Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
różowe na dębie - czy powłocznica?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 maj «

#78
od stycznia 2008

2008.05.08 23:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Zdjęcia zrobione k.Warszawy w lesie mieszanym z dużą domieszką dębów. Grzyb był na martwym lub obumierającym dębie na wysokości ca.1,5 m.

pow1


pow2
i

#1540
od maja 2002

2008.05.09 12:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Nie jest to Peniophora quercina, która ma subikulum (łożysko) ciemnobrązowo-czarne.
Prezentowany grzyb to prawdopodobnie Cylindrobasidum laeve (C. evolvens).

#79
od stycznia 2008

2008.05.09 14:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Darku, dzięki.
Po czym poznajesz ten gatunek - sprawdzałam na innych stronach ( również na starych wątkach w forum ) i tam na zdjęciach ma on bardziej jednolita powierzchnię. Moje zdjęcie zrobione na początku marca.
i

#1541
od maja 2002

2008.05.09 18:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Rozpoznaje go głównie za pomocą mikroskopu :-))), ale również po charakterystycznej kombinacji cech makroskopowych:

1)Ten grzyb to gatunek pionierski - jeden z pierwszych jakie pojawiają się na zamierających i martwych (od niedawna) gałęziach, gałązkach i kłodach, a więc niemal ZAWSZE pojawia się na korze w dobrym stanie.
Poza głęboką zimą można go obserwować w ciągu całego roku.
Wyrastając na dolnej stronie lub bokach wiszących gałęzi potrafi odwijać się w całkiem spore pseudo-kapelusiki, a nawet w zupełnie przyzwoite kapelusze. Przeważnie jednak tworzy rozległe resupinaty.

2) ma charakterystyczny łososiowo-cielisty kolorek (który oczywiście potrafi się zmieniać z wiekiem, po namoknięci i wyschnięciu, po przemrożeniu itp. - wtedy mozna go pomylić z kilkoma innymi grzybami, szczególnie stereoidalnymi)

3) jeśli popęka to w pęknięciach, a jeśli nie jest popękany to na brzegu widać jasne (białe) watowato-pajęczynowate subikulum wystające spod warstwy rodzajnej i tworzące jaśniejszą obwódkę

4) dla pewności sprawdzam pod mikroskopem: ma b. charakterystyczne, duże zarodniki w kształcie łezki pozlepiane w grupy, wrzecionowate, lekko wystające ponad podstawki cystydy i strzępki ze sprzążkami, w łożysku wypełnione ziarnistą zawartością - nie do pomylenia

Znajdziesz go jeszzce kilka razy i Ci się utrwali:-)
W razie wątpliwości i udręki "czy to na pewno jest to?" polecam zakup mikroskopu!

#868
od grudnia 2007

Mam pytanko w sprawie wątku. Dużo jest takich grzybów pionierskich na zamierających dębach? Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedzi :) Z chęcią bym się nieco poduczył. Wydaje mi się, że widziałem często coś, co przypominało mi Diatrypella quercina ale nie wnikałem, nigdy głębiej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji