Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kilka czubajek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 maj «

#257
od października 2007

2008.05.25 21:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Czy dało by się zidentyfikować gatunki na podstawie tylko tych zdjęć.Wszystkie miały ruchome pierścienie,a ich kapelusze nie przekraczały 15cm średnicy.Wszystkie również były jadalne i bardzo smaczne.

1)
1

2

3

4

2)
44

3)
11

12

13

14

#6702
od maja 2003

2008.05.26 08:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Czubajki są dla mnie często problemem identyfikacyjnym przez swoja dużą zmienność i brak cech (i makro i mikro) jednoznacznie różniących gatunki. Twoje należą do grupy z zygzakowatym trzonem. Zawęża nam to pulę gatunków do kilku. Ostatnia z gładkimi, skąpymi, dużymi łatkami i chyba bardzo łagodnym garbkiem to najprawdopodobniej M. konradii.
Środkowa to, według mnie, szeroko ujęta M. procera (ma kilka odmian, traktowanych jak osobne gatunki - istotne cechy rozróżniające to reakcja trzonu i skórki kapelusza na uszkodzenia i dość słabo widoczne przebarwianie się miąższu i zapach).
Pierwsza - z dość wydatnym garbkiem - mogłaby być M. rickenii.

Przy wszystkich czubajkach konieczne jest zaobserwowanie (oprócz przebarwień miżąszu i powierzchni trzonu i kapelusza oraz zapachu) budowy pierścienia, pokroju całego owocnika (stosunek długości trzonu do średnicy kapelusza), "ostrości" garbka, układu łatek. Z tej układanki próbuje się potem coś wymyśleć ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji