Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Płachetka kołpakowata?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 wrzesień «

#594
od września 2006

Grzyb znaleziony dziś, las z przewagą sosny. Smak i zapach słaby, grzybowy, kapelusz "oszroniony". Chciałbym je zbierać do celów spożywczych, na co zwracać uwagę i czego się można obawiać?

1
2
3
i

#307
od grudnia 2005

2008.09.22 20:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

rapatang
zazwyczaj widywałem ją na Kaszubach wśród jagód a więc na wybitnie kwaśnych stanowiskach, gdzie rosła w dużych grupach, płachetka czy jak ja zowią niemka lub turek (albo panienka) ma charakterystyczny pierścień blaszki i trzon - wg mnie to grzyb dość charakterystyczny i trudny do pomylenia - bardzo dobry w occie :)

#674
od października 2007

2008.09.22 20:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Tak.Jak dla mnie jest to grzyb dość charakterystyczny i trudno mi tu wyszczególnić te cechy,tak po kolei.Jedną z nich jest struktura i barwa miąższu na przekroju poprzecznym trzonu,drugą barwa blaszek,następną właśnie to ''oszronienie'' kapelusza i jeszcze kilka innych.Razem tworzy to niepowtarzalną kombinację zwaną płachetką kołpakowatą.

#598
od września 2006

Dzięki, czyli trzeba po prostu się opatrzeć, za często to jej nie spotykam, w tym roku pierwsza, no chyba że niezauważam albo biorę za zasłonaka.
i

#961
od lutego 2007

To mój ulubiony grzyb. Zbieram go od kilkunastu lat i uważam za jeden ze smaczniejszych grzybów jakie znam. Nadaje się do wszystkiego. Ja go suszę, marynuję, mrożę i solę. Grzyb o bardzo charakterystycznym słodkim smaku. Susz aromatyczny i świetny do kapusty i bigosów. Marynowane (zakładając, że nie są mieszane z innymi) mają niepowtarzalny smak. Również smażone na obiadek są super. U mnie to bardzo pospolity grzyb. Ja go nazywam wypełniaczem w przypadku gdy nie ma innych grzybów takich jak borowiki czy podgrzybki. Cechą charakterystyczną poza oszronieniem głównie u młodych owocników, które są dużo jaśniejsze

od starszych owocników,które są koloru żółtokremowego do żółtego z oszronieniem w środku kapelusza. Po przekrojeniu trzonu w poprzek można zauważyć charakterystyczny wzorek marmurkowy. Polecam wszystkim tego grzyba jest 100 x lepszy od każdej opieńki.

#7
od września 2008

Gaborson , w jakiej zalewie marynujesz kołpaczki ? Tak bardziej na kwaśno czy słodko ? A co myślisz o marynacie "po włosku" z ziołami i olejem ?
i

#962
od lutego 2007

Kołpaczki a u nas zwane jeszcze niemkami (germańce) marynuje w zalewie słodko-kwaśnej. Ten grzybek jest słodziutki. Myślę, że marynata po włosku nadaje się w 100%. Tylko musisz to lubić :))

#963
od lutego 2007

Iza a tam u Ciebie koło Warszawy to one rosną ??

#9
od września 2008

"u mnie" ich jeszcze nie spotkałam , ale czasami bywam na Podlasiu i tam ich pełno !

#964
od lutego 2007

tak też myślałem, że ich pod Warszawą nie ma.

#7
od listopada 2012

> tak też myślałem, że ich pod Warszawą nie ma.

A nieprawda! Właśnie wróciłem dzisiaj z grzybobrania z podwarszawskich lasów i nakosiłem tego grzybka w godzinę 3/4 kubła! Byłoby dużo więcej gdyby nie fakt, że połowę musiałem na bieżąco wyrzucać ze względu na silne zaczerwienie.
Rosły w lasku iglastym; w mchu; na podobnym stanowisku co podgrzybki brunatne.

Tak więc pod Warszawą płachetka jak najbardziej jest i ma się dobrze :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji