacząłem pisać pod namową Marcina Piątka już w 2006r. Coś mi mówi, że może warto by było to wreszcie po czterech latach doprowadzić do końca.
Krzysiek, jeśli podeślesz mi swoją kolekcję "galaretek" to bardzo chętnie je zdokumentuję, oznaczę i dołączę do bazy danych. Dodam również ten okaz do publikacji - 4 gatunki z niepublikowanego dotąd rodzaju to będzie już bardzo ciekawe i wartościowe.
i

#1113
od września 2006

Chętnie podeślę. Nie mam całej gałęzi, tylko cztery odcięte kawałki kory, dwa małe i dwa większe. Na mniejszych był na pewno, na większych chyba też, pobrałem ok. 5 próbek szukając dojrzałych elementów żywiciela ,worków było dość dużo więc znalezienie ich myślę nie zajmnie dużo czasu. Nie pamiętam z których fragmentów suszka, nie zaznaczę.

#6009
od sierpnia 2002

2010.02.20 14:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Super, bardzo się cieszę. Jeśli jest porażona cała populacja to na pewno znajdę worki :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 marzec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji