Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Trzy grzybki Jacka S. z 14-05-2009
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 maj «
i

#5336
od sierpnia 2002

2009.05.21 17:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

Dostałem od Jacka trzy grzybki, o których coś bym chętnie tu napisał. Jacek w miarę czasu może wrzuci zdjęcia.

Hymenoscyphus imberbis (Bull.) Dennis (1964)
index: 20090520-001-JS

W/g Jacka znalezisko z leżącej w potoku gałęzi Fraxinus. Wszystkie owocniki są bez trzonków, siedzące lub turbinate. W checklist wystepuje var. sessile, ale już w IF jej nie ma.
Teoretycznie jest to pospolity gatunek, podawany wielokrotnie z Polski. Jednak związane z wodą Hymenoscyphus z amyloidalną dolną częścią apotecjum lub podstawą trzonka stanowią bardzo trudną, kompletnie jeszcze niepoznaną grupę, która nas jeszcze może mocno zadziwić.
W świetle swoich kolekcji tego gatunku oraz literatury, którą dysponuję, Jacka kolekcja jest typowa. Reakcje barwne i inne mikrocechy pozwalają mi (w świetle dzisiejszej wiedzy) uznać ten gatunek za poprawnie oznaczony.

Mollisia melaleuca (Fr.) Sacc. (1889)
index: 20090520-002-JS

Bardzo ciekawe dla mnie doświadczenie, gdyż już się dwu lub trzykrotnie męczyłem z decyzją, czy mam M.melaleuca czy mam M.discolor. Być może też są to te same gatunki - ciągłym problemem jest czy u Mollisia bardziej się liczy ogólna zawartość procentowa oleju w zarodnikach (OCI), czy też kształt, wielkość i ilość kropelek.
Używając klucza Andreasa, Jacka kolekcję spokojnie oznaczam jako M.melaleuca - hymenium jest śnieżnobiałe nawet w materiale zielnikowym, zarodniki nie przekraczają 13,5um, są stosunkowo grube zaś zarodniki w workach i zaraz po wystrzeleniu posiadają wiele małych i średnich kropelek. Jednak po niedługiej chwili te małe kropelki zlewają się w duże - wówczas "na oko" byłaby to M.discolor, ale jeśli moja kolekcja tego gatunku jest dobrze oznaczona - to różni się ona zdecydowanie makroskopowo od kolekcji Jacka (zarówno odcień hymenium jak i kształt owocników i sposób wzrostu).
Inna sprawa, jaką wartość ma KOLOR_HYMENIUM w przypadku tego rodzaju. Ciężka sprawa, gdyż w jednej populacji, w zależności od stopnia wilgotności oraz czy owocniki rosły z dostępem do powietrza, czy np. przygniecione drewnem - są one do siebie całkiem niepodobne! Posiadam kolekcję oznaczoną jako Mollisia hydrophila, potwierdzone przez Andreasa jeszcze w czasach, gdy był z nim kontakt...... a owocniki są BIAŁE.
Rodzaj Mollisia koniecznie wymaga ścisłej specjalizacji, przeprowadzenia setek rewizji typów zielnikowych na całym świecie i badań molekularnych - w przeciwnym wypadku niektóre oznaczenia nieustannie pozostaną oznaczeniami z mniejszym lub większym, ale jedynie PRAWDOPODOBIEŃSTWEM, choć w tym przypadku uważam, że jeśli nawet mówimy o innych możliwościach - to wybieramy tylko z pomiędzy dwóch gatunków ;-)

O trzecim gatunku napiszę następnym razem, bo sprawa jest bardzo ciekawa ;-)

pozdrawiam
Pimpek

#713
od grudnia 2007

2009.05.21 20:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Hymenoscyphus imberbis (Bull.) Dennis (1964) - Pogórze Kaczawskie na mocno zmurszałej gałęzi (raczej jesionowej) leżącej w potoku.



#715
od grudnia 2007

2009.05.21 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Mollisia melaleuca (Fr.) Sacc. (1889) - - Pogórze Kaczawskie na gałęzi jarzębiny.



#716
od grudnia 2007

2009.05.21 20:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
??? - pogórze Kaczawskie na gał. jawora.


#1722
od lipca 2004

2009.05.22 07:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
i

#5342
od sierpnia 2002

2009.05.22 09:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Bogdan, coś się chyba Tobie na Mycokey pomieszało ?

link 1: OK

link 2: starsze, bardziej dojrzałe. Jeśli je dotkniesz to hymenium zrobi się czerwone, pomarańczowe lub żółte na skutek utleniania się VBs w parafizach.

link 3: jak nazwa pliku wskazuje Orbilia

link 4: jak nazwa pliku wskazuje Godronia

P.

#1724
od lipca 2004

2009.05.22 13:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
No tak, to z pośpiechu pomiędzy powrotem, a drugim wyjazdem :-(
Uzupełniłem ten post, żeby ktoś nie był mimowolnie wprowadzany w błąd.
i

#5346
od sierpnia 2002

2009.05.22 16:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Grzybek 3:

Mollisia sp.
index: 20090520-003-JS

Jak widać na makro, wstawionych powyżej przez Jacka, ostatnia Mollisia wyrosła tylko w "zaczernionym" miejscu. Na podstawie makro sprawa była dla mnie prosta - wygląda, jakby to było subiculum, a więc to jakaś 'Tapesia'. Podejrzewałem, że pod mikroskopem pójdzie miło i łatwo.

Po pierwsze okazało się, że "zaczernienie" to nie jest subiculum, tylko są to Pyrenomycetes !

Pierwszym spawcą zaczernienia jest 20090520-003-JS i jest to na pewno Capronia pilosella (P. Karst.) E. Müll., Petrini, P.J. Fisher, Samuels & Rossman. Oznaczyłem w/g Ellis & Ellis, króciutkie szczecinki jedynie naokoło ostiole, zarodniki 3-septate (nie muriforme).

1
2

Pseudotecja powyższego gatunku rosną wymieszane z równie licznymi formami niedoskonałymi (nie wiem czy należą do C.pilosella). Ponieważ ścianka zarodników konidialnych nie jest pogrubiona więc NIE jest to anamorficzna Microthelia incrustant ale coś na pewno podobnego.

3

Te dwa powyższe grzybki są sprawcami zaczernienia, na którym rośnie nasza Mollisia NIE SĄDZĘ, żeby był to przypadek. Podejrzewam, że jest to jakiś gatunek Mollisia, który pasożytuje na pyrenomycetes. Nie byłby to pierwszy znany mi przypadek, posiadam już kolekcję PP20070701-001 z nieznaną Mollisia, która również rosła na gałęzi TYLKO na polach pokrytych Pyrenomycetes:

3434

No OK, ale jaka to jest Mollisia? Czy da się ją oznaczyć za pomocą klucza Andreasa? Otóż klucz prowadzi bezpośrednio do Mollisia peruni (Velen.) Gminder (2006). Jest wiele podobieństw, zarówno M.peruni jak i nasza Mollisia posiadają:
- takie same / podobne rozmiary zarodników
- zarodniki posiadają takie samo OCI
- obfite subiculum przy owocnikach
- ściany strzępek subiculum rozmywają się w KOH
- IKI+bb, KOH-
Jednak nie jest to ten gatunek (mamy opis i szkice w Czeskiej Mikologii). M.peruni posiada wieloczęściowe marginalne komórki (włoski), nasz gatunek posiada komórki marginalne ZWYKŁE.

sznit

Dodatkowo zarodniki M.peruni są PROSTE - u naszego gatunku są one bardzo często zakrzywione.

sp

Gminder (2006) przenosząc peruni z Tapesia do Mollisia zwraca uwagę właśnie na te typowe komórki marginalne, trudno więc oczekiwać, żeby grzybka ich nie posiadającego oznaczyć właśnie tak i przymknąć oko na te OCZYWISTE różnice. Na pewno jednak są to gatunki bliskie sobie.

Dodatkowo przy niektórych owocnikach znalazłem takie grzybki, choć sądzę, że nie one są "partnerem" Mollisia.

12121212
555

Jak widać na zdjęciach Jacka część substratu, gdzie rosną Mollisia jest pokryta jakimś jasnym grzybem, który pokrył również i Pyrenomycetes. Kompletnie nie mam pojęcia co to jest - może Darek? Może to jakaś tapeta w stadium niemowlaka ?

66

UWAŻAM, że jest to jedna z fungicole Mollisia. Jest to bardzo ciekawe znalezisko, może kiedyś, ktoś je powtórzy bo chętnie przebadałbym dodatkowe kolekcje (Jacku - mogą być nawet z tej samej lokalizacji).

pozdrawiam
Pimpek

#450
od września 2007

2009.05.22 17:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Nowak (tomek_nowak)
WOW! i już wiem,czego szukać:)

(wypowiedź edytowana przez tomek_nowak 22.maja.2009)
i

#1707
od maja 2002

2009.05.22 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Pimpek, nie jestem zadowolony, bardzo słabo przyłożyłeś się do wykonania preparatu z "jasnego grzyba, który pokrył również Pyreno" - widać tylko pogniecione inkrustowane cystydy.
Rozumiem, że podejrzewasz "niemowlaka" bo nie było dojrzałych podstawek i zarodników, ale na ładnym przekroju byłoby widać jak układają się strzępki subukularne i subhymenialne, czy mają sprzążki, skąd wyrastają cystydy itd. itp.
Cóż, po tym co widać, to moim zdaniem w grę wchodzą przede wszystkim dwa gatunki: Scopuloides rimosa (lub hydnoides) oraz Peniophorella pubera.
i

#5348
od sierpnia 2002

2009.05.22 22:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
O ludzie, te kolce to cystydy? :-))) Podejrzewam niemowlaka bo właśnie nie widziałem zarodników, choć tak szczerze to faktycznie one na czymś musiałyby się tworzyć, więc i byłyby podstawki. Niue przyłożyłem się, fakt. Nie robiłem przekroju tylko "zciapałem" szpilką nieco "tego białego". Gdyby nie to, że widać grubą ściankę na tych "kolcach" to po doświadczeniach z kryształkami wapnia wcale nie byłbym nawet pewien, czy to grzyb.
Jednak bardzo Ci dziękuję za Twoje typowania na podstawie tak opracowanego znaleziska. Rzekłbym, że nawet przy takim badziewi informacji wychodzi z Ciebie fachowiec :D

czymsię
Pimpuś Sadełko
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji