Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Phellinus pini
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 czerwiec «
GREJ111986

#926
od października 2007

2008.05.25 00:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Skaczę z radości i chcę się pochwalić, bo jego znalezienie to nie wynik przypadku ani szczęśliwego trafu, lecz analizy drzewostanu i ukierunkowanych, celowych poszukiwań... No dobra, szczęście też miałam.
Nigdy dotąd nie znalazłam czyrenia sosnowego i ten fakt trochę mnie frustrował.
Dzisiaj więc pojechałam celowo do Lasu Arkońskiego i zapuściłam się w te rejony, w których (choć las mieszany) dominują stare, duże drzewa iglaste, w tym sosny. Po prostu jakieś stanowisko musiało się trafić, i naprawdę wierzyłam, że te trzy godziny do zmroku wystarczą, żeby to stanowisko znaleźć.
I udało się.
Jak widać można wyjść z domu o godzinie szóstej po południu z wyznaczonym celem "dzisiaj Phellinus pini", przejechać siedem kilometrów, po czym znaleźć nie jeden, nie dwa, ale niemal trzydzieści owocników na pięciu drzewach :-)

[To w ogóle był baaaaardzo owocny wieczór, mam już trzy kolejne dziuple dzięciołów, w tym pierwszego dzięcioła średniego (w kasztanowcu) i pierwszego w tym roku dzięciołka (w robinii).]
Do tego mnióstwo innych grzybków nadrzewnych, na pewno niektóre trafią na forum.

Pierwszą sosnę-gospodarza znalazłam już po zachodzie słońca, a pozostałe o zmroku, a więc (choć starałam się korygować ekspozycję, a potem ratowałam się flashem) będę jutro musiała iść porobić zdjęcia w świetle dziennym.

Ale to moje pierwsze znalezisko dużych nadrzewnych na iglastych!!!
Wybaczcie więc niecierpliwość, wrzucam zdjęcia dzisiejsze i proszę o potwierdzenie (o ile to możliwe na ich podstawie) - Phellinus pini?

Siedlisko:


Phellinus_pini_siedlisko


Pierwsza sosna:

Phellinus_pini_01


Phellinus_pini_02


Okaz u dołu pnia na imponującej sośnie obrośniętej kapeluszami od stóp do głów, naliczyłam siedemnaście owocników, a pewnie jest więcej. Szerokość tego owocnika: 8,5 cm.

Phellinus_pini_03


Phellinus_pini_04

(wypowiedź edytowana przez mykola 25.maja.2008)

#3424
od listopada 2005

2008.05.25 09:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Paula - gratulacje. To ja się też pochwalę ... w swoich okolicach mam już 4 zlokalizowane "miejsca" występowania P.pini...wszystkie udokumentowane w osobnych wątkach na Forum grzybowym...

#969
od października 2007

2008.06.03 02:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Zgłaszać go?
Swoją drogą, w jakiej odległości muszą być kolejni gospodarze i owocniki, żeby można było je uznać za osobne stanowisko?
W tym przypadku cały kompleks zdecydowanie skłonna byłabym uznać za jedno stanowisko, bez względu na liczbę owocników. Są jak rodzina. Ale gdybym na przykład pół kilometra dalej (i pewnie w zupełnie innym otoczeniu, bo to jest teren bardzo zróżnicowany roślinnie i w ogóle...) spotkałabym kolejne? Byłoby to kolejne stanowisko czy to samo?

#3465
od listopada 2005

2008.06.03 11:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Tu chyba nie chodzi o to, w jakiej odległości od siebie widuje się poszczególne osobniki. Mogą to być odległości nawet kilkuset metrowe, ale należące do tego samego kompleksu leśnego. Te 4 stanowiska, o których wyżej wspomniałem, to odległości od 5 - 15 km oddalonych od siebie. Z P.pini na ogół jest tak, że lubi stare kompleksy sosnowe...na młodych sosnach nigdy go jeszcze nie widziałem...

#6769
od maja 2003

2008.06.05 08:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Zgłaszaj. Już niedługo nie będę go przyjmowała ze względu na dużą liczbę stanowisk.
Co do stanowisk, to trzeba podejść do nich intuicyjnie. Tu, tak, jak proponujesz, jako jedno stanowisko (x owocników na y sosnach na powierzchni z m2).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 czerwiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji