Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Antinoa 'krieglsteineri' spec. nov.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Antinoa - badania nad rodzajem «
i

#5013
od sierpnia 2002

2008.12.01 00:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Ciekawe znalezisko z igieł Picea publikuje Krieglsteiner (2002 jako Antinoa cf. juniperinella). Podaje on pełen zestaw cech makro i mikroskopowych, do którego szkice wykonał Baral (Baral et al. 2005). Różnicami względem A.juniperinella są śnieżnobiały na całej długości trzonek, worki IKI- lub bardzo słabo IKI+, nieco szersze i większe zarodnik (4-5,2 x 1,1-1,4), parafizy z niekiedy krótszą ostatnią komórką (od 10um) oraz kompletny brak VBs w parafizach oraz komórkach marginalnych, które to posiadają SCBs. Bazując na tym opisie oraz na badanej kolkcji reprezentującej ten taxon mogę stanowczo stwierdzić, iż znalezisko Krieglsteinera przedstawia zupełnie inny, nowy dla nauki gatunek.

JEDYNE poza znaleziskiem Krieglsteinera stwierdzenie tego gatunku pochodzi od mgr Grażyny Domian i pochodzi z końcówki stycznia 2008r. z Rezerwaru Osetno w Puszczy Bukowej. Ona również jest autorką jedynego dostępnego zdjęcia tego gatunku:

gd
(c) 2008 Grażyna Domian

Niestety w dostarczonym mi do badania materiale ocalał jedynie JEDEN owocnik, który zużyłem do badania. Bezsprzecznie jest to ten sam gatunke, na który natrafił Krieglsteiner, bezsprzecznie nie jest to Antinoa juniperinella (P. Karst.) Velen. (1934). Niestety nie zachował się więc materiał zielnikowy, choć mam nadzieję na to, iż na początku roku 2009 uda mi się znaleźć ten gatunek ponownie, uzyskać czystą kulturą, może i postać konidialną oraz zachować materiał zielnikowy.

Wszystkich zainteresowanych proszę o pomoc w szukaniu owocników tego gatunku !! Wygląda jak A.juniperinella (https://www.bio-forum.pl/messages/33/73708.html), środowisko w którym występuje jest identyczne, pora roku również. Tak samo jak ona występuje na igłach ŚWIERKOWYCH (ważne, bo podobny gatunek występuje na igłach sosnowych) i jest CAŁA BIAŁA - łącznie z trzonkiem.

Mikrofotografie, które wykonałem ze znaleziska mgr Domian wraz z poprzednim znaleziskiem Krieglsteinera, doskonale dokumentują różnice mikroskopowe wystarczające do opisania nowego dla nauki gatunku, jednak uważam, że ważne też by było uzystanie formy rozmnażania bezpłciowego i porównianie jej do tego, co już wiemy o anamorfach innych gatunków z rodzaju Antinoa Velen.
i

#5014
od sierpnia 2002

2008.12.01 00:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Oto żywa parafiza bez VBs, ale za to z SCBs zabarwiona w CRB oraz żywy worek z zarodnikami.

12
(c) 2008 Pitor Perz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Antinoa - badania nad rodzajem «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji