Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Wiosenne łuszczaki czy hełmówki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 maj «

#1
od maja 2009

2009.05.26 15:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Cześć jestem nowy na tym forum, dlatego też serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Wg. mnie odwalacie kawał dobrej roboty. Od pewnego czasu anonimowo śledziłem i zarazem korzystałem z wątków podejmowanych na łamach tego forum. Jako tradycyjny grzybiarz, swój sezon grzybiarski rozpoczynałem przeważnie w lipcu lub w sierpniu, rzadko w czerwcu (kurki). W tym roku postanowiłem spróbować nieco wcześniej, ponieważ po kwietniowej suszy, nastały majowe deszcze i grzyby się powoli zaczęły pokazywać. Na początku chcę jeszcze raz poruszyć temat łuszczaka, hełmówki oraz maślanki. Tej ostatniej wysypało się sporo. Jest to jednak najprawdopodobniej m. wiązkowa o typowym oliwkowo-szarym zabarwieniu blaszek. Jeśli się mylę proszę poprawić. Pomimo że, nie zwracałem na nie do tej pory uwagi, wydają mi się one dosyć odmienne od łuszczaka.
DSC00033.JPG
DSC00034.JPG
Nie o nią się jednak rozbiega, a o wg, mnie typowego łuszczaka zmiennego, którego wybrałem kilka fotek pokazujących jego charakterystyczne cechy. Już pierwsze zdjęcie pokazuje kilka jego cech:
-kapelusz hygrofaniczny
-blaszki o odcieniu brązowym
-trzon jaśniejszy u góry, a ciemniejszy pod kołnierzem, no i pewnie to są łuski.
DSC00057.JPG
nasępne fotki pokazuje sposów wyrastania charakterystyczny dla łuszczaka(kępka).

DSC00059.JPG
DSC00058.JPG
Czy po tych cechach można na 100% stwierdzić że, to jest łuszczak. Biorąć pod uwagę to że wg. literatury łuszczak występuje jako pierwszy, bo już wiosną. Specjalnie nie wspominam tu o rodzaju drewna na którym on wyrasta poniewa, z reguły w lesie mieszanym trudno stwierdzić co się kryję pod warstwa mchu i próchna. Z rozpoznawaniem zapachów też nie jest u mnie najlepiej. Te grzyby spotykam w lesie az do późnej jesieni ale nigdy nie odważyłem się ich spożywać. Ponoć charakterystyczną cechą dla łuszczaka są również zbiegające blaszki (wyraźnie widać na zdjęciu).
Po tych cechach byłbym skłonny twierdzić że, te moje to typowe łuszczaki zmienne, gdyby nie jedno "ale". Zdjęcie -Galerina marginata ac9304 na stronie http://www.hlasek.com/cchoubyagariales1an.html. Wg. literatury blaszki powinny być ząbkowato wcięte przy trzonku, pomimo że pozostałe cechy kapelusza nie powielają cech moich grzybów. Nadmienię że, nie znam hełmówki i nie wiem czy ją kiedykolwiek widziałem (być może nie zwróciłem na nią uwagi).
Wiem że, odgrzałem stary temat, ale myślę że, nie bedziecie mi mieć tego za złe. W ramach rewanżu wrzucam fotkę żółciaka znalezionego w minioną niedzielę (6kg.na dębie). Zapomniałbym, wszystkie zdjęcia z 24 maja br. Puszcza Knyszyńska.
DSC00090.JPG

Z góry dziękuję za podjęcie tematu i jeszcze raz serdeczne pozdrowienia!

#5351
od sierpnia 2002

2009.05.26 15:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć Mirek ! :-)
i

#1312
od października 2007

2009.05.26 15:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Maślanka,według mnie,wiązkowa.

Następne zdjęcia przedstawiają łuszczaka zmiennego.Jak dla mnie najpewniejszą cechą jest łuseczkowaty trzon poniżej pierścienia oraz specyficzna kruchość miąższu trzonu,zwłaszcza u młodych owocników.Jeśli chodzi o substrat to u mnie spotykam łuszczaka wyłącznie na pniakach drzew liściastych,gł.brzóz sporadycznie innych.O tej porze roku pomylenie go z hełmówką jest mało prawdopodobne (sam zacząłem go zbierać właśnie wiosną).

#2
od maja 2009

2009.05.26 21:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Dopiero teraz mam czas podziękować za szybką odpowiedź.Musiałem wyjechać do pracy i w pośpiechu puściłem ten wątek z błędami w pisowni za co przepraszam.
Twoja wypowiedź Jacku, upewniła mnie w moich domysłach jednak muszę przyznać że, dla mnie łuszczak pozostanie chyba nadal trudnym tematem, a to dlatego że, spośród posiadanych zdjęć wkleiłem do wątku te najbardziej pasujące cechami do łuszczaka.
Pewnie nie na darmo drugi człon nazwy "zmienny" oddaje jego charakter.
Skoro zbierasz łuszczaka to pewnie widziałeś również i hełmówkę. Wg.Ciebie w których okresie jest największe prawdopodobieństwo jej znalezienia. Być może dopiero porównanie w naturze pokaże prawdziwy ich charakter. ostatecznie będę musiał znaleźć kogoś kto te grzyby zbiera. Chociaż w moim regionie raczej to jest trudne. Nasze lasy zapełniają się grzybiarzami gdy pokazuje się kurka lub prawdziwek. Żeby za długo nie przynudzać, na koniec jeszcze jedno pytanko: czy spotkałeś na pniakach brzóz również hełmówki czy tylko łuszczaki? Być może taka strategia mnie do czegoś doprowadzi.

#7558
od maja 2003

2009.05.30 13:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Zbieram łuszczaka, jest pospolity w odróżnieniu od hełmówki, którą widziałam może kilka razy. Łuszczaki najczęściej spotykam na pniakach i kłodach juz nie bardzo nadajacych sie do identyfikacji gatunku drzewa. Wyraźne łuseczki na trzonie, zmiennobarwny (często dwukolorowy) kapelusz i mocny pierścień to dobre cechy rozpoznawcze. No i brak mącznego zapachu.

#9
od maja 2009

2009.05.31 21:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Tydzień bez porządnego deszczu i na pniach pozostały tylko zmarniałe grzybki. Faktycznie te podobne do łuszczaka porastały pnie mocno już zbutwiałe (raczej drzew liściastych). Ktoś napisał że, mają one zapach świeżego drewna. Dla mnie jest to bardzo przyjemny i łagodny zapach grzybowy. Co do mącznego zapachu to nie mogłem go sobie wyobrazić, aż do czasu powąchania majówki wiosennej. Nigdy ich nie zbierałem ale jestem prawie pewny że, to one. Muszę się jednak upewnić, ale to w innym wątku.
Wczoraj i dziś porządnie popadało to może jak się wysypią młode, to pozwolę powrócić do tematu i poprosić o identyfikację.
Nie myślcie tylko że, ja to robię wszystko z chęci ich zjedzenia. Chyba tak jak i Wy lubię wiedzieć, co mnie otacza.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji