Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Calocera sp. na Padus avium.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 listopad «
i

#3895
od stycznia 2007

2008.11.08 20:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Dziś 8 listopada 2008, znana mi już od dawna czeremcha rosnąca nad Wełną. W kwietniu br. znalazłam na niej gęstoporka cynobrowego i od tego czasu zawsze oglądam pilnie moją czeremchę, z nadzieją, że może znajdę kolejne pokolenie Pycnoporuska... Niestety tego jak na razie nie znajduję, natomiast są inne grzybki, dziś doliczyłabym się tam na pewno ok. 5 gatunków, a wśród nich szczególną moją uwagę zwróciły pomarańczowe "rożki" należące na pewno do rodzaju pięknoróg, tylko jakiego.

Tak więc
- żywiciel niewątpliwie liściasty - czeremcha Padus avium (dzięki raz jeszcze Piotrze G. za rozpoznanie mi onegdaj gatunku drzewka :),
- rozmiar - niewielkie te owocniczki (z Calocera to nigdy nie wiem, czy one SĄ takie małe, czy JESZCZE małe, bo urosną ... :(, ale ściślej maks. 0,5 cm
- reszta jest dla mnie zagadką, bo nie umiem sobie jeszcze radzić z tymi pięknorogami do gatunku .... :(

Proszę o pomoc :-)))

¿ywiciel w poziomie
¿ywiciel w pionie

pieknorog grupa
pieknorog srodkowy
i

#3225
od maja 2006

Moim zdaniem jest to Calocera cornea, bo maleńkie i na liściastym, gdyby było to iglaste drewno to Calocera furcata. Trzeci gatunek Calocera viscosa jest zazwyczaj wielkości 2-3 cm i większe, ale tak ogólnie to z rozmiarami trzeba asekuracyjnie. Z moich obserwacji wynika że C. viscosa występuje zwykle jako parę owocników, które mają na spodzie jakby trzonek który potem rozgałęzia się na wiele, a C. cornea i furcata jest w formie wielu, np. kilkudziesięciu pojedynczych owocników.
i

#3900
od stycznia 2007

2008.11.08 21:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Piotrku, dziękuję bardzo za oznaczenie i wyjaśnienie :-)))

To już mam na swoich fotkach i w "swoich lasach" trzy gatunki Calocera, bo i C.viscosa, i furcata (dziś go zgłoszę:), i C. cornea - powyższy - choć nie zgłaszalny, ale cieszy pierwsze z nim spotkanie :-)))

Do kolekcji brak mi "tylko" C. glossoides, ale chyba jeszcze nikt nie miał przyjemności go spotkać, bo choć gatunek zgłoszeniowy, to jednak w spisie zgłoszonych gatunków go nie widzę ....
i

#3229
od maja 2006

O tak, C. glossoides na pewno poznasz o ile go spotkasz :), ja na to nie liczę choć kto wie?
Wojewoda (2003) w czeklist pisze, że był zbierany w lasach liściastych, szczególnie w zbiorowiskach Tilio Carpinetum na dębowym drewnie.
W miejscowościach:
Brudzyń n. Żnin, Puszcza Niepołomicka i N. Miedzyrzec Podlaski.
i

#3906
od stycznia 2007

2008.11.09 00:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Żnin to niedaleko ode mnie, kierunek Bydgoszcz, tylko gdzie ten Budzyń, na razie nie znalazłam, na mapa-szukacz nie znajduję tej wioski niedaleko Żnina.

A łatwo poznam? Po czym? Na razie bladego pojęcia nie mam, jak wygląda ten C. glossoides, ale zaraz poszperam w necie, może cóś znajdę :-)))

(wypowiedź edytowana przez topazzz 09.listopada.2008)
i

#3907
od stycznia 2007

2008.11.09 00:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Coś znalazłam, np. to, że w Wlk. Brytani mają problem, by odróżnić C. glossoides od jeszcze innego występującego u nich gatunku http://www.wildaboutbritain.co.uk/forums/fungi-forums/27149-possible-calocera-glossoides.html ;-)

Ale co nieco wyszukanych informacji + to co w Atlasie roślin i już chciałoby się szukać na tych dębach w okolicach Budzynia n. Żnina ..... :-)))

Może kiedyś ..... :-)
i

#3908
od stycznia 2007

2008.11.09 00:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Ojej, ale się rozpisałam :(

Ale jeszcze jedno muszę napisać, przeoczyłam literkę r w nazwie BRUDZYŃ i już wiem, że jest taka wioska niedaleko Żnina, ale tak naprawdę to ona jest położona bliżej Janowca Wielkopolskiego, niż Żnina! A to oznacza, że również bliżej Gniezna! :-))) Tyle tylko, że do najbliższego lasu są dwa kilometry z Brudzynia i to wcale nie w stronę Żnina. To mi wygląda na szukanie igły w stogu siana, ba, żeby igły, raczej ziarnka maku w stogu siana, niezłe wyzwanie !!!!!

Ale niezależnie od wszystkiego co powyżej wypisałam to są w tych okolicach Brudzynia lasy, do których na pewno warto mi się wybrać - bardzo lubię rozpoznawać kolejne nowe miejsca ... :-))) To jest takie ciekawe, co można zastać w takich nowych miejscówkach, lubię takie nowości :-))) A może i C.glossoides się trafi ... :-)))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 listopad «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji