Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
pniarek na miarę rekordu guinessa (na jesionie wyniosłym)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 kwiecień «
i

#111
od sierpnia 2008

12.04.2004. Na ścieżce dydaktycznej LKP w Rezerwacie Przyrody Jezioro Nidzkie znalazłem stary, w pół złamany jesion cały obrośnięty pniarkami obrzeżonymi (tak mi się wydaje). Jeden szczególnie przykuł moją uwagę. Jego średnica to około 70-80 centymetrów. Rośnie na wysokości ok. 2.5 metra.







#1710
od października 2007

2009.04.14 23:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Ciekawe, czy ktoś gromadzi statystyki rozmiarówek tego gatunku :-)

Jesion musiałby mieć 1,2 średnicy w pierśnicy, czyli w obwodzie 3,80. Patrząc na otoczenie - jednak trochę mniejszy się wydaje.
Gigantom najlepiej wręcz przyklejać centymetr, bo inaczej postronnym trudno uwierzyć w podawane wymiary. Dobrze też nauczyć się szacować i uwzględniać stosunki pomiarów (na przykład za pomocą linijki i chyłomierza).
Na samiutkim początku mojego zainteresowania grzybami, kiedy rowerowałam sobie po zmierzchu, prawie 50 cm nadrzewny spadł na mnie (niewiele brakowało, gruchnął metr obok, byłam przerażona) i na całe szczęście wzięłam go do domu, a potem sfociłam z linijką, więc mam dowód... No a weź linijkę, odmierz np. 45 cm (niewiele więcej zostało po kraksie, bo całe brzegi mu odpadły) i zobacz, jaki to kawał grzyba, kiedy taki gruby i twardy leci z dużej wysokości :-))) Nadrzewne na odległość łatwo "przeogromnić" - jeśli nie możesz dosięgnąć, to najlepiej zmierzyć pień drzewa na dostępnej wysokości, a potem odejść i za pomocą linijki w wyciągniętej ręce ocenić stosunki wielkości.


wielki nadrzewny z nieba_001


nadrzewny z nieba 002

#3444
od maja 2006

Na zdjęciach Mateusza kora wydaję mi się być lipna, tzn lipy
i

#120
od sierpnia 2008

Paulo niestety nie miałem ze sobą linijki, ale jak tam będę to spróbuje zmierzyć (trudno się dostać, ale wykonalne :P) no i przy okazji zrobię jeszcze fotki dwóch innych pniarków, które może nie są tak duże, ale bardzo grube :)

No i niestety, nawet jakbym go chciał zerwać, to jest to już rezerwat przyrody Jezioro Nidzkie.

(wypowiedź edytowana przez matpan 14.kwietnia.2009)

(wypowiedź edytowana przez matpan 14.kwietnia.2009)

#1711
od października 2007

2009.04.15 00:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
E, po co zrywać - piękny jest, niech sobie rośnie i niech mu co roku przybywa centymetrów, ku chwale Fomitopsis pinicola! Wyrasta na tyle nisko, że nawet jak już pożre gospodarza i znudzi mu się wieloletni pobyt na drzewie, to raczej nie spróbuje nikogo zabić, spadając ;-)

Wymary fajnie jest gromadzić na własny użytek. Mój największy zmierzony bezpośrednio pojedynczy kapelusz grzybka wielkoowocnikowego miał prawie 80 cm szerokości - Polyporus squamosus, jednoroczniak. Oczywiście niemal natychmiast zniszczona przez ludzi nielubiących nadrzewnych grzybków. Żagiew rosła bardzo dostępnie, tuż nad ziemią, na pomnikowej lipie. Drugi gigant (ten sam gatunek), około 80 cm szacunkowych, wyrósł na mocno sponiewieranym buku na wysokości 3,5 m, i był na tyle duży, że podczas ciepłego, ciężkiego letniego deszczyku realnie zaznaczył się jego ślad na ziemi (czyli suchy cień kapelusza obok pnia, mogłam pod nim stanąć i nie zmoknąć). Oba drzewa (no, buk to taka połówka po piorunie) stoją, więc w tym roku sprawdzę, co na nich wyrośnie - ale to nigdy nic nie wiadomo.
Tymczasem grzybki wieloletnie dają nieocenione możliwości obserwacji. A już pniarki są bardzo wdzięczne pod tym względem :-)

#1712
od października 2007

2009.04.15 01:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Aha - Piotrek ma rację, że to raczej nie jesion (układ pąków, liści na widocznych młodych gałązkach wyklucza jesiony, klony itd., choć jedna jest widłowata, czyli "kloniasta"), ale nie potrafię z całą pewnością potwierdzić lipowatości drzewa. Ja z autopsji znam zupełnie inne lipy, inne odmiany - bardzo odroślowe, z charakterystycznymi pędami i wielkimi pąkami, ciemniejszą, nawet czarną korą. I jesiony tez u mnie rosną takie dość nietypowe... Typowe znam z Anglii, lecz już mgliście pamiętam :-)

(wypowiedź edytowana przez mykola 15.kwietnia.2009)
i

#121
od sierpnia 2008

Mi to wygląda na jesion, a to ze względu na to iż jest to teren wręcz bagienny (kilkanaście metrów dalej zaczyna się małe bagienko). Drzewo to jest wysokości około 4-5 metrów - jego druga, górna część leży na ziemi :P

Ale nie wykluczam lipy jeśli Piotr tak mówi. Ja niestety jeszcze nie nauczyłem rozpoznawać drzew po pędach, pąkach itp itd. Ale myślę że to nadrobię - ojciec i matka to leśniki-nauczyciele, więc problemu nie będę miał.

Zapomniałem dodać. W tej okolicy znajduje się mnóstwo drzew porażonych wszelakimi grzybami nadrzewnymi. Jest to ścieżka dydaktyczna LKP i akurat w tym miejscu opisywane są grzyby nadrzewne. Podejrzewam, że być może zostało to zrobione celowo i jest szansa na różne ciekawe znaleziska :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 kwiecień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji