Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Gloeoporus dichrous - proszę o weryfikację
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 listopad «

#145
od marca 2005

Grupa owocników na leżącym konarze brzozowym. Od resupinatowych, po rozpostarto odgięte. Powierzchnia kapeluszy kremowo - biała z żółtymi akcentami,wyraźnie aksamitno-omszona. Brzeg płonny na długości 4-7 mm. Hymenofor w stanie świeżym białawo-cielisty, po wyschnięciu jak na fotkach. W stanie świeżym miąższ miękki i soczysty, po wyschnięciu elastyczny, niekruchy. Nie sparwdziłem na świeżo jak rurki odchodzą od miąższu. Po wyschnieciu pomiędzy rurkami a miąższem widać bardzo wyraźną, ciemną linię.
Smak i zapach nieokreślony.
Byłbyż to klejoporek dwubarwny???

1

2

3

4
i

#550
od maja 2002

2005.11.13 01:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Rzadkość - kilka lokalizacji w Polsce. Nigdy go nie znalazłem, ale fotki i podany przez Ciebie opis pasują jak ulał do tego gatunku. Może Marcin kiedyś miał przyjemność z tym grzybkiem i potwierdzi.
Szkoda, że nie zrobiłeś (?) fotki przekroju świeżego okazu...

#149
od marca 2005

Nie zrobiłem przekroju świeżego okazu - mea culpa:-))) Na świeżo wogóle nie zrobiłem zdjeć, bo dwie gigowe karty już miałem pełne. Wróciłem w to miejsce parę tygodni później, no i grzybek był już lekko podsuszony. A że byłem krótko po setnym czytaniu III tomu flory, coś mnie tknęło.
Poczekamy na Marcina - suszki mam w razie czego:-))

#163
od września 2004

Mógłby być Gloeoporus dichrous choć też go nigdy na żywca nie widziałem tylko w atlasach. Powinien mieć bardzo charakterystyczne zarodniki, drobne serdelkowate.

#151
od marca 2005

I tu zaczynają się schody:-))) Jestem jeszcze mało wprawny (eufemizm pozwalajacy ominąć bardziej dosadne określenia)w mikroskopowaniu - szczególnie suszek. I za diabła nie mogę znaleźć zarodników. A gdybym tak zapakował suszkę i wysłał na Twój adres do Krakowa?

#164
od września 2004

Zarodniki rzeczywiście są bardzo trudne do zobaczenia, nawet pod bardzo dużym powiększeniem, bo są bardzo drobne. Niestety obawiam się, że nie będe miał czasu na rzucenie okiem na Twoją suszkę, bo jestem tak zawalony pilną robotą (na wczoraj), że nie mam zbytnio czasu na inne rzeczy. Przykro mi.

#153
od marca 2005

Ok - suszka nie zając...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 listopad «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji