Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Gwiazdosz ...?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 czerwiec «

#30
od maja 2009

2009.06.08 21:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Znalazłem je w starym lesie mieszanym. Dwa z nich rosło u podstawy pnia, natomiast
trzeci w jego wnętrzu.
DSC01032.jpg
DSC01026.jpg
DSC01027.jpg
DSC01028.jpg
DSC01030.jpg
DSC01031.jpg
Czy na podstawie tych zdjęć można określić który to gwiazdosz.
i

#4799
od stycznia 2007

Mój rudawy z wątku https://www.bio-forum.pl/messages/33/214928.html wczoraj wyglądał tak:

rudawy

:-)

#4800
od stycznia 2007

Ale jest chyba różnica w wyglądzie perystomu naszych gwiazdoszy.

#31
od maja 2009

2009.06.10 09:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Cześć! Wcześniej nie mogłem, bo moje oko trafiło pod nóż chirurga. Miałem skazę do usunięcia i myślałem że, to będzie drobny zabieg kosmetyczny a tymczasem lekarz zrobił mi z oka "kaszanę" i chwilowo do dyspozycji mam tylko jedno. Grzyby mogą raczej czuć się bezpieczne w mojej okolicy, przynajmniej przez jakiś czas.
Co do gwiazdosza to nie mam zielonego pojęcia o tych grzybach, ponieważ pierwszy raz w naturze zwróciłem na niego uwagę. Dotąd znałem go tylko z literatury.
Prawdopodobnie jest "zgłaszalny", ale o tym też nie mam żadnego pojęcia, bo nigdy tego nie robiłem.
Ta mapka Polski ze zgłoszeniami wygląda dość śmiesznie, tak jakby na Podlasiu w ogóle nic nie rosło. Jeśli ktoś by mi pomógł, pewnie wspólnie moglibyśmy tą sytuację nieco zmienić. Mam w swojej kolekcji sporo zdjęć z gatunkami zagrożonymi itp. Są to jednak fotki z lat poprzednich bez dodatkowych danych i nie nadają się do zgłoszenia. Myślę jednak że, urosną jeszcze nie raz i będę miał okazję je lepiej udokumentować.
Pozdrawiam!
i

#4822
od stycznia 2007

Mirku, wierzę, że dzięki Tobie GREJ-owe Podlasie zaroi się od rzadkich, chronionych i rzadko notowanych gatunków grzybków!!! :-))) Tak jestem ciekawa co u Ciebie rośnie!!! :-)))

Druga sprawa, jeśli masz dokumentację fotograficzną gatunków chronionych, ktore zgłaszamy do GREJ bez suszków, to tylko powinienieś do nich znać i podać lokalizację, ATPOL, dane o siedlisku, liczności i inne wymagane do zgłoszenia i możesz zgłaszać bez suszków :-)

#34
od maja 2009

2009.06.10 11:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
No i w tym problem. Np: szmaciaków sosnowych(prawdopodobnie sosnowych),kilka -kilkanaście zdjęć w katalogu "Puszcza Knyszyńska", obszar nie mały a zdjęcia robione w różnych miejscach. Ze zdjęć mogę odczytać tylko datę, a gdzie reszta. Nie lubię podawać nierzetelnych danych a niestety muszę przyznać że, do czasu gdy poznałem to forum interesowały mnie tylko grzyby i fotki. Na inne dane nie zwracałem uwagi, tak jak chyba większość grzybiarzy(większość to chyba raczej nawet nie foci). W moich stronach popularne jest powiedzenie "nie od razu Kraków zbudowano". To też myślę że, powoli z Waszą pomocą i z tym problemem sobie poradzę:-)
P.S. - ATPOL?????????;-muszę jeszcze coś o nim poszperać!
i

#4824
od stycznia 2007

Mirku, na pewno Twoje szmaciaki i inne grzybki będą rosły i w tym roku, to będziesz mógł obserwować je w tym roku na bieżąco i zebrać wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zgłoszeń :-)

Kwadrat ATPOL to taka forma informacji - dodatkowy sposób określenia lokalizacji stanowiska - którą uzyskujemy na podstawie współrzędnych geograficznych danego stanowiska, kalkulator do obliczania kwadratu ATPOL jest tu:
http://www.grzyby.pl/cgi-local/atpol-calculator.cgi
Warto sczytywać współrzędne geograficzne w systemie stopnie-minuty-sekundy, wówczas obliczanie ATPOL przy pomocy w/w kalkulatora jest bardzo proste, szybkie i bez wątpliwości :-))) Bez współrzędnych wiele kłopotu może sprawiać wyznaczanie kwadratu ATPOL szczególnie na liniach granicznych kwadratów :-(
i

#4825
od stycznia 2007

Ja robię to tak, że na danym stanowisku fotografuję ekranik mojej Nokii ze współrzędnymi, które odbieram za pomocą specjalnego odbiornika będącego w kontakcie z moją Nokią poprzez Bluetooth. Trzeba sobie ustanowić jakiś system, żeby wyeliminować pomyłkę przyporządkowania współrzędnych stanowisku innego gatunku - ja robię to tak, że fota współrzędnych jest zawsze gdzieś w środku zdjęć danego stanowiska.

#36
od maja 2009

2009.06.10 11:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
OK! ATPOL znalazłem, a współrzędne danego punktu potrafię odczytać z mapy GOOGLE i przeliczyć je do właściwej postaci(o ile taka dokładność odczytu jest wystarczająca). Wydaje mi się jednak że, w tym przypadku rozbieżność może wynieść maks. kilkanaście metrów co chyba nie jest az tak istotne?
Pozdrowienia i jeszcze raz wielkie dzięki:-)

#7631
od maja 2003

2009.06.13 20:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Gwiazdosz jest najprawdopodobniej gwiazdoszem potrójnym. Mirku, gatunki chronione są przyjmowane do GREJ-a na podstawie zdjęć (jeśli nie budzą wątpliwosci identyfikacjnych). Stanowiska określane są raczej nieprecyzyjnie (np. 3 km na południe od Wólki Wielkiej). ATPOL obejmuje 100 km kwadratowych, więc, jeśli jesteś w stanie choc w przybliżeniu okreslić stanowisko gatunków chroniuonych na starych fotografiach, to mozesz je zgłaszać, lub poczekaj na nowe znaleziska.

#59
od maja 2009

2009.06.13 21:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Cierpliwości mi nie brakuje. Zamiłowania do zbierania grzybów też. Nie będę więc psuł dobrej zabawy i zaczekam aż nowe urosną, jeśli by się jednak uparły i nie chciały to wtedy zacznę szperać w archiwach.
Dzięki za wyjaśnienia:-)

#71
od maja 2009

2009.06.14 21:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Aniu.-O ile możliwe jest określenie gatunku przy tak zejściowym owocniku to mogę Ci go podesłać. Oczywiście jeśli nie jesteś zawalona robotą. Okres raczej pracowity to i czasu pewnie brakuje:-)

#7649
od maja 2003

2009.06.15 08:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Nie możesz podesłać, bo nie wolno - gatunek chroniony. Poczekajmy na nowe owocniki (zazwyczaj są co roku w tym samym miejscu) i do GREJ przyjmę na podstawie zdjęć.

Z czasem niesety jest kiepsko, ale lepiej nie będzie :-)) Chyba, że na emeryturze :-)) Ale też wątpię.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 czerwiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji