Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ganoderma sp
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 kwiecień «

#129
od października 2007

2008.04.22 19:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Znaleziona dzisiaj nad strumieniem,tuż obok pniaka,na którym rosły żagwie wiosenne.Co do pniaka mam wątpliwości,jakiego drzewa.Rosły tam stare olchy,wierzby i kasztanowce,w pobliżu były też świerki,ale to raczej odpada (żagwie)

1

Owocnik był stary i wysuszony,gdzieniegdzie pokryty pleśnią,b.lekki.Kolorystyką nie pasujący mi ani do G.carnosum,ani do lucidum.

11
12
13
14

#780
od października 2007

2008.04.25 22:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Cóż... Najpierw szczęka mi opadła :-)
Ale uspokoiłam się, bo owocniki na zdjęciu pierwszym również bezdyskusyjnie identyfikuję jako żagiew.

To, co widać na zdjęciu drugim i trzecim - Ganoderma lucidum. Ze względu na stanowisko i długość trzonu odpadają wszystkie inne. Ganoderma lucidum to właściwie (zgadzam się z tym podejściem) więcej niż jeden gatunek - do nie tak dawna G. carnosum była po prostu jedną z odmian (w sumie hipotetyczno-teoretycznym gatunkiem) zaliczanych do G. lucidum. A teraz G. carnosum jest osobnym gatunkiem, jednak tutaj to raczej nie ona - to nie jest chętny synatrop, nie występuje na takich "mieszanych" stanowiskach z obcymi gatunkami (kasztanowce).
Na przestrzeni badań lakownic i prób ujęcia systematycznego G. lucidum często przyjmowano, że jest to takson obszerniejszy => wyższy niż gatunek. Ja się skłaniam ku tej opinii.

(wypowiedź edytowana przez mykola 26.kwietnia.2008)

#781
od października 2007

2008.04.25 22:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Ponieważ mogłabym na ten temat dłuuugo, to powiem jedno: lakownice są FASCYNUJĄCE, spróbuj samemu w nie wniknąć, w morfologię, cechy makroskopowe, żywicieli, genetykę itd... Jak napisał Ryvarden (o czym dowiedziałam się już PO wsiąknięciu):

"The great variability in macroscopic characters of basidiocarps has resulted in a large number of synonyms an confusion in the taxonomy of this genus. In the so-called G. lucidum group alone there has been described some 220 species, and there is no doubt that Ganoderma is the most difficult genus of all polypores."

Cóż dodać? Lakownice są po prostu fantastyczne :-)
i

#1004
od listopada 2006

To nie są banalne grzybki(sam się o tym przekonuję) i przyznam, że ja także jestem pod urokiem "połysku" lakownic;-)
Mają to "coś" w sobie:-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 kwiecień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji