Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Biały hubowaty na obumarłej sośnie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 styczeń «

#1769
od lipca 2005

2009.01.23 20:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Znaleziony 18 stycznia na kłodzie obumarłej, okorowanej sosny. Zapach w stanie świeżym lekko kwaskowaty, po wysuszeniu - bez zapachu. Smak łagodny - ani nutki goryczy. Żadnych przebarwień przy ucisku. Po wysuszeniu - barwa bez zmian.

Oligoporus1

Oligoporus2

Oligoporus3

Oligoporus4

Oligoporus5

Oligoporus6

Oligoporus7

Może to któryś Oligoporus?

#1911
od kwietnia 2004

Moim zdaniem wygląda, na Tyromyces

#1770
od lipca 2005

2009.01.23 20:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Ale który Marku? W Checklist podane są tylko 4 gatunki:
1) T. chioneus - występuje na drewnie liściastym
2) T. fissilis - jak wyżej
3) T. kmetti - wygląda zupełnie inaczej
4) T. wynnei - jako jedyny podawany z sosny ale jest uznany za gatunek wymarły (co - jak wiemy z doświadczenia, jeszcze o niczym nie świadczy;-) no i też wygląda zupełnie inaczej.

To chyba nie ten trop:-(
i

#1912
od kwietnia 2004

Zastanawiają mnie takie niebieskawe miejsca ???.

Funalia trogii niby też podobna, rzadko spotykana na sośnie.

#1771
od lipca 2005

2009.01.23 21:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
To mogą być jakieś refleksy lub zafałszowania "zdjęciowe". Z całą pewnością na tych owocnikach nie było niczego niebieskawego.

#1552
od października 2007

2009.01.23 22:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Na razie nie mam pomysłu, ale może warto potraktować go KOH? Zawszeć to jakaś dodatkowa wskazówka.

#1772
od lipca 2005

2009.01.23 23:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Nie pomyślałam o tym wcześniej ale zrobiłam próbę przed chwilą na tym okazie, który mam w domu i... pod wpływem KOH przebarwia się nieco na kolor żółtawy.

#1562
od października 2007

2009.01.26 01:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Czyli się nie przebarwia. Wygląda na któregoś z przedstawicieli rodzin Oligoporus-Tyromyces-Postia, dość swobodnie wymieniających się gatunkami w opracowaniach róznych badaczy (wystarczy zajrzeć do IndexFungorum, żeby zapoznać się z efektami tej twórczej klasyfikacji).
W sobotę wypisałam z klucza trzech podejrzanych i... zgubiłam karteczkę. Ale i tak nie sądzę, żeby któryś z tych typów był naprawdę właściwy.

Zastanawiam się, jak w języku angielskim opisuje się takie miseczkowate zagięcie brzegów hymenoforu u oddzielnych owocników rozpostarto-odgiętych?

Jeśli masz ochotę poszukać po obrazkach, to polecam http://mykoweb.prf.jcu.cz/polypores/ - tam ostatnio najczęściej konfrontuję "na pierwszy rzut" opisy gatunków wyszukanych na podstawie klucza z fotografiami z natury (chociaż nie warto traktować tych zdjęć bezkrytycznie, każdy gatunek zmienny jest, a opis w kluczu jest bardziej wyczerpujący).

#1790
od lipca 2005

2009.01.26 01:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Dziękuję Paulo:-) Korzystam z tego serwisu bardzo często, przy próbie oznaczenia tego domniemanego Oligoporusa też ale nie doszłam do żadnych konstruktywnych wniosków.
i

#1669
od maja 2002

2009.01.26 09:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Miałem się powstrzymać ale przy takim nagromadzeniu, hmm... dezinformacji, nie mogę.
Oligoporus, Tyromyces i Postia to nie są RODZINY tylko RODZAJE.
Przy obecnym stanie wiedzy NIE MA MOWY o "swobodnym wymienianiu się gatunkami" w obrębie tych rodzajów.

Tyromyces jest rodzajem skupiającym gatunki wywołujace BIAŁĄ zgniliznę drewna (white rot), z których część ma na dodatek dymityczny system strzępowy.

Oligoporus/Postia to rodzaj(e) skupiający gatunki wywołujące brunatną zgniliznę drewna (brown rot), z systemem strzępkowym MONOMITYCZNYM (w całym owocniku są wyłącznie strzępki generatywne).

Spór o prawidłową nazwę dla Oligoporus/Postia jest "odwieczny" i stanowisko zajmowane w nim przez strony zależy od poglądów na nomenklaturę i zastosowania zasad kodeksu nomenklatury botanicznej. Problem sprowadza się do tego czy Fries w 1874 roku ważnie opisał rodzj Postia. Według Ryvardena Postia Fr. (1874) jest "nomen provisorum" lub "nomen nudum", a więc prowizoryczna lub nieważna z powodu braku wymaganego opisu. Autor ten postanowił więc uzywać nazwy Oligoporus Bref. opublikowanej ważnie w 1888 roku.
Według części autorów skandynawskich i angielskich (i niemieckich) Postia Fr. (1874) jest opublikowana ważnie. To oczywiście tylko bardzo skrótowo zarysowany spór, który przekłada się na zamieszanie w nazwach poszczególnych gatunków.

Powiedzmy, że Tyromyces jest poza tym sporem bo skupia gatunki wywołujące białą zgniliznę.
Co do Oligoporus / Postia to nie ma tu zgody ale aktualnie zarysował się(na horyzoncie:-))) pewnien kompromis będący wynikiem dalszych podziałów wynikających z postępu badań molekularnych w tej grupie.

Ze szczegółami tego możliwego kompromisu można zapoznać się pod adresem:
http://www.mycobank.org/SecureDirectory/112200683312PMSpirin_Zmitrovich_Wasser.doc
(na stronie 2 - The Oligoporus generic complex)

Wracając do sedna czyli dyskutowanego w tym wątku grzyba.
Możliwe (dla mnie) są (nazwy za Ryvardenem 1994): Oligoporus leucomallellus, Oligoporus lateritius oraz (mało prawdopodobne) Oligoporus folliculocystidiatus.
Nie można też absolutnie wykluczyć Oligoporus fragilis.

(wypowiedź edytowana przez olaras 27.stycznia.2009)

#1563
od października 2007

2009.01.27 01:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Dziękuję za niepowstrzymanie się :-)
Oczywiście, masz rację co do taksonomii, po prostu pisząc tę wypowiedź miałam wciąż przed oczami tę stronę: http://taxonomy.e-science.ru/i.php?c=1295919
no i jakoś automatycznie mi się napisało "rodzina".
Mimo wszystko trochę mnie podbudowałeś, bo O. leucomallellus (ale jako Postia leucomallella) typowałam, zanim w ogóle zajrzałam do Ryvardena. Potem wstępnie potwierdziłam po opisie, a następnie bardzo zwątpiłam, kiedy spróbowałam poszukać zdjęć w sieci.
Tyromyces może teraz faktycznie jest w oczywisty sposób rodzajem odmiennym, ale Murrill jednak wspomina o synonimie Tyromyces leucomallellus dla obecnego O. leucomallellus alias P. leucomallella... Podobnie w przypadku innych Oligoporus - kiedyś często były klasyfikowane jako Tyromyces i łatwo można to stwierdzić, sprawdzając nazwy synonimiczne w IndexFungorum. Przyznaję, że trochę się w tym gubię, bo za mało mam szczegółowych informacji na temat obecnego stanu wiedzy. Innymi słowy, po prostu nie wiem, który stan jest "najbardziej obecny" ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 styczeń «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji