Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tulostoma sp. w OD UP !!!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 lipiec «
GREJ136672

#4963
od stycznia 2007

Dziś rano w OD UP znalazłam Tulostoma sp. Cudne są!!! Tyle w telegraficznym skrócie, zdjęcia wieczorem.
i

#4971
od stycznia 2007

No, wreszcie mogę się pochwalić swoją berłóweczką :-) Fotki przygotowane...
Już, dzięki Ani, wiem, że to Tulostoma fimbriatum :-)

Miejsce znalezienia - Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na piaszczystym wzniesieniu, po jednej stronie pieszej alejki, pod topolą porośniętą jakimś pnączem.

Nieraz spacerowałam tą alejką, ale owocniczki dostrzegłam dziś po raz pierwszy, i w ogóle to moje pierwsze w życiu berłóweczki, więc jeszcze nie wiem, czy one mogą być tegoroczne, czy ubiegłoroczne, zauważyłam, że niektóre sypią tak ładnie w kolorze jasnego kakao :-)

Tulostoma Tulostoma
Tulostoma Tulostoma
Tulostoma Tulostoma
Tulostoma Tulostoma
Tulostoma Tulostoma
Tulostoma
Tulostoma
Tulostoma
Tulostoma
i

#1377
od października 2007

2009.07.01 22:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Gratuluję znaleziska.Tulostoma są na mojej liście oczekiwań.Mam nadzieję,że kiedyś jakieś znajdę (a czasu coraz mniej :(
i

#4972
od stycznia 2007

Mam wrażenie, nie wiem, czy słuszne, że w wyniku ostatnich silnych ulew owocniczki zostały jakby wypłukane z piasku, bo niektóre leżały na wierzchu, a niektóre zamiast być zagłębione z piasku po główkę, wystawały z niego wraz z trzonkiem.

Gdy znalazłam berłóweczkę, powiedziałam o tym pracującym tam pracownikom Ogrodu, pokazałam im stanowisko, powiedziałam, że to gatunek ściśle chroniony (jeszcze zapomniałam powiedzieć, że też kat. V (kat. V, nie E, dlatego poprawiam:) na Czerwonej liście) i pokazałam, że rosną w miejscu, gdzie zostaną łatwo, choć przypadkowo rozjechane, zadeptane ... Prosiłam, by przekazali tę wiadomość także swojemu szefowi :-) Gdy po pracy poszłam tam ponownie, ujrzałam, że stanowisko jest zabezpieczone płotkiem!!! :-)))))

Mam szczęście spotykać miłośników rzadkich grzybków, to nie pierwszy przykład :-)))

\250929,2009_07010502.JPG}

(wypowiedź edytowana przez topazzz 02.lipca.2009)
i

#4290
od listopada 2005

2009.07.01 22:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Basiu - wpadłem w niekłamany zachwyt...a swoją drogą dumny jestem z tego, że Ci wywróżyłem grzybofisiowanie - i to z jaką korzyścią dla naszej społeczności Forumowej...
i

#4974
od stycznia 2007

Jacku, Marku, serdecznie dziękuję! :-)))

Jacku, to jest jakiś żart z tym, że czasu coraz mniej???

Marku, grzybofisiowanie mi wywróżyłeś - to prawda, prędzej ode mnie wiedziałeś, ze mnie to spotka ;-))) A dodaje ono tyle barw mojemu życiu!!!!! Dzięki!!!

Ani dziękuję za szybciutkie oznaczenie mojej berłóweczki, zgłoszonko jak najszybciej znajdzie się w GREJ! :-)))
i

#4975
od stycznia 2007

Ogrodzone stanowisko Tulostoma fimbriatum :-)))

stanowisko

Zaocznie, ale dziękuję wykonawcom tegoż :-)))
i

#4976
od stycznia 2007

Tak raz jeszcze, niemerytorycznie, proszę wybaczyć, ale jak fotografowałam po pracy te grzybki, zainteresowały się mną i grzybkami trzy osoby: roczny Jacuś spacerujący z mamą i babcią, może z Jacusia wyrośnie kiedyś mykolog ;-)
i

#487
od grudnia 2005

Baśka, jesteś niesamowita

a barłóweczki mam nadzieję też ujrzeć
i

#4977
od stycznia 2007

Ujrzysz! Płocik drogę Ci wskaże! :-)

A w tym samym OD UP - sromotniki bezwstydne już rosną (spójrz w Grzybobraniu) a wciąż wyczekuję "tegorocznej edycji" wachlarzowca olbrzymiego pod bukiem nieopodal stanowiska berłóweczki, można powiedzieć, że berłóweczki "patrzą z góry" na stanowisko wachlarzowca - ale póki co jeszcze nie wyrasta ten wachlarzowiec, a ja czekam ..... ;-)
i

#613
od marca 2006

Jeszcze raz Ci Basiu gratuluję serdecznie i dziękuję za piękne fotki :-)
P.S. Ja już mam ten gatunek "za sobą", z czego oczywiście się bardzo cieszę. :-)
i

#4978
od stycznia 2007

To ja dziękuję! A znalezienie to właściwie zawdzięczam koleżance, której chciałam pokazać tamtejszo-ogrodowe sromotniki bezwstydne (te z Grzybobrania) i nie spieszyłyśmy się potem za bardzo do pracy (ach, te zalety ruchomego czasu pracy:-))) ... zrobiłyśmy dodatkowy mały spacerek po Ogrodzie ... :-)

Teraz pora, Waldku, na kolejne berłóweczki? Jak czytałam w Atlasie, co jeden, to rzadszy z tych gatunków Tulostoma ...
i

#4291
od listopada 2005

2009.07.02 09:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Rapatang - najprostrzy sposób by zobaczyć różne berłóweczki, to wziąć kurs na Tomaszów Maż.
Uczestnicy I Zlotu napatrzyli się na nie do woli. Ja mam do nich niezwykły sentyment, bo nie muszę ich szukać. Przestały już rosnąć pojedynczo, a ja przestałem je liczyć. Odwiedzam je bardzo często, a wśród nich i disciseda i różne geastrum. Wreszcie kolejne odkrycie Basi tych "tajemniczych Tulostoma" (jak o nich wyraził się Tomek Krzyszczyk) to chyba dowód, że przestają być tak rzadkie i tajemnicze.
i

#4982
od stycznia 2007

Marku, nadal jeszcze są tajemnicze i rzadkie, zważywszy jak rzadko je widujemy, a o ile rzadziej jeszcze te inne, poza Tulostoma fimbriatum, berłóweczki :-)))

Czy u siebie w Tomaszowie Maz. różne gatunki Tulostoma widujesz na tym ich stanowisku?
i

#4297
od listopada 2005

2009.07.02 15:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Zaczęło się od Tulostoma brumale. Po konsultacji z Pimpkiem znalezisko opublikowałem na Forum. Następny rok był obiecujący, bo grzybnia zaczęła się rozrastać - z pierwotnych 4 szt grzybnia wydała kilkanaście, potem kilkudziesiąt... To z kolei wyzwoliło we mnie dalsze poszukiwania. Nieopodal, bo kilkaset metrów dalej były już nie tylko T.brumale, ale także T.fimbriatum, Disciseda i przeróżnej maści geastrum do najbardziej poszukiwanego G.minimum i to w ilościach niewyobrażalnych. Oszacować na kilkaset sztuk byłoby dla tej populacji nieprzyzwoicie zaniżone. Trudno mi dziś oszacować ile ich co roku występuje, bo są systematycznie niszczone, a to przez cyrk, któremu akurat tutaj UM wydaje zezwolenia na postawienie namiotów, a to przez znane "Dni Tomaszowa", gdzie pijana hałastra w dzikich pląsach zadeptuje to środowisko, wreszcie na pagórkach przyległych do toru łyżwiarskiego w tym roku zorganizowano zawody motokrosowe...

A nasze buławniczki stale tam są. Teren ten jako całość zgłoszona jest do GREJ i nie ma potrzeby stale dowodzić i wskazywać ich jako występujących na nowych stanowiskach. A teren ten jest na prawdę wielki. To, że te niepozorne i bardzo rzadkie grzybki wytrzymują tak wielką dewastację wzbudza tylko mój dla nich podziw.
i

#4989
od stycznia 2007

Marku, właśnie takie dane powtarzane z roku na rok to cenna informacja o trwaniu danego stanowiska - Ania kiedyś gdzieś pisała o tym.
Ja mam postanowienie śledzić zeszłoroczne stanowiska zgłaszanych wcześniej gatunków po to, by w ten sposób informacja o trwaniu gatunku na danym stanowisku docierała do GREJ :-)

(wypowiedź edytowana przez topazzz 04.lipca.2009)

#4991
od stycznia 2007

Czy nie byłoby warto napisać do Wojewódzkiej Dyrekcji Ochrony Środowiska informacji o Twoim stanowisku?

#4303
od listopada 2005

2009.07.04 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Na ten temat dam Ci odpowiedź na priva...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 lipiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji