Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyb ze szwedzkiego ogródka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 sierpień «

#1
od sierpnia 2008

2008.08.10 19:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Justyna Reiner (neptus)
Córka z Szwecji przysłała mi fotkę grzyba rosnącego pod domem (mieszkają tuż pod lasem). Obawia się o dzieci, żeby się nie zatruły i pyta, czy to zniszczyć. Nie mam pojęcia, co to za grzyb. Proszę o pomoc w rozpoznaniu. Na jadalny to on mi nie wygląda...


Szwedzki grzyb

#2971
od maja 2006

wygląda jak drobnołuszczak jeleni

#468
od grudnia 2006

Tak, to on. Czasem ma właśnie taki powyginany czubek kapelusza. Bez obaw, jest jadalny, choć podobno niesmaczny, ale napewno nie trujący.

#2
od sierpnia 2008

2008.08.10 21:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Justyna Reiner (neptus)
Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie. Warto wiedzieć, ze maluchom sie nic nie stanie. Temu, jak widać pasuje miejsce, gdzie obrabia się drewno. Może ich wyrastać wiecej. Na różnych zdjęciach w Internecie drobnołuszczak jeleni wygląda całkiem inaczej ale Wy jesteście znawcami, a grzyby różnią się między sobą, jak ludzie. Podobno "duży". ;) Faktycznie, w porównaniu z dechami wygląda imponująco. Oni tam rozróżniają jedynie kurki i muchomory... Reszta to "jakiś grzyb".
i

#1130
od listopada 2006

Mój dziadek miał tartak i właśnie na trocinach wyrastały drobnołuszczaki jelenie.
Jadłem kilka lat temu smażone i były takie mdłe w smaku, więc nie polecam.

Nie mam dzieci, ale wiem, że potrafią testować smakowo wszystko jak leci bez smażenia!
Od kamyczków, kwiatków... po być może jak niektóre starsze dzieci;-) gałązki cisa.

Chciałbym się dowiedzieć czy na surowo także są jadalne, w tym przypadku ze względów bezpieczeństwa pociech wydaje się być to szczególnie istotne.
Nigdy wcześniej nad tym się nie zastanawiałem, ale wychodzi, że w przyszłości będę musiał pilnować swoich maluchów gdy będę zabierał je ok. dwa razy w tygodniu na grzyby.
Już to widzę:-)))

Przykładowo smaczna czubajka kania w wielu atlasach spotkałem się z opisem, że na surowo jest lekko trująca (nie wiem ile w tym prawdy)
Poza tym na tartakach w trocinach pojawiają się jesienią czernidłaki pospolite i z tego co pamiętam takie brązowe grzybki, chyba hełmówki?

He, he. Wychodzi, że swoje pociechy najpierw będę musiał nauczyć rozpoznawać grzyby, a dopiero później czytać;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 sierpień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji