Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Może to majówka?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 czerwiec «
i

#4786
od stycznia 2007

7 czerwca, pobocze leśnej drogi, dąb, grab, leszczyna, czy to właśnie majówka?

majówka

majówka

#20
od maja 2009

2009.06.08 09:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Cześć!
A wysypało się trochę tego grzybka po ostatnich deszczach. Wg. mnie ten sam co w wątku: https://www.bio-forum.pl/messages/33/245814.html
Przepraszam że, daję rady starszej stażem, ale podtrzymuje to co w wątku powyżej wymienionym. Grzybek smaczny i bardzo rzadko zarobaczony. Nieco włóknisty ale warto spróbować.
i

#4790
od stycznia 2007

Mirku, nie przepraszaj!!! Starsza stażem? Owszem, jestem dłużej na Bio-Forum, ale jak widzisz, mnóstwo pytań odnośnie grzybków zadaję i oczekuję wiele pomocy w rozpoznawaniu :-)))

Dziękuję za powtwierdzenie mojego oznaczenia, mam jeszcze tylko pewne spostrzeżenia co do charakterystycznego zapachu tych grzybków, ale to już wieczorem :-)

#22
od maja 2009

2009.06.08 10:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
OK! Odnośnie zapachu, stwierdziłem w swoim poprzednim wątku na ten temat że, nie kojarzy mi się on ze świeżym ogórkiem. Wąchałem w tamtym czasie wyrośnięty owocnik i do tego w czasie słonecznej suchej pogody. Wyczuwałem wtedy tylko intensywny mączny zapach. Popełniłem wtedy błąd, ponieważ owocniki młode i okresie dużej wilgotności, swoim zapachem faktycznie nieco przypominają zapach świeżego ogórka. Jeszcze raz pozdrawiam. Jeśli masz inne odczucia względem zapachu tego grzybka, napisz.
i

#1368
od listopada 2006

No to widzę, że więcej osób ma szczęście poznać majówki.
Takie młode i średniaki najbardziej lubię zbierać do konsumpcji.
i

#4806
od stycznia 2007

No, wszyscy tu o konsumpcji, a ja zamierzam moje dwa owocniczki wysuszyć na eksykat dokumentujący mykobiotę w Lesie Królewskim nad Doliną Wełny :-)))))

Ale że znam stanowisko, to następnym razem zbiorę do konsumpcji :-) W ogóle fajowe to miejsce jest, w zeszłym roku miałam stamtąd Russula nigrescens na kolacyjkę (pokazywałam na forum), gdyby ozorki nie były chronione, to byłaby i ozorkowa :-) i kanie śliczne tam, ba, w zeszłym roku nawet żółciaka tam dostrzegłam, ale w maju jeszcze go nie jadłam, dopiero w sierpniu, a w tym roku jak na razie nie wyrósł. A jeszcze opisywałam na forum WIELKIEGO prawdziwka, ledwo mieścił się na dużym talerzu - baaaaardzo lubię ten las!!!
Że nie wspomnę o gwiazdoszach, ale to już inna dziedzina, nie konsupcyjna :-)))

Moje wrażenia zapachowe z wąchania majówki:
to nie był taki zapach mąki taki jak u czubajki kani, bo był wyraźnie "kwaskowaty", więc zapach raczej jak zapach zakwasu .....
i

#1333
od października 2007

2009.06.09 19:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
>>No to widzę, że więcej osób ma szczęście poznać majówki.<<

Ale,żeby nie było za prosto :)) ,to przedstawię tutaj dwie odmiany barwne tego grzybka.Żeby było jeszcze fajniej,to obie te odmiany rosły w tym samym środowisku oddalone od siebie kilka metrów.

grupa 1
1

1

1

uprzedzając niektóre pytania-kolorystyka rzeczywista,zdjęcia nie poddane żadnej obróbce

grupa 2
1
i

#1372
od listopada 2006

Jacek z podobną zmiennością spotykam się w swoich okolicach, choć owocniki z żółtymi kapeluszami znajduję znacznie rzadziej. Jednak jeden czarci krąg o średnicy 12 metrów takimi żółtymi naleciałościami owocników dominuje. Nie mam sensownego wyjaśnienia czemu tak się dzieje. Przypuszczam, że te wyjątki wchodzą raczej w zakres zmienności kolorystycznej kapeluszy Calocybe gambosa.

#17
od czerwca 2009

2009.06.09 22:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

nur (rydzyk)
No i już jestem troszeczkę mądrzejszy,jutro chyba poszperam za majówką, może i mi się trafi żółciutka,pozdrawiam.
i

#4823
od stycznia 2007

Znajoma mówi o majówkach, że wyglądają (kapelusze od góry) jak ugotowane pierogi i coś w tym jest :-)))
Ale te żółciutkie to wyglądają jak żółtko jajka :-))) Dobrze, że już wiem o takim żółtym wcieleniu majówek, bo nabierałyby mnie te gagatki jeszcze bardziej, niż Gymnopus dryophilus ;-) ;-) ;-)

#35
od maja 2009

2009.06.10 11:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Fajne te cytrynki. Krótko je znam ale już zbierałem, od czysto białych do intensywnie kremowych. Zapewne gdyby takie u mnie rosły to z łatwością bym je zauważył bo ten kolorek jest bardzo jaskrawy. W tym roku raczej chyba już się kończą, to zapolujemy na nie w następnym. Być może ich barwa zależy jednak od siedliska. Daj znać gdzie je znalazłeś. Może trzeba będzie poszerzyć pole poszukiwań:-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 czerwiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji